HİDRONEFROZ VE YENİ DOĞAN SARILIĞI

İhtiyacım olduğunda,  yaşayan kişilerin tecrübelerine pek ulaşamamıştım.  O yüzden yazıda belirttiğim, yaşadığımız sağlık sıkıntıları belki ilgili kişilere faydalı  olur diyerek elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışacağım.

Hamileliğimde  ilerleyen ultrasonografi sayesinde  Kerem’in böbrek kanallarında bir genişleme (hidronefroz) tesbit edilmişti. Görümcemin oğlu da  çok küçükken aynı sıkıntı sebebi ile operasyon geçirdiğinden çok tedirgin olduk. Farklı bir gözün kontrolu için Adana’daki doktoruma da gittik, teşhis aynı idi. Hamilelik boyunca yapılacak pek bir şey yoktu  her kontrolde böbrek kanallarındaki artış ve bebeğin suyu kontrol edildi. Ciddi genişlemelerde bebeğin suyu azalabiliyormuş. Kerem’in her iki böbreğinde de vardı, 11-12  mm lik bir genişleme ile tamamladık hamileliği. Doğum sonrasında Kerem’in böbrek kanallarındaki genişlemeye bakılacak ve cerrahi müdahaleye gerek olup olmadığına bakılacaktı.

Hastane seçerken,  konu ile ilgili uzman bir doktorun olmasına da dikkat etmiştik. Kadiköy Şifa’daki  Çocuk cerrahi uzmanı Dr. Murat Mutuş çok yardımcı oldu bize. Doğumdan sonra konuştuğumuzda bebeğin böbreklerinin tam olarak çalışmadığı için 1 haftadan önce ultrasonun anlamı olmayacağını söyledi. Sünneti tavsiye etti. Tavsiyesine uyarak sünnetini de yaptırdık Kerem’in, doğumun 2. gününde. Sünnet için ameliyathaneye aldılar O’nu, sünnet bile olsa müdahale yapılırken  beklemek zor geldi bebeğimizi. Yenidoğan sünneti en kolay atlatılan olsa gerek, sargı falan yoktu, antibiyotikli bir pomad kullandık 2 gün.

3. gün sabahı hastaneden ayrılırken sarılık riski olduğundan 2 gün sonra kontrole çağırdılar. Kararlaştırdığımız cumartesi günü, çişini normal yapabildiği için  Kerem’in ultrasonunu da ayarladık.  Ultrasonda böbrek kanalları 7 mm olarak ölçüldü. Değerin çok iyi olduğunu 3 ay sonra bir kontrol söyledi doktorumuz.

Bu habere sevinirken sarılık sorunumuz çıktı. Bilirubin 17.5 olmuştu. Fototerapi tedavisi gerekiyormuş. Ve  de mama desteği… mama kelimesini duyunca ben itiraz ettim hemen , istemediğimi söyledim ve hafiften azarı da işittim. Bebeği aç bırakamayız sonuçta ve çocuk doktorumuz, benim için en etkili yöntem olan  ölçümlerle razı etti. Sütümü sağdırıp kaç mm olduğunu kontrol ettirdi, 60 mm /öğün olmalıymış yenidoğan için . Benim ki 60 mm gelmiyordu. Sütünün yetemediğini görmek bir lohusa için felaket bir şey. Bebek önceki 2 gecedir göğsümde uyuyordu, yatırınca kalkıyordu, doymadığının belirtileri imiş. Moralim bozuldu tabi.   Fototerapiyi İzmit te almak istedik, mamaya ise hemen orda başladık.  Hemşireler ile sohbet ederken sezaryen sonrası sütün geç gelmesinin çok sık rastalanan bir durum olduğunu, sütümün zamanla arttıkça mamaya gerek kalmayacağını konuştuk.

Sarılık hep duyduğum bir bebek hastalığı idi ama kendi başına gelmeyince öğrenemiyor insan. Beslenme ile çok alakalı imiş. “Bebek iyi beslenip,kilo artışı normal olsaydı,1 gün daha beklerdik” dedik doktorumuz. Yine de  İzmite dönerken    anne sütü ve ardına mama beslenmesini  2 saatlik aralıklarla yapmak ve ertesi gün  tekrar bilirubin ve kilo artışına bakarak fototerapi kararı vermek üzere ayrıldık. Ertesi gün ise  kilo artışı olmakla beraber bilurubin 19 olmuştu, fototerapiye aldılar bebeğimizi.  Çok şükür fototerapi 1 gece sürdü. Çok uzun bir geceydi bizim için.  Küçücük bebeğimizi öyle bırakmak hepimizin moralini bozdu. O hastanedeyken, yapabildiğimiz tek şey; 3 saatte bir sütümü sağıp götürdüm. Ertesi gün 9 a düşen değer ile bir at saatte  ışınsız beklettiler ve kavuştuk bebeğimizle.

Çok şükür hepsi bitti şimdi. Beslenmesine dikkat ediyoruz,  mama takviyesine devam ediyoruz. Miktar azalıyor daha da azalacak inşallah. Anne sütü artıran her fikre açığım arkadaşlar.

35 thoughts on “HİDRONEFROZ VE YENİ DOĞAN SARILIĞI

 1. Merhaba cok geçmiş olsun kereme ve size.
  Benim sütümü arttıran besinler süt ve sütlü tatlılar özellikle nişasta ile yapılan muhallebiler, kabak, bulgur, rezene cayı. Takip ettiklerim bunlardı. Biz de kucuk oglumda sarılık yaşadık ve maalesef 3 ay surdu ve degerleri 11-12 arasındaydı. Tabi benim oglumun erken doğan bir bebek olarak (35 haftalık) sadece sarılık olmasına şükretmiştik. Bir de büyüklerimiz bol güneş almasını tavsiye etmişlerdi hatta annem önceden doktorların sarılık olan bebeklere şekerli su verilmesini tavsiye ettiklerini söylemişti tabiki çocuğa şekerli su vermedim ama ben bal be pekmezi bolca yedim. Umarim cabucak iyileşir kerem. bahtı açık ömrü uzun olsun.
  Sevgilerimle


  Sizinde yenidoğan döneminiz sıkıntılı geçmiş. Annemde söyledi şekerli suyu, biz hiç yaşamadık dedi, kalabalık yeğenlerini de kadroya dahil ederek. Bir de kızdı bize, bizim dediklerimizi yapmazlar ki diye. Bilirubin değeri düştü ama vücuttan tamamen atılması 3 ay kadar sürer dedi doktorumuz.

 2. Kırmızı et, pekmez şerbeti (üzüm pekmezini su ile karıştırıp hazırlanıyor, ben en çok bunun faydasını gördüm), ısırgan çayı. Oğlum emdiği sırada pekmez şerbeti sürahi ile baş ucumdaydı. Bir bardak pekmez şerbeti üzerine de bir bardak su içerdim.

  Sütün bol olsun Özlem, çok geçmiş olsun..

  Pekmez şerbetini deneyeyim ben de, üstelik çocukluğumdan içebilirliğimde vardır, annem yapardı bize. Çok teşekkürler Naile

 3. Özlemcim biz oradayken sünnete tam karar vermemiştiniz demekki bizden sonra oldu. Çok geçmiş olsun. Kerem2in hayat bouu karşılaşacağı sağlık sorunu bunlarla bitmiş gitmiş olsun. Sütü artıran en önemli besnin bulgur olduğunu Can’ın annesi Berfu da şahit olduk. Kayınvalidem de hep söylerdi zaten. Bulgur yediği zaman Berfu’nun sütü doldu taştı. Sevgiler sana ve tüm ailene.

  Evet o gün karar verdik veakşam saatlerinde oldu sünneti. İnşallah Lale abla’cım bu son olur, kontrolden kontrole uğrarız hastaneye. Bulgur yiyorum , artırayıp biraz daha o zaman. Adana yemeklerinde bulgur çok kullanılır, annem yanımdayken isterim.

 4. Canım çok çok geçmiş olsun, çok şükür geçti. Minicik yüreklerin küçük de olsa tedavi süreçlerini duymak içimi burkuyor.. Ama onlar büyüklerden bile daha dirençli.. Başka hiçbir sıkıntısı olmasın inşallah..
  Canım keçiboynuzu (harnup) pekmezini önereceğim ama sana önce sormalıyım. Kuzenim geçen gün hamileliğim boyunca içtim ve yaradı dedi ama kan için mi süt için mi orayı pek hatırlayamadım. Sorup, tekrar yazarım..
  Sevgiler canım.

  Bizden çok daha fazla dirençliler kesinlikle. ilk 8 günde öyle çok kan alındı ki bebeğimizden ben bakmaya dayanamadım, eşim sağolsun dirençlidir bu konularda. Pekmez ile ilgili bekliyorum Bilun’cum.

 5. çok geçmiş olsun,canım benim şimdi iyiymiş çok şükür sevindim:)

  — Çok teşekkürler Zeynep

 6. Özlemcim geçmiş olsun canım. Alperde sarılık olmuştu ama küveze konmasına gerek kalmadan atlattı çok şükür. Ben hastanede küvezde çocukları gördüğüm için neler hissettiğini tahmin ediyorum. Moral süt için çoook önemli biliyorsun. Moralini yüksek tut. Ben 2 yaşına kadar emzirdim Alper’i hatta ilk çocuk doktoru sütü kes yetmiyor mamaya başla dediği halde ısrar ettim. Sende ısrarcı ol. Bu günler geçecek inan..

  Küveze bıraktığımda çok kötü hissettim Flame, gerçi çok şükür büyük bir sıkıntı için bırakmadık, sadece ışık altında yatıyordu ama kötü ya işte tarifi zor. Anne sütünde ısrarcıyım, önce anne sütünü alıyor sonra mama veriyoruz , istediği kadar alsın dedi doktoruz miktarı o belirlermiş, miktar azaldıkça çok seviniyorum ben de. Hem mama hazırlamak yorucu bir iş , biberon yıka, kaynat, su kaynat, vs…

 7. Özlem’cim çok geçmiş olsun canım.Geçen süre zarfında inşallah sütünde artar ve daha huzurlu olursunuz umarım.Canım anne sütünün artmasında bitkilerin yararlı oldugu söyleniyor doktoruna sorarak kullanabilirsin herhalde.Ben bu konuyla ilgili geçen sene bir yazı yayınlamıştım blogumda umarım sana bir faydası olur.http://www.ailemizinblogu.com/anne-sutunu-arttirabilirsiniz/

  — İnşallah Filiz’cim, hemen okuyorum yazını, çok teşekkürler

 8. Ben de ilk kızımda yaşadım.1,5 gün hastane de kaldı kızımda.ağlamıştım yatırdıklarında. ve hastenenin otaparkında arabanın içinde sabahlamıştık.2 saatte bir de hastane de sağma makinalarında sağıp vermiştik sütümü.tabii doktorlar mama takviyesi de yaptılar.Bende 1 yaşına kadar emzirdim çocuklarımı.Sütün artması için küçük kızımda doktorumuz rezene çayını önermişti,hem kaliteli olur sütün diye.kayısı suyu inanılmaz artırıyor sütü.bulgur,nohut da. hem okumuştum,denemiştim gerçekten doğru.incir,bol su içmek,soğan.Aklıma gelenler bunlar canım.Ayrıca gaz için kimyonu öneriyorum özlemciğim.Günde 1 çay kaşığı ağzına atıp bol su ile içebilirsin.Tadı iğrenç oluyor ama insan bebeği için katlanıyor işte.Onu yapamazsan yemeklerine, çorbalarına kimyon katabilirsin.İlk aklıma gelenler bunlar.Allah kolaylık versin.Sağlıklı,hayırlı,uzun ömürler diliyorum.

  Mehtap’cım aynı şeyeri yaşamışız. o hastanedeyken süt sağmak ne kadar zor değil mi, moralini düzeltmek için saçma sapan şeyler yapıyorsun ki sütün olsun. Tavsiyelerin içi çok sağol. Humana still tee diye süt artırıcı bir çay içiyorum, epey faydası oldu, rezene var içinde. Yazdıklarının çoğunu uyguluyorum canım, bakalım ne zaman keseceğiz mama takviyesini, bebek kendisi karar verir zaten dedi doktorumuz.kimyonu ekleyeyim yemeklerime, içmeyi de deneyeceğim

 9. MAsallah iyileşmiş minik Kerem.. Anne sütünü en iyi artıran sey stresten uzak olmak,dinlenmek,pozitif dusunmek ve bol su içmek..

  Minigi kokluyor,seni öpüyorum..

  Hamaratannem, bol su en faydalısı imiş, hastalıları atlatınca moralim de düzgün daha da artacak o zaman, sevgiler

 10. çok geçmiş olsun.biz okurken üzüldük siz kimbilir neler hissetiniz.Ada sarılık olmamıştı.Umarım bu bebeğimde de yaşamam.Ama benim de sütüm az gelmişti.3 günlükken mamaya başlamak zorunda kalmıştık.Etrafımdaki insanların tepkileri ve benim acemiliğimle moralim çok bozulmuştu.Ama bu sefer sütüm az da gelse moralimi bozan insanların ben de moralini bozacağım.Yavaş yavaş mamayı bırakmıştık.2 günde bir doktora gidip tartılıyorduk ve mamayı azaltmaya başladık,ve en sonunda tamamen kestik.Doktorumuz bu konuda bana çok yardımcı olmuştu zira kendisi de mamaya karşı olduğu için.Ama atlattık bir şekilde.Umarım bu sefer aynı şeyleri yaşamayacağım en azından daha bilinçliyim şu an.Geçen gün tv de bir uzman armutun süt yaptığından bahsediyordu ama tam izleyemedim.Ada bey izlettirmedi…

  Büşra’cım, etrafta moral bozan insanlar en ihtiyacın olmayan şey oluyor o dönemde. inşallah sütün bol olur ve aynı şeyleri yaşamazsın. Sütümü arada sağıp miktarına bakıyorum bende artış var en kısa zamanda tamamen keseriz inşallah. doktora gidip tartırma olayını sevdim, bende nerde baktıralım diye düşünüyordum. Doktor ne kadar önemli değil mi, anne sütü için uğraşmış, bravo O’na

 11. bir de emme işlemi var,yani bebek ne kadar cok emerse o kadar artar..:) belki bebişin emmedigi,mama aldıgı zamanlarda sagabilirsin,hem ilerde ilaç felan kullandıgında bu sagdıgın sutleri verirsin bebişe:)

  — En fazla 3 saatlik aralıkla sık sık emzirmeye çalışıyorum, çok sağol paylaşımların için

 12. Öncelikle tekrar geçmiş olsun.Keremide İremide öpüyorum.Defne doğduktan 4 gün sonra bizde 20,9 değeriyle yatırdık hastaneye.Kızıma serum bile taktılar çok ağlamıştım.Benimde sütüm yetmemiş mama vermiştik.Bir süt bir mama.3 gün kaldık hastanede.Eve geldikten bir kaç gün sonra doktor kontrolünden sonra yani mamayı bıraktık.Yaklaşık 5,5 ay anne sütü aldı defne.Hiç korkma eminim mamaya gerek kalmayacak.Görüşmek üzere.

  — Fatoş’cum ben de bırakmak istiyorum mamayı tüm derdim o. teşekkürler

 13. Canım bende kızıma süt verememiştim, sağarak o da minnacık bir süt.

  Ihlamurun sütü arttırdığını biliyorum.Bol ılık bitkisel çaylar….

  canınıda sıkmamalısın tabii :))

  sevgiler

  — Off ya sen de üzülmüşsündür Zehra’cım. giderek artıyor sütüm bu arada

 14. merhaba
  geçmiş olsun
  ben Alper Baha’yı iki yıl emzirdim
  ilk altı ay su bile vermedik
  anne sütünün fazlalaşması için bol bol boza içtim.

  Sevgili Zeynep, ne güzel bolmuş sütün. ben de kızımı 14 ay emzirdim, inşallah Kerem i de uzun süre emzirmeyi planlıyorum.

 15. Özlem,
  öncelikle geçmiş olsun, bana da böbrek konusunda benzer şeyi söyledi detaylı ultrason için gittiğimiz doktor. O nedenle kendi doktorum sürekli takipte… İnşallah hiç bir şeye gerek kalmaz.
  Süt konusunda ben ilk sefer de maşallah hiç sorun çekmedim, hatta fazla emiyor yemek yemiyor diye 10.ayda ben kestim. Ne yaptın dersen, 1- bol su içtim 2- ne kadar çok emerse, sütün de o kadar çok geliyor, bu nedenle sürekli emzirdim. Çocuk doktoru (ki zaten sonrada değiştirdik) 5 dakika 1 memeden, 5 dakika diğer memeden demişti. Valla ben hiç öyle 5 dakikada falan kesmedim, yeri geldi 2 saat boyunca öyle oturdum, istedikçe emdi. (rekorumuz 3 saattir) Evet biliyorum kulağa çok sıkıcı geliyor ama maşallah hem kilo ve gelişimi açısından hem de sağlığı açısından hiç problem yaşamadık. Umuyorum ki bollllll sütün olur kerem bey de bol bol emer… sevgiler

  Enhar, böbrek konusu bizim çok aklımızı karıştırmıştı, çok şükür kendiliğinden düzeldi doğum sonrası. İnşallah sizin bebeğinizin de öyle olur . 3 saat ciddi bir rekor… çok güzel tavsiyeler geldi hepsini uygulayacağım, yakın zamanda bol süte kavuşacağım inşallah.

 16. Özlemcim öncelikle Kerem’e ve sana çok geçmiş olsun.Bir anda insan şaşırıyor ne yapacağını haklısın.İster istemez üzülüyorsun da ,sütün gelişini birazcıkta olsa etkilemiştir.Hepimizin başına geldi.Ne kadar düzenli emzirirsen sütün artış göstericektir.
  Tek önerebileceğim bol su tüketimi.
  Ben Borayı lohusalığımı çok acayip geçirdiğim için 2 ay emzirebildim,(karışan çok olmuştu )ama ufaklığı 22 ay emzirdim 🙂 endişelenme,bu yüzden.
  Mama takviyesi yapmanın da çok kötü olduğunu düşünmüyorum ayrıca.
  Bora çok daha uzun boylu ve sağlıklı,ama ufaklık minicik.Tam bir kuş :))

  Bol bol ayaklarını uzat ve dinlen,uyku da çok önemli.
  Kendine iyi bak.

  En önemlisi bol su tüketmek imiş Pelin’cim. O’na çok dikkat ediyorum, ve gelen diğer tavsiyelerle yakında artacak sütüm.

 17. çok çok geçmiş olsun.. umarım çabucak toparlar keremcik.. allah şifa neşe versin..

  — çok sağol sevgili Güzela, şimdi iyi kerem bey tek derdimiz mama ile bir an önce vedalaşmak

 18. bu arada… ben hepatit b taşıyıcıyım.. inşallah bebeğim olunca sıkıntı çekmeyiz :((

  canım ya doktorunla konuştuğunda mutlaka bir çözüm söyleyecektir diye düşünüyorum, tıp o kadar ilerledi ki..

 19. sizin sitenizin sıkı bir takipçisiyim.tabii kızlarımdan vakit buldukça.bizde ikizlerimizde süt azlığı sıkıntısı yaşamıştık.bu konuda dr umuzun tavsiyelerini yaparak süt miktarını 24 saate 1000 cc ye çıkarmayı başardık.iki tane olunca yetmiyordu ama bu tavsiyelerin işe yaradığını gösteriyordu.
  -vitamalt günde 1 şişe(ama bebeğin gazı olursa yarım şişeye düş demişti)
  -still tee çayı
  -rezene çayı
  -kayısı kompostosu
  -ısırgan çayı
  ben bizzat bunları deneyerek 3-4 ay ikizlerime günün tamamını anne sütü vererek geceleride mama vererek geçirdim.gecede sütümü sağıp bir sonraki güne ekledim.
  inşallah sütünüz aratar ve mamayla erkenden vedalaşırsınız.bu arada en önemli süt arttıran faktör stresten arındırılmış hayat…

  Vitamaltı bilmiyordum, nerden bulabilirim bakacağım. still tee çayını kullanıyorum, içinde rezene var diye extra rezene çayı içmiyordum, birlikte içerim artık. İnşallah benimki de artar sevgili uğur böceklerim

 20. Özlem’cim öncelikle çok geçmiş olsun.Sünnetiniz de hayırlı olsun:)

  Canım süt mevzuu;bol dinlenme,bol sıvı,bol emzirme ve dingin bir ruh hali….

  Bulduğun her fırsatta dinlen,bol su,sıvı,çorba ve sebze tüket..

  Kerem’i bol bol emzir ve ruh halini dingin tut;bol bol gülümse .kUCAĞINDA kEREM VE YANINDA iREM VARKEN ZATEN ÇOK ÇABALAMANA DA GEREK YOK:)

  hAAAAAAA BAK UNUTUYORDUM hUMANA sTİLL TEA,MUCİZEVİ,İNAN!

  BİZİM BURADA LOHUSA YANINDAN AYRILIRKEN HOŞÇAKAL YERİNE;SÜTÜNLE KAL ! DERLER YA İŞTE ÖYLE OLSUN ÖZLEMCİM…

  sEVGİLER

  — “sütünle kal” çok güzel bir sözmüş Dijlecim. Humana still tea kullanıyorum faydasını ben de gördüm.

 21. Özlemcim öncelikle çok geçmiş olsun diyorum. Yeni doğan sarılığı benim bebişimde de olmuştu, ve en önemli ilacı anne sütü…İlk bir-iki gün anne sütünün az olması çok normal, bunun için kesmenin aksine daha çok emzirmen gerekir çünkü süt emzirdikçe çoğalır,emzirme kesilirse sütte kendiliğinden kesilir…Hastane çocuk doktoru ilave mama vermişti bizede ve doktordan memnun kalmayıp Prof.Dr.Özgür Kasapçopur’u bulunca hemen mamayı kesmemi sağlamıştı. Ve hatta yeni doğan bebeğe mama veren doktoruda soru işaretleriyle betimlemişti… Süt yapan gıdalara gelince, bilimsel olarak kanıtlanmış ki süt yapan gıda yokmuş. Vücudun Süt yapımını artıran tek şey, bol bol bol bol sıvı tüketmek… { lohusa şerbeti geleneği burdan geliyormuş zaten, şekerli suyu içen lohusa kadın daha çok susasın ve bol bol su içsin sütü artsın diye )…Diğer herşey senin kilo almanı sağlayacak şeyler gerçekten… ayrıca bitkisel çay tüketirken dikkatli olmanı tavsiye ederim çünkü her bitkisel çay emzirme döneminde içilmiyor öğrendiğim kadarıyla…

  aslında emzirmeyi kesmedim ben. Her beslenmesinde anne sütü veriyorum ardından gerekiyorsa mama hazırlıyorum, su anki durumumuz bu. Bol sıvı tüketmeye çalışıyorum , bitkisel çay olarak “humana still tee” içiyorum. ve yakında mamayı tamamen bırakmayı hedefliyorum

 22. Tamamıyla bittiğine sevindim. Çok geçmiş olsun. Çok zor biliyorum. Sıradan birşey diye düşünür insanlar ama yenidoğan ünitesinde sarılık olunca bebekler çok riskli. Dayım ilk erkek çocuğunu bu nedenle kaybetti ki en lüks hastanelerden biriydi. Allah tüm bebekleri korusun kimselere evlat acısı göstermesin. En kötüsü de bu olsun oğluşunuza, sağlık ve başarı ile büyüsün.

  Çok sık duyardık adını ama yaşayınca anladım yenidoğan sarılığını. Dayının çocuğuna çok üzüldüm. Allah hiçbirimize yaşatmasın evlat acısı

 23. Cok cok gecmis olsun Arkadasim,

  Hayata bu kadar guclu basladigi icin tebrikler Kerem’e op yanaklarindan benim icin !

  Hosgeldin Guzel Bebek….

  — çok güçlü başladı yıldız’cım. öptüm senin için

 24. Çok geçmiş olsun ikinizede,bizde yeni doğan sarılığı atlatmıştık.
  Sütü arttırmak için doktorumuz çörek otu önermişti,yiyemezsen yoğurda karıştırarak ye demişti,kayısı kompostosu da faydalıymış,gaz yapıcı besinlerden uzak durmak gerekiyor tabi,eskiden süt için soğan yedirilirmiş ama soğandaki gaz süt ile bebeğe geçebiliyor,en faydalı ve sütü arttırıcı humana çayı olduğunu düşünüyorum,sevgilerle.

  o kadar faydalı yorumlar geldi ki bu yazıya sibel’cim. Humana çayı herkes biliyor nerdeyse, tadı da güzel bol bol içiyorum bende

 25. merhabalar öncelikle allah analı babalı büyütsün sağlklı uzun ömürlü olsun bebişiniz. benim çok ciddi bir süt sorunum olmadı ama yakın bir arkadaşım sütünü alkolsüz bira içerek artırmıştı.her türlü sıvı gıda almak sütün artmasında yardımcı aslında ama bira içindeki malt gerçekten çok faydalı üstelik te besleyici. şu mita malt denen içecek te aynı ama onda ekstra şeker olduğu için hem içimi daha zor hem de daha kalorili anne için. ben kesinlikle alkolsüz birayı (ama tabii ki sıfır alkol olucak)tavsiye ediyorum.

  mitamalt tavsiye etti bir blogcu arkadaşımız, ondan deneyecektim. Alkolsuz biraz demek ha, denemek lazım. Teşekkür ederim sevgili Ebru

 26. yazınızı okuyunca ufak çaplı bir şok yaşadım çünkü benim oğlumda da 5 aylık hamileyken yaptırdığımız ayrıntılı ultrasonda böbrek kanallarında genişleme tespit edilmişti ve doğduktan sonra 5. gün kontrolünde yenidoğan sarılığı olduğu ortaya çıktı. bizimki de 1 gece fototerapi aldı ve o gece yaşadıklarımı size anlatamam. ilk defa bir bebeğim oluyordu, sezeryandan dolayı sıkıntılarım vardı, 1 haftadır uyumamıştım ve kaldığımız odada aile fertlerinden oluşan bir düzine insan yorum yapıyordu. biberon ve emzik kullanmamaya kesin kararlıydım ama o gün mama vermek zorunda kaldık. o anda şunu düşündüm. daha doğalı bir hafta bile olmamıştı ama şimdiden ezberlerimi bozmaya başlamıştı. isteğim üzerine hemşireler mamayı şırıngayla (ağzına yavaş yavaş akıtarak)verdiler. eve dönünce bir emzirme pompası kiraladım ve düzenli olarak sütümü sağmaya başladım. sonraki birkaç gün de şırıngayla vermeye devam ettik. o haftasonu arkadaşlarımızın tavsiyesiyle çocuk doktoru servet hanıma gittik. bebeği soyup muayene etti ve tarttı. sonra emzirmemi istedi ve tekrar tarttı. aradaki fark gayet iyi miktarda süt içtiğini ispatlıyordu. servet hanım, bilirubin düzeyinin çok kritik bir seviyede olmadığını, fototerapi görmesine bile gerek kalmadan sürekli emzirilerek de iyileşebileceğini söyledi. özel hastanelerin çocuk dostu politikaları!
  o günden sonra emzirmeyi bıraktığım 1 yaşına kadar hiçbir problem yaşamadım, mama da vermedim. bebeğin kilo alımı normalse ve normal miktarda çişini yapıyorsa süt yetiyor demektir. bu konuda bebeği aç bırakıyorsun diye aile büyüklerini gülümseyerek dinlemek ve kendi bildiğini okumak gerekir bence.
  böbreklerimizdeki probleme gelince. düzenli olarak bir çocuk üroloğuna gidiyoruz, açıklık da kapanmak üzere. doktorumuzun tavsiyesi üzerine, soğuk algınlığı bile olsa idrar tahlili yaptırıyoruz.
  sütü artırmak için de, bazen bebeği evde yardımcı olmak için bekleyen yumuşak kucaklara bırakıp biraz uyumak veya hafif bir yürüyüş yapıp temiz hava almak, ılık bir duş, pozitif düşünceler gibi şeyler tavsiye edeceğim. sütüm az geliyor düşüncesi de sütü azaltan bir faktör 🙂 tabi bunların yanında mercimek çorbası da içebilirsiniz.

  Güliz merhaba, nasıl benzer süreçlerden geçmişiz. Dün geceyi mamasız atlattık ve çok mutluyum, vedalaşacağız yakında mama ile. Paylaşımların için çok teşekkürler. Hidronefrozu da atlatırsınız inşallah bir an önce, sevgiler gönderiyoruz.

 27. selam benim oğlumda hidronefrozla doğdu
  sarılık oldu 9 günlüktü hastaneye yatırdık sepsis olmuştu çok dikkat et

  — Çok geçmiş olsun size de.

 28. Canım çok geçmiş olsun.Umarım bundan sonra sıkıntılar yaşamazsınız.Ben bol sıvı almıştım.Özellikle su.Sütüm çok olmuştu.

  — Bol bol su içiyorum, enerji, inşallah yaşamayız daha fazla sıkıntı

 29. özlem’ cim tebrikler..gözün aydın…güle güle, sağlıkla, mutlulukla büyüt oğluşunu.Sağlik problemlerinize üzüldüm..umarım sorun uzamadan çbucak geçer..
  sevgiler çok çok..irem i öpüyorum..Ali yi de tebrik ediyoruz canım.

  — Özlem’cim çok teşekkür ederiz. sevgiler gönderdik sana , eşine ve çocuklara

 30. ay kıyamam ama neyse ki bitmiş tüm bunlar ben süt için şunu ye bunu ye diyemem tecrübem yok ama en öenmli şey sakn ola sütüm yok diye ümitsizliğe kapılıp üzülme bu gün geçtikçe artan bir süreç ve tarihte hiç doğum yapmamış ama sürekli sağarak evlat edindiği bebeği emzirebilmiş kadınlar var.

  –GeCe’cim, süpersin, çok moral verdi bana bu bakış açın, çok sağol

 31. Geçmiş olsun diyecektim, çok şükür ki, geçmiş zaten. Özlemcim kardeşimin 2 doğumu da sezaryen oldu ve yanında ben kalmıştım. Süt gelmeme sorununu ilk doğumunda çok yaşadık. 2. de daha bilinçli davrandık. Süt arttırıcı çaylar var eczanede. Humananın bir çayını ve rezene içmişti kardeşim. Bir de bol su. Bebeği 5 aylık ve hala anne sütü alıyor. Bebk reflüsü olduğu için reflü maması veriyor arada mecburen.
  Pipişi de kestirmişsiniz:), bebekken olduğu çok daha iyi olmuş. Şimdiki aklım olsa ben de oğlumu doğar doğmaz sünnet yaptırırdım.
  Allah bundan başka sıkıntı vermesin, sağlıkla, huzurla, sevdikleriyle beraber büyüsün Keremcik.

  Sağol Sesiber’cim, süt artırıcı çaylar ve bol su içyorum şu anda, artış var ve seviniyorum. Sünneti de doktorumuz sayesinde aradan çıkardık.
  Teşekkürler iyi dileklerin için

 32. Birşey daha yazacaktım şimdi aklıma geldi. Malt içeceği de içti kardeşim. Çok ta lezzetli.

  — Malt içeceğini ben de bulayım Sesi’cim. Çok teşekkürler

 33. Merhaba Arkadaşım
  Sana sütün arttırmak için Isırgan otu hapını tavsiye edebilirim. İnşallah işe yarar.

  — Teşekkürler tavsiyeniz için

 34. Merhaba,
  yaşadıklarınızı böyle güzel ve yararlı biçimde paylaşmanız çok ince bir davranış,öncelikle teşekkür ediyorum ve çok geçmiş olsun diyorum umarım bir daha bu tür sıkıntılar yaşamazsınız.26 haftalık hamileyim. İki gün önce girdiğim detaylı ultrasonda bebeğimin her iki böbreğinde de genişleme yani hidronefroz görüldü.( sol 9 mm sağ 5mm) doktorumuz 29. haftada tekrar muayeneye çağırdı ve o muayene sonucunda gerekli görülürse bebeğimi erken almaktan bahsetti(7 aylık).Bu durum beni çok üzüyor, size de böyle bir şey önerilmiş miydi?Doktoruma çok güveniyorum o nedenle başka bir doktora gidip kafamı karıştırmak istemiyorum zaten 29.haftayı bekleyeceğim bu durumda.Bende izmitte yaşıyorum bana önerebileceğiniz çocuk nefrolojisi uzmanı ,çocuk doktoru vs. konularla ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Çocuklarınızla ,sevdiklerinizle sağlıklı,mutlu,uzun bir yaşam diliyorum. sevgiler.

 35. Umut hn,
  öncelikle çok çok geçmiş olsun. Benim hamileliğimde de tespit edilen genişlemeler 9-10cm civarındaydı. Doktorum hep izleyeceğiz doğumun ardından bebeği kontrol edeceğiz, hamileyken bir şey yapmayacağız diyordu. Sizin şu anda çocuk nefrolojisi uzmanına ihtiyacınız yok bence , çocuk olmadan. Ama eğer başka bir kadın doğum uzmanından farklı görüş isterseniz, istanbul daki doktorumu tavsiye edebilirim, mail atarsınız. Çevremde yaşanılanlardan sonra her kadın doğum uzmanının bu konuda ehil olmadığına karar verdim kendi adıma
  Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir