HİDRONEFROZ KONTROL-3

Salı günü Çocuk Nefrolojisi uzmanına gittik ve çok şükür Kerem Bey’in hidronefroz şüphesi ile ilgili iyi haberlerimiz var.
Öncelikle Hidronefroz Şüphesi yazımızın ardından gerek yorum gerek mail olarak aynı konuda yaşadığı sıkıntıyı çok detaylı bir şekilde paylaşan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız bizi rahatlatmanız o kadar iyi geldi ki, bilemezsiniz. Bizi izleyen ve yazıyı okuyunca aynı sorunu yaşayan arkadaşına haber verip bize tavsiyede bulunmasını rica eden, kim olduğunu bilmediğim arkadaşımıza ise  özel teşekkür ediyorum.

Doktorumuz doğumdan itibaren yapılan ultrasonlar ve voiding e bakarak, % 80 kendiliğinden iyileşme ihtimali olduğunu söyledi. Bu süreçte el ele vererek yapmamız gerekenleri sıraladı.
– Enfeksiyon kaptırmamak; kontrol için her ay idrar testi ve kültürü yapılacak.
– Anne Sütü’ne devam; o bizim en iyi ilacımız dedi; sindirimi kolay , antibiyotik
– Sünnet, zaten yaptırmıştık.
– Geceleri koruyucu antibiyotik, ki ilk başta enfeksiyon yokken neden antibiyotik diye çıkışmıştım.
– Katı gıdalara geçişte kabızlığa neden olacak yiyeceklere dikkat etmek
– Birlikte ilerde periyodları değişecek kontroller.

Bundan sonraki ilk kontrolumuz 6. ayda, inşallah Kerem kendisi halledecek bu sıkıntıyı.

Bir sonraki kontrolumuz; burada

19 thoughts on “HİDRONEFROZ KONTROL-3

 1. Cok sevindim, ne guzel gelismeler olmus masaallah…Allah’in izni ile el ele verip suphelerin tamamen ortadan kalkmasini saglayacaksiniz…

  Saglikli gunler dilerim…

 2. İyi habere çoook sevindim. kerem paşa güçlü bir erkek, tabiiki halledecek annesi :)(İNŞALLAHHH)

 3. Kendi kendine atlatacağından umutluyum.Çocuklarımız bebekken hep bu tür korkutucu olaylar yaşadık.Sizi okudukça onları hatırlıyorum hep.Dikkatli tâkip ve doktor kontrolu ile hepsi atlatılıyor.Çocuk büyütmek gerçekten büyük sorumluluk altına sokuyor insanı.Güçlü olun.Gençsiniz.Her zorluğu aşarsınız Allah’ın izniyle.Geçmiş olsun.
  — Çok sağolun ilginiz için Nedret Hn.

 4. inşallah gün geçtikçe çok çok iyi olur.. ben bebeğim olunca böyle şeyler olur diye çok korkuyorum 🙁 Allah size güç versin..

  — Korkma hiç o dünya güzelleri bizden daha güçlüler, ve tüm sıkıntılara değiyorlar

 5. inşallah dualarım sizinle.eminim atlatacaksınız bu sıkıntıları…kendinize iyi bakın.sevgilerimle

 6. güzel haberlerinize çok sevindim, kendiliğinden geçecek olması güzel bir müjde:) bizim ultrsonuzmuz da temiz çıktı bu arada çok şükür

  — Sağol, Enhar’cım, ultrason sonucunuzun iyi çıkmasına çok sevindim

 7. inşallah tamamen kurtulduğu haberini de alırız. Madem yüzde 80 demişler, o halde yüzde yüzdür. doktorlar fazla tebdirli davranmayı alışkanlık etmişler bence bu yüzden yüzde 80 demişlerdir. Bu arada antibiyotik canımı sıktı. Acaba gerçekten gerekli mi yoksa tedbir için mi? inşallah antibiyotiklerin çocuğa zararı olmaz.

  Antibiyotik konusu bizi de çok düşündürdü, bir kaç gün hazırlayıp vermedik hatta ama çok yakın bir doktor arkadaşımız bize olayı daha açık anlattı ve rahatlattı. Kızımıza pek antibiyotik kullanmadık, kreşe başlayıncaya kadar hiç kullanmadık, o yüzden şimdi mecburen kullanmak zor geliyor

 8. Sevgili Özlem,
  çok geçmiş olsun.Bu konuda yabancıyım bende.ama erkek bebeklerde rastlanan durum mu? bu.Genelde bu tip sıkıntılar bebeğin gelişimi ile kaybolmakta olduğunu biliyorum ama tabii ki tedirginlik yaşanıyor haliyle.Doktor kontrolünde de olununca içi rahat ediyor insanın.Tekrar çok geçmiş olsun canım.Öpüyorum minik Kerem’i.sevgiler.

  Çok sağol Mehtap’cım, tıp geliştikçe önceden farkedilmeden geçen hastalıklarda izleniyor sanırım. aslında erken teşhis iyi bu anlamda, farkedilmediğinde böbreklere ciddi zarar veriyormuş, hidronefroz

 9. merhaba benim kızım 1 ay sonra 3 yaşını dolduracak.ve hamileliğimde aynı şey yani hidronefroz diye birşeyle tanıştık.size yapılan tetkikleri sırayla okudukça o sıkıntılı günlere geri döndüm.antibiotikler idrar tetkikleri önceleri her ay sonra 3 ay daha sonra 6 ay ve şimdi ki randevumuz bir yıl sonra.bizim ölçümlerimiz dediğiniz gibi idrar yollarında geriye kaçak yoktu bu büyük bir şans tabii.ve normal ölçülere geldi kendi kendine ama hala nefrolojideki dosyamız kapanmış deil.küçük kereme de acil şifa ve size de sabır diliyorum saygılar.

  — sevgili Filiz, çok teşekkürler paylaştığın için. Siz de epey uğraşmışsınız inşallah ikimizde kapatırız hidronefroz dosyasını

 10. öncelikle çok geçmiş olsun bizde aynı problemleri yaşıyoruz..eşimde bende çok zor günler geçiriyoruz bebeğimiz için en iyisini olmasını istiyoruz maddi imkanlarıımız doğrultusunda.ilk önce biz kabızlık problemimiz için doktora gittik onun evelinde bi fıtık ameliyatı geçirdik doğuştan fıtığımız vardı ondan kurtulduk operasyonla çok şükür ama kabızlık oldu ameliyattan sonra onun için tekrar gittik bağırsaklarına bakıldı ve böbreklerde genişleme olduğunu sölediler daha sonra bakırköye sevk edildik ordan tahliller ondan sonra bu sismografi istendi cerrahpaşata sevk edildik anlıcanız ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız nasıl bi yol izlicez ne yapmalıyız bu ilaçlı böbrek filmi çok korkutuyo beni küçücük bebek ve bide erken doğd bebeğim prematüre çok ufak henüz o yüzden bu filmi nerde nasıl çektirmemiz konusunda çok kararsızız ne yapçağımıızı bilmiyorum çok kötü günler geçiiryoruzve aileler uzaktalar inanın psikolojimiz alt üst olmuş durumda kime danışacağımızı şaşırdık en son cerrahpaşaya gittik dün randevu alıp o da prof.un bu tahliller,n sonuçlarını görmesi için 1ay sonrasına gün verdiler biz de beklemek istemiyoruz ve de bu filmi nerde çaktireceğiiz konusunda çok kararsısız dün gittik zaten bu cerrahpaşaya ordan eşim nişantaşında bi çocuk nefroloğu profesöründe randevu almıştı cerrahpaşadan çıktık oraya gittik.doktor bizden sismografisini istedi bugün araştırıyoruz şimdi nede nasıl çektirsek nereye gitsek diye çok zor aşamalar bunlar siz daha iyi biliyosunuzdur ..ve gerçekten desteğe ve bilgilerinize çok ihtiyacım var mailinizi bekliyorumm…

 11. Serpil Hn, öncelikle gönlünüzü ferah tutmanız gerekiyor. Çok zor olduğunu biliyorum ama sık görülen ve iyileşen bir rahatsızlık olduğuna dair çok vaka öğrendim bu dönemde. İlaçlı böbrek filmi çektirmedik biz ama sonuçta tedavi için gerekli görülüyorsa yaptırmak lazım. Burda en önemli nokta doktora duyulan güven sanırıım, onun sizi rahatlatması çok önemli. Biz tahlilleri Kadıköy Şifa Hastanesinde yaptırıyoruz, sintigrafi maalesef orda yok nukleer tıplar da olduğunu öğrenmiştim, bize de gerekebilir dediklerinde araştırmalarımdan.Çocuk Nefrologumuz ise Prof Dr. Harika Alpay. Biz çok memnunuz ama doktor konusu herkese göre değişiyor biliyorsunuz. Bu konudaki uzmanlığı bizi rahatlatıyor, Marmara Üniversitesinde çalışıyor. Çok çok geçmiş olsun, bira an önce atlatsın bebeğiniz bu sorunu. Sevgiler.

 12. oğlum sol hidronefroz hastası. anne karnında teşhişi konuldu. 2 aylıkken ve 8 aylıkken ameliyat oldu. ayrıca 3 aylıkken katedral konuldu. şu anda böbreğin yüzde 42 çalıştığını söylüyorlar. son kontrolünde de sağ böbreğinde de çok az hidronefroz olduğunu söyledi doktorumuz. zaman geçtikçe geçer denildi fakat bir ilerleme yok. bu hastalık ileri devrelerde daha büyük sorun yaratır mı. oğlum şu anda 7 yaşında. lütfen bir cevap gönderir misiniz…

 13. Sadullah Bey, çok çok geçmiş olsun.
  Maalesef biz de sizin gibi hastayız ve konunun uzmanı değiliz. Sadece dilerseniz size bizim doktorumuzu tavsiye edebiliriz, biz kendisinden çok memnunuz, bize mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

 14. merhaba bu sorun benim bebeğimdede var
  4 aylık sol böb 13 mm doğuşta 7 idi harika hanımın muayenehane adresi telefonu varmı herkese allahtan şifa diliyorum

 15. Başak, size de çok çok geçmiş olsun. Harika Hn. Marmara Üniversitesi Akademik Hospital da görev yapıyor interneten hastaneye ulaşıp randevu alabilirsiniz .

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir