HAYATTAN KEYF ALMAK

Bu   gerçek hikaye ( yapılan deney demek belki daha doğru) birçoğumuza  mail ile çoktan ulaşmıştır.   Nisan 2007’de  Washington Post da yayınlanan bu yazıyı  yeni yılda tüm duygularımızın, algılarımızı sonuna kadar açmamızı ve hayatı kaçırmamamızı dilerek  paylaşmak istedik. Biraz uzun ama  buna değer.

Soğuk bir Ocak sabahı, bir adam Washington DC’de bir metro istasyonunda, sabah trafiğinin yoğun olduğu 7:51 den itibaren,  kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar( Çaldığı eserlerden olan Bach’ın “Chaconne” en zor keman eserlerinden kabul edilmektedir.) Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki 1097 kişi  kemancının önünden geçip, gider.

Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder.

Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer gider.

Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar.

Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 $ toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz.

Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştı…

Hikayenin tamamını Washington Post’un Pearls Before Breakfast yazısından ulaşabiliyorsunuz.   Yazıdaki  videoları izlerseniz, hepimizin içinde bulunduğu hayat telaşını görmek açısından daha etkili olacaktır,  Detaylı bir şekilde anlatılan bu gözlemlerde  dinleyen kişilerin görüşleri de eklenmiş.  Gördüğüm kadarıyla sadece 1 kişi Joshua Bell’i tanımış. ingilizce bilenlerin okumasını tavsiye ederiz.

Algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanan bu mini konserde sorgulanan şeyler; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alıyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz?

Dünyanın en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, başka neleri kaçırıyoruz ?

2009 da, tıpkı çocuklar gibi  tüm algılarımızın açık olması, küçük  mutlulukları kaçırmamamız dileğiyle.

NOT: Bu güzel fotoğraf,  google arama sonucunda ulaştığımız bu adresten alınmıştır.

22 thoughts on “HAYATTAN KEYF ALMAK

 1. Aslında toplumun şekillendirmeleri ve günlük yaşamın kısıtları ile körelen çocuklarımız özgür beyinlerini ve biz olgunların hayatta neler kaçırdığımızı anlatan çok naif bir örnek. İnsan hemen kendi kendine “o durmaksızın geçenlerden biri de muhtememelen telaşla işine yetişmeye çalışan ben de olabilirdim” diyor ve hüzünleniyor.

  — O kalabalıktan biri olduğumuzu hissetmek çok acı gerçekten

 2. Bu mail bana da gelmisti ve okuyunca cok etkilenmistim. Kesinlikle hayatta kacirdigimiz cok seyler var. Ama keske bir yerlere bir seylere surekli yetismek, kosturmak zorunda olmasak…
  Belki is hayatimizda ki; calisma saatlerimiz biraz daha azaltilsa da; kendimize, ailemize ve tum guzelliklere daha cok vakit ayirabilsek…

  Daha az uyku yetse, daha fazla güzelliklere vakit ayırsak…

 3. evt ben de okumuştum keşke hep böyle olabilsek

  Çocuk gözüyle bakabilsek değil mi? Çocuğu olmayanlara tavsiye edilir, bazen zorlamayla da olsa hayata farklı bakamamızı sağlıyorlar

 4. bu yazı bana gelmişti ve düşünmüştüm acaba nelerin önünden böyle geçtim farkedemedim diye. Hayatta güzel olan her anı yaşamaız dileğiyle , sevgiler size

  — Aynı şeyleri düşünmüşüz, geçip gittiğimiz şeylerin az olmadığını düşünmek üzüyor aslında

 5. Şu dünyanın zamanı var bir de mekanı
  Bazen durur saniyeler
  Birileri çalışır
  Manzaralar kapkara
  Sen sütbeyaz
  Titrersin
  Teksin
  Çıplaksın…
  Paran ve tabii ki şöhretin de olur
  Sanma çamur olur evler arabalar
  O sonsuz çukura hepsi sığar(?)
  Bir sen kalırsın
  Mutlak
  Titrek
  Tek
  Çıplak_
  Havada yağmur var…

  Bu şiir, hayatın anlamını ve güzelliğini ıskalayanlara adanmıştır…Sakın kafalarınızı gömdüğünüz yerlerden çıkarmayın ki; güneş ve temiz hava gözlerinizden yüreğinize bir yol bulamasın ve ne yaşadığınızı bilemeden her sabah uyanmaya devam edin…

  — Aman, Hakan’cım, hayatı ıskalamayalım biz ne olur, yaşamın ne anlamı kalır sonra. Şiir süper anlatmış bu arada, senin değil mi? Ağzına sağlık

 6. Insanin gonul gozu acik olsun yeter ki :)) bir de ayiracak 2 saniyesi bu kadar kosturmacanin icinde 🙂

  Mutlu yillar diliyorum tekrar :))

  — Gönül gözümüzün hep apaçık olmasını diliyoruz, sevgili Moonsun.

 7. Çok nefis bir yazı, okurken tüylerim diken diken oldu. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Yazının orijinalini de okuyup videoyu da izleyince gerçekten insanların neler kaçırdığı daha da net ortaya çıkıyor. Yeni yılda güzellikleri kaçırmamamız dileğiyle. Sevgiler.

  — Videoyu izleyince yazı daha bir anlam kazanıyor, kalabalıklar içinde kendimizi buluyoruz, maalesef

 8. bu güzel yazı için teşekkürler sizlere de
  sayenizde tekrar hayatı ıskalamamamız gerektiğini hatırladık

  teşekkürler
  çocuk saflığında yıllar diliyorum

  — İnşallah tüm hayatımız çocuk saflığında geçer Mavianne.

 9. Bu maili aldım bende.Hayatınızı yaşayın.Anı yakalayın diyorum bende.Hatırlattığınız için tekrardan teşekkür ederim.Sevgiler:))

  — Enerji, bu tam senlik bir mail. Pozitif enerjinle bize hep hatırlatıyorsun aslında anı yakalamayı

 10. Çok güzel bir yazı…
  Farkına varamadığımız pek çok anın ne kadar değerli olduğunu görmemiz gerekir aslında…
  Mutluluk belki de o ayrıntıda gizli…

  — Mutluluklar küçük ayrıntılarda gizli, görebiliriz inşallah tüm ayrıntıları.

 11. tekrar tekrar okudukça düşündüren yazı, ne yapmaya çalışırken neleri ıskalıyoruz… zamanı yavaşlatmanın bir yolunu bulabilir miyiz ki??

  — Yavaşlatmayı bulamasak da verimli kullanmayı öğrenebiliriz inşallah.

 12. Vayyy bee harika acaba ordan geçenlerden biri de ben olsaydım ve söz konusu konsere de gitmiş olsaydım tanır mıydım acaba diye düşündüm bi an…Neler oluyor çevremizde ve biz ne kadarını yakalayabiliyoruz acaba ??
  Düşündürücü…
  Tşk ler…

  — Aynen ya durup baktığımı farzedelip acaba tanıyıp konuşur muydum, o kadını takdir ettim o açıdan

 13. Yok, bu konuda kendime haksızlık edemeyeceğim…
  Farkındalık başka bir yetenek bu yeteneğim var diye düşünüyorum…Öyle olmasa farkındalıkla ilgili bu yazıyı
  bloğuna koyup farklılığını farkettiren
  size yorum yazıyor olmazdım…
  Teşekkürler:))

  — Çok teşekkürler, Dilek ne güzel sözler bunlar.

 14. Hayatımızdaki güzelliklerin farkına varmak için
  algılarımızın açık olması şart.Ben bunun geç de olsa farkına vardım yaşanmışlıklarımızdan.Hayatımızdaki güzelliklerimizi ön plana çıkarıyoruz.Benim eşimle yapmış olduğumuz sohbetlerimizde de bu mevzuya çok değiniriz.Bizim artık hayat felsefemiz: Hiçbir şey yoksa etrafımızda o an mutlu olabilmemiz için nedenler, geçmişdeki güzel günleri düşünüp tebessüm duyabiliriz,mutlu olabiliriz.Herşey gönlünüzce olsun.sevgiler.

  — Süper Mehtap, bunu hayat felsefesi haline getirmiş olduğundan dolayı tebrik ediyoruz seni ve eşini

 15. buna benzer bir video izledim ,doğru alabildiysem eğer burada
  http://www.youtube.com/watch?v=vBPG_OBgTWg,
  yolda birilerine adres soruyorlar,tam o sırada aradan bir taşıyıcı elaman geçiyor ve adres soranla yer değişiyorlar .ama adres sorulan kişiler bu değişikliği fark etmiyor bile 🙁

  — doğrudur , kafamızı kaldırıp bakmıyoruz bazen. seyrediyoruz şimdi videoyu

 16. evet , şiir benim…
  ama kafasını kuma gömenlerle dalga geçmek için yazdığım birkaç dize…

  Harika.

 17. durdum…en azından bu yazıyı ouduktan sonra..ve bugün önümden akıp giden,önünden akıp geçtiğim zamanları düşündüm
  en azından yarın daha bir yavaşlayacağım

  — Ne güzel umarım her anımızın keyfine vararak yaşarız

 18. evet hayatı ıskaladığımızı farkedemeden geçip gidiyoruz dünyadan …
  ne yazık

  — Siz, hayatı ıskalamadan güzel bir emeklilik geçiriyorsunuz diye düşünüyoruz, gözlemlerimizden. Enerjiniz hep daim olsun

 19. Sitenize ilk ziyaretim.İyikide gelmişim çok hoş konular var.Bu yazıyıda çook beğendim.Gerçekten çok doğru hepimiz aynı hayat telaşında birşeylere yetişirken hayatı kaçırdığımızın farkına bile varamıyoruz maalesef.

  Hoşgeldin Archilemi, her anımızı bilerek yaşamayı başarırız inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir