Hayırlı Ramazanlar

Hayırlı  Ramazanlar !

Ramazan   huzurdur,  dinginliktir, kim olduğumuzu, niye yaşadığımızı hatırlamamızdır,  heyecandır iftar vaktine duyulan.

Birbirimize sevgimizi, saygımızı hatırlayacağımız bir Ramazan olsun bu Ramazan. En temelde buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Oruç tutanın , tutmayanın birbirini yabancılaştırmadığı, yardımcı olduğu bir Ramazan.

Eski Ramazanlara ait anılar anlatılır ya, benim de var Ramazan deyince hep aklıma gelen bir görüntü hayal meyal.  Çocuğum, yayla evindeyiz (yine yaza geldiği dönemmiş demek ki) ne televizyon var ne  cep telefonu, sadece radyo…  Çarşıdaki caminin sesi de  mesafeden dolayı duyulmaz. Sofrayı hazır  eder bekleriz iftarı…, Annem, anneannem oruç, biz de tutuyoruz sanırım ara ara.  Beyler Adana da iş başında, biz yalnızız yaylada… Komşumuz  ve aynı zamanda  yayladaki berber amcamız vardı, Nurlar içinde yatsın. İftar oldu mu tenekeye vurarak tüm mahalleye duyururdu,  aynı anda radyodan gelen ezan ve ardından ilahi…    Sofradaki banın mis kokusu…  Dağlardan hafiçe kararan  gökyüzü,  İftar vakti sessizleşen sokaklar,  evler.  Etraftaki seslerin  iftar zamanı kesilmesini  seneler sonra Kayseri de yaşadığım dönemde de gördüm. İftara 5 dakika kala tüm sokaklar boşalır, hiç çıt çıkmaz  sokaklarda, evlerde. Güzeldir aynı anda herkesin bu heyecanı yaşaması.  Yaylamızda teneke çalarak oruç açılan zamanlar geride kaldı. Kayseri de sokaklar öyle bomboş oluyor mu bilemiyorum ama emekliliğimizde Ramazan  aylarını Kayseri de geçirmeyi hayal ediyoruz eşimle,   yaşadığımız güzel Ramazanların bizde bıraktığı mutlu anılar hatrına.

Çalışırken Ramazan nasıl geçiyor derseniz de, esnek çalışma saatleri olsa süper olurdu bende Sabah 6 da git 15:00 de çık mesela:) Böyle bir olasılık yok şu an için çalıştığım şirkette. Akşam iş çıkışı  eve gelip uykuya dalıyorum, iftara kadar, bu şekilde dinlenip enerji bulabiliyorum.

Ramazan’ı hayırlısıyla geçirmeyi nasip etsin Allah’ım.  İyilikler versin bize.

Herkese hayırlı Ramazanlar…

 

Foto; Bahçemizde çoşan ortancalar:)

Ortancalar-2 Ortancalar-3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir