Hayırlı Ramazanlar

Ramazan;  imsakiye, ay takvimi, oruç, iftar, sahur, teravih, mukabele, Kur’an …

Yaklaşık 32 yılda bir gelirmiş ramazanlar aynı döneme.   Çocukluğuma denk gelir  daha önceki yaz ramazanları. Bir dolu detay kazınmış kafama, ramazan deyince ilk aklıma onlar gelir nedense.

Yaz sıcaklarından dolayı yayladayız.  Yaylada elektrik var tabi ama cami uzak , her yerde hoparlör yok, nur içinde yatsın komşu amcamız  zeytinyağı tenekesini asmış ağaca,  iftar saatini teneke çalarak haber veriyor bizlere,  tüm mahalle pencerede o sesi duymayı bekliyoruz hep.  İlerleyen dakikalarda Ankara radyosundan dinlediğimiz iftar saati duasında  çorbalar çoktan bitmiş olurdu, yerel radyolar yok  o dönemde:)

Kalabalık iftar sofraları da lezzetli yemeklerle doluydu mutlaka ama  asıl sıcak sımsıcak nefis pide ekmekleridir sofranın gözdesi…

Annemlerle birlikte sahura kalkma telaşımız, anneannemim desteğiyle bizim müthiş gururlandığımız topu topu 2  saatlik kuşluk oruçları 🙂

Sonraki yıllarda  kuşluk oruçlarının yerini gerçek oruçlarım aldı, ramazanın anlamı, güzellikleri değişti ama benim için her top sesi yayladaki  komşu amcamızı hatırlatır.

Hayırlarla dolu bir Ramazan  diliyoruz herkese.

Hastalarımıza acil şifalar diliyoruz bir de. Minik bir yavrumuz var uyanmasını beklediğimiz, ramazanda güzel haberlerini alacağız inşallah.

 

 

 

2 thoughts on “Hayırlı Ramazanlar

  1. Hayırlı ramazanlar, bitti bir hafta kaldı 3 haftası… Kuşluk orucu ben de tutmuştum…:) Ne güzeldi o heyecan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir