HAMİLELİKTE TİROİD

Düzeltme;

Arkadaşımın rahatsızlığı hipertiroid imiş ben yanlış anlamışım 🙁  Bugün-24 agustos- yazıyı okuyunca ortaya çıktı. Hipotiroid konusunda tecrübelerini paylaşan arkadaşlara  zaman ayırdıkları için çok çok teşekkür ederiz. Hamileliğinde Hipertiroid rahtasızlığı geçirmiş olan  var mı? (Yazıyı hipertiroid olarak düzeltiyorum)

12 haftalık hamile, yakın bir arkadaşımızda Hipertiroid ( Tiroid bezinin fazla çalışması) ortaya çıkmış. Tedavisinde kullanılması tehlikeli D grubu ilaçlar kullanılıyor ve dozaj artırılmak isteniyor.  Bir can taşırken hiç kolay değil tabi böyle bir tedavi, endişeliler  doğal olarak.

“Hastalık yok, hasta var derler” ama biz  daha önce hidronefroz sorunumuz başta olmak üzere  yaşadığımızın sıkıntılarda  sizin paylaşımlarımlarınızdan çok faydalandık. Kitap bilgilerinden daha anlaşılır ve samimi yaşanmış tecrübeleri dinlemeye ihtiyacı oluyor insanın.

Hamileliği sırasında  tiroid  rahatsızlığı geçirmiş veya yakınlarından konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar,  yaşadıklarınızı   bizimle paylaşır mısınız? Bu paylaşımlar hamile arkadaşımız, Özlem  için çok önemli.

İnşallah, anne ve bebek sağlıklı bir şekilde bu sıkıntıyı atlatacaklar. Acil şifalar diliyoruz Özlem.

Not: Yorumdan ziyade mail atmak isteyenler olursa  bizim adrese atabilirler, iletiriz sonrasında

7 thoughts on “HAMİLELİKTE TİROİD

 1. Ben de bir hipotiroidi hastasıyım.yaklaşık iki yıldır tedavim yapılıyor ve ömür boyu levotiroksin takviyesi almam gerekiyor.doktorumun bana verdiği bilgiyi aktarıyorum:hamilelikte riski yaratan ilaç kullanmak değil,kullanmamaktır.özellikle ilk 3 ay bebek tiroid hormonunu (zeka gelişimi için çok önemli) anneden karşılaranne kendini ilaç içiyor gibi de hissetmemeli,çünkü normalde vücudunda bulunması gereken bir şey zaten.arkadaşınıza tavsiyem iyotu kesmesi,iyotlu tuzu hayatından çıkarması.yine de deneyimli bir endokrin uzmanıyla kadın doğum uzmanını dinleyip içini rahtlatması.

 2. Merhaba 2005 yılı nisan ayinda bu rahatsizlikla karsi karsiya kaldim. Ogrendigimde hamileydim ve kadin dogum doktorum onemsemedi ve dusuk tehlikesi atlattim. Ardindan doktorumu degistirdim ve ilac tedavim basladi. 4 hafta boyunca haftada bir kere olmak kaydiyla kanim alinarak tahlil yapildi. Ceyrek doz olarak basladigim levotiron ilacinda doza tahlil sonuclarina gore karar verildi ardindan 2 hafta da bir tahlil verdim sonrasinda ise ayda bir. Doguma giderken 2 tane levotiron aliyordum. Ben hipotroid tedavim için endokrin uzmanınıu tercih ettim. Ondan aldigim bilgileri kadin dogum doktoruna aktariyordum.
  Hipotroid troid bezlerinin az calismasi demek ve bebegin anne karninda anneden aldigi tek hormon troid hormonu. İlacı kesinlikle kesmesin tedavisine dikkat etsin. Ben ilacı her sabah ac karnına aliyordum ve ilactan sonra 15 dakika bir sey yemiyordum. Dogumdan sonra bebekte de troid hormonuna bakilmali ve anne tedavisine devam etmeli rahatsizlik son buldugu gibi kalici da olabiliyor. Ben de kalici oldu ve hala tedavime devam ediyorum.
  Annenin gozunu korkutmak istemem ama benim oglum 35 haftalik dogdu sebebi hipotroide bağlanmadi ama etken olarak gosterildi.
  Benim doktorum tuz konusunda kisitlama yapmadi. İyotlu tuz kullanabiliyorum. Ama ben de nodül yok.
  Başka sormak istediginiz bir şey olursa mutlaka yanıtlarim.
  Ben de cok endiselenmistim.
  Gecmis olsun.
  Sevgiler

 3. Merhaba, blogunuzun yakın takipçisiyim. Yazınızı okuyunca tecrübelerimi paylaşmak istedim. Hamile olduğumu öğrendiğimde zaten 2 yıldır hipotiroidim vardı ve levotron kullanıyordum. Hemen doktora koştum bebeğe zararı var mı bu ilacın diye, bana ilacı almamanın zararı olur demişti. Ben de güvenle hamileliğim boyunca ilacımı kullandım. Bebeğim beklenen tarihte 39.haftasını tamamlayınca sezeryan ile dünyaya geldi. Türkiyede doğumdan 2 gün sonra zaten rutin olarak her bebeğin tiroid hormonlarına bakılma zorunluluğu vardır. Sağlık bakanlığı bunu zorunlu hale getirmiş. Bebeğimde herşey normal. İçini ferah tutsun arkadaşınız hiçbir sorun olmayacaktır yeter ki ilacını düzenli kullansın. Sevgilerimle.

 4. iyot konusunda doktora danışılırsa iyi olur.buraya yazan diğer arkadaşlara da önerimdir.ben iyot içeren yiyecekleri az tüketmeye gayret ediyorum ve mutlaka iyotsuz tuz kullanıyorum.boğazımdaki o boğazlı kazak giymişim de sıkmış gibi his olmuyor artık.hipotiroid evet ciddi bir rahatsızlık ama minicik bir levotiron( ya da muadili) ile tedavisi çok kolay.arkadaşınız lütfen ilaçları bırakmasın.

 5. Hipertroidde troid bezleri fazla calisiyor. Gecmis olsun umarim tecrubelerini paylasan biri olur. Benim tek tavsiyem mutlaka endokrin uzmanı ve kadin dogum uzmani birlikte takip etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir