Hediye Balon Eteğimiz

Çocukluğumuzda tüm özel günlerde annemiz kızkardeşim ve bana bir örnek elbiseler etekler dikerdi.  O zamanlar  çok da kıymetli gelmezdi sanırım bu kıyafetler. Şimdi ise fotoğraflara baktıkça  ne kadar emekli ve güzel kıyafetler olduğunu daha iyi anlıyorum.  Dikiş makinasını aldığımda çalıştırabilmişsem bunun tek sebebi annemi izlememdir.  O’nun yarısı bile olamam tabi, elbise- etek dikişi çok uzak bana.

Annem kızlarına el emeği diktiği kıyafet geleneğini İrem’le sürdürüyor artık. Her doğumgünümüzde yeni bir etek veya elbise oluyor hediyemiz. Bu yıl diktiği  balon eteğe tek kelime ile bayıldım. Balon etek dikme yöntemi için de ilgilenenlere faydalı olabilir diye paylaşmak istedim. Ellerine sağlık canım anneciğim.

Kıyafetin güzelliği kumaşla başlıyor, çok güzel bir tafta seçmiş .  Balon etek için, taftadan diktiği eteğin içine penye kumaşla ve daha kısa bir boyda astar dikmiş. Astar ve etek lastik ile birleştirilmiş. Aynı zamanda eteğin beli de lastikli idi. Biz eteği aldığımızda İrem in boyuna göre astar ve kumaşın birleştiği uç kısımda bulunan lastikleri epey bir  sıkarak ayarladık.

Balon etek çok cici bir doğum günü kıyafeti oldu.

11 thoughts on “Hediye Balon Eteğimiz

 1. çok beğendim bu anneannelere Allah uzun sağlıklı ömür nasip etsin
  benim anneciğim de bana her bayramda düğünde muhakkak el emeği kıyafetler dikerdi
  onlarla büyüdüm
  ne kadar özel ve güzel
  güle güle giyinsin güzel kızın
  çok yakışmış
  üç kuruş fazla olsun kırmızı olsun :))

 2. 25 yıl önce Almanya’dan teyzem getirmişti balon etek bana, henüz kimsede yoktu mahallede, çok havam olmuştu o vakitler: ) Çocukca bir şımarıklık peydahlanmıştı bana, ne günlere götürdü beni bir balon etek.

  Çok güzelmiş, güle güle giysin: ) Kumaşına da bayıldım.

 3. benimde anneanem diker…bizede çok güzel kıyafetler dikmiştir..ama maalesef bu güzel yeteneği ne kızları nede biz torunlar kapamadık:))

  balon etek ve diğer diktiği herşey harika annenin.ellerine sağlık..:)

 4. Asosh, Mutlu Anne, Balkahve , çok çok teşekkürler
  Disalce, kendinize haksılık etmeyin yetenekleriniz konusunda 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir