7 responses

 1. ada-doğa
  28 Şubat 2011

  balın yararları kaçınılmaz ama piyasadaki balların hep gerçek bal olmadığı iddia ediliyor.insan hep tereddütte kalıyor.Bize arada bir de olsa Kars’dan petekli hakiki bal geliyor.Ama Ada bey petekli gelince yemek istemiyor.Dün sabah kahvaltıda aynı sorunu yaşadık.Arada sırada marketten markasına güvendiğim peteksiz ballardan alıyorum ama dediğim gibi emin olamıyorum…Herşeyin sahtesi çıkınca güvensiz bir toplum olduk…

  Cevapla

  • Cocuklacocuk
   28 Şubat 2011

   haklısın , balda güvenilir marka arıyor insan .

   Cevapla

 2. Berceste
  3 Mart 2011

  Ayni seyleri yazacaktim. Artik gercek bali bulmak zor. Gercek olduktan sonra evet dogru. Bu sebeple de gercek olup olmadigini bilmediginiz bir markayi annelere sunmak ne derece dogru? Size belgeleyebiliyorlar mi?

  Cevapla

  • Cocuklacocuk
   3 Mart 2011

   Berceste, Balparmak bal deyince ilk aklımıza gelen marka. Ama bunun yanında elbetteki Balparmak’ı temsil etmiyoruz biz burada. Gerçek baldan emin olmak ancak bildiğin bir üretim merkezi, yada sahışla olabilir sonuçta . Biz burada yazdığımız hiç bir konuda inanmadığımız bir şeyi yazmadığımız gibi herhengi bir yönlendirme yaptığımızı da düşünmüyoruz. Balparmak bizlere üretim ortamını göstermediği sürece inanacağımız tek şey onların kalite belgeleri, ISO22000 Ve BRC belgelerine sahip olduğunu biliyoruz. Ayrıca arıcılık yapan bir yakınımdan öğrendiğim kadarıyla balın doğallığı arıların beslendiği çiçeklerin doğallığına kadar bir çok parametreye bağlı, dünyamızda doğal kalan alanlar ne kadar kaldı acaba ?

   Cevapla

 3. Berceste
  3 Mart 2011

  Sevgili Cocukla Cocuk, niyetim sizinle ters dusmek degil. Yillardir ben size, siz benim siteme misafir olursunuz(son donemlerde ozledik o ayri 🙂 ) Ancak GDO denince, cocuk denince bu sekilde sorgulamaktan geri duramiyorum. Eski bir ISO 9000 denetcisi olarak. ISO belgesi demek, en iyi demek degil, onu biliyorum. Sonucta ISO 22000 ve BRC gidanin guvenilirligi, temizligi uzerine. Iceriginde GDO var mi bakmak lazim. Iceriginde sekerle destek var mi bakmak lazim. Yani proseduru incelemek lazim. Benim denetci olarak ogrendigim, sertifikasi var diye her kurulusa guvenmemek. Kalite olarak da. Uretimde calistigim yillardan biliyorum bir de ISO 9000 sertifikasi olan, kalitesiz, bozuk mallari yollayan Turkiye’nin devleri vardi. Denetcileri kalitenin kitabini yazardi, bize egitim verirdi ama kendi sokuklerini dikemezlerdi. Gercekten ama gercekten arastirmak lazim.

  Haklisiniz saf olan gittikce bozuluyor. Tozlasma ile bile saflik etkileniyor. Ruzgar, bortu, bocuk buna yardim ediyor. Ama gene de bir dag basi vardir diye umit ediyorum. Umidin bittigi noktada da o yiyecegi tuketmemeye calisiyorum. Misir ornegindeki gibi.

  Boyle bir yazida ben organik bir urunu tercih ederdim kendi adima diye dusunuyorum.

  Sevgiyle…

  Cevapla

  • Cocuklacocuk
   3 Mart 2011

   Berceste, ben de kaliteciyim 🙂 kalite belgeleri hep sistem üzerine ama gönül istiyor ki gıda standartları sistemden farklı şeyleri de mesela firmanın teyitlerini de denetlesinler, “doğallık” diyorsun, ispatla kardeşim diyebilseler ne güzel olurdu değil mi? Belki ilerde kalite sistemleri de bu anlamda yol alırlar. Ama şu anda elimiz kolumuz bağlı gıda üretimi yapan firmalar hakkında.
   Bu yazışmaları Balparmak’a ulaştırmaya çalışacağım, tatmin edici cevabı bekleyelim onlardan, kafam karıştı.
   Sevgiler gönderdik.

   Cevapla

 4. mehtap
  4 Mart 2011

  Bende doğallığına güvenemediğim için tereddütler yaşıyorum.Neyi yedireceğimizi şaşırdık doğrusu.Elimizden geldiğince bilinçli tüketici olmaya çalışıyoruz ama inşaallah bunu da başarıyoruzdur.Artık ben etleri de alırken içime sinmiyor.Hep marketlerden alıyordum.Yine öyle.Bi garip geliyor etler de.Yine de almak zorunda kalıyoruz.Off çok can sıkıcı durumlar.Allah sonumuzu hayırlı etsin.Herşey sahte.resmen insanların sağlığı ile oynanıyor.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top
mobile desktop