HAYIRLI RAMAZANLAR OLSUN

Ramazan deyince aklına ne gelir diye sorsalar mis gibi sıcacık ramazan pidesi ve ramazan davulcusu derim. Ramazanla ilgili bu iki kavram çocukluğumda beynimde yer etmiş olsa gerek. Ben çok küçükken oruç tutmaya ve özellikle de sahura kalkmaya çok özenirdim. Anneme her seferinde beni kaldırması için yalvarır, annem bana kıyamayıp kaldırmasa da davulun sesini duyar mutaka uyanırdım ama yatağımdan kalkıp sahur yapabilir miydim pek hatırlamıyorum. Oruç tutma denemelerimse daha da başarısızdı. Babaannem çocukların tuttuğu oruca tekne orucu denir ikindide iftar olabilir  dese de ben öğlene kadar zor sabrederdim.İftardan önce gelen sıcacık pideyi ise kardeşimle  yarısını yerdik nerdeyse. Ben çok küçükken ramazan yaza denk gelir, aksam iftar saatine kadar bütün çocuklar dışarda oynarlardı.

Uzun yıllar sonra ramazan iki senedir yine yaza denk geliyor. Kayseri’de adettir; yazları bağ evlerinde aile büyükleri ve diğer kardeşlerle bir arada kalınır. Bu Ramazan ayını bağ evimizde geçireceğiz geçen sene olduğu gibi. Dün gece ilk sahurumuzu yaptık ve ben kalabalık bir ailede ramazan geçirmenin ne kadar keyifli olduğunu bir kez daha düşündüm. Gece hep beraber sahura kalkmak, gün boyunca planlandığı şekilde sahur için hazırlamak, sahurda edilen sohbetler, bazı geceler çocukların da hevesle bize katılmaları, hep beraber hazırlanan iftar sofraları, açılan oruçlar..

Tüm dostlarımıza sevdikleriyle birlikte hayırlı, sıcacık , huzurlu bir ramazan diliyoruz.

9 thoughts on “HAYIRLI RAMAZANLAR OLSUN

 1. Huzur, sağlık dolu Ramazanlar olsun, hayır ile bayramlar’a erişelim inşallah…

 2. çok güzel anlatmışın ramazanı,
  evet çoçukluğumuzun ramazanlarını ben de çok özlüyorum,
  oruçtutmayı çok isterdim ama çok zayıf olduğumdan dayanamazdım
  anneme yalvarırdım beni sahura kaldır diye ama babaannem kıyamazdı:)
  sağol bu güzel günleri bizlere hatırlatdığın için sevgiler,
  seninde ramazanın hayırlı mübarek olsun.

 3. öyle bir yerde ramazan ayrı bir keyif olmalı ama en güzeli de kalabalık bir ortamda olmak şehirde böyle olmuyor ramazanlar bilirsiniz

  hayırlı ramazanlar diliyorum

 4. Kesinlikle en zevkli kısımlarını dile getirmişsin. O pideler bir de yumurtalı olduğunda yarısı biterdi , kokusu çok daha cezbedici.

  Ailecek hayırlı ve güzel bir Razaman ayı dilerim.

 5. Ramazanı hepbirlikte geçirmeniz çok güzel!kalabalık olunca daha tatlı oluyor iftarlar.Hayırlı ramazanlar.sevgiler.

 6. Sıcacık bir karşılama olmuş.sevdiklerinizle hayırlı,bereketli ve huzurlu bir ramazan dilerim ..

  sevgilerimle

  Çok teşekkürler hepimize hayırlı olur umarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir