Hıdırellez- Hızır Ve İlyas Peygamberin Buluşması

Bereketine, bolluğuna, kısmetine inandığımız günlerden Hıdırellez bugün.

Hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaştığına inanılan Hızır ile İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gece, 5 mayısı 6 mayısa bağlayan gece. İlyas Peygamberin karada, Hızır’ın da denizde zorda kalanların yardımına koştuğuna inanılıyor. Onların buluşması yazın başlangıçı olarak kabul ediliyor.
Diğer yandan Ülker yıldız kümesi (Süreyya ya da Pervin ) güneş battıktan sonra gökyüzünde daha az görülmeye başlar. Bu yazın başlangıcının habercisidir. Hıdrellez yani 6 Mayıs seneyi ikiye bölen gündür ve geleneksel olarak yazın başladığı gün olarak kabul edilir.

Hıdırellez’in hikayesi ve geleneklerle ilgili blogda pek çok yazı mevcut. Dün tekrar göz gezdirip biraz daha araştırınca kökeni ile ilgili bilgilere ulaştım, Sümerlere Gılgamış’a Utanapiştim’e kadar gittim 😊 Kısaca görsellere eklemeye çalıştım, meraklıları için kaynakları da ekledim.

Bizim Hıdırellez geleneğimiz; hayallerimizi, dileklerimizi kağıda yazıyoruz, bazen temsili bir oyuncak ve para ile gülün altına bırakıyoruz. Ertesi sabah erkenden, dilek kağıdını suya atıyoruz, parayı ise bir kumaş keseye koyarak cüzdanımıza yerleştiriyoruz, bereket paramız oluyor. Dileklerimizin hayırlı birşekilde gerçekleşmesi içinde bolca dua ediyoruz.

Hıdırellez’in bolluğu, bereketi üzerimizde olsun. 🙏🍃🌾💦

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir