HAMİLELİK HURAFELERİ

Hamilelik dönemi biz bayanların en hassas olduğumuz zamanlardır. Her duyduğumuzdan evhamlanır, her okuduğumuzdan etkileniriz. Üstüne üstlük bir de etrafımızda konuşulanlar o dönem hep kötü hamilelikler, sağlıksız bebekler, zor doğumlar gibi konular olur ki konuşanlar bunun farkına vardıklarında hemen toparlanır durumu düzeltmeye çalışır ama iş işten geçmiştir, kurt düşmüştür hamilenin içine. Ama bunun sonu yoktur nedense böyle gelmiş böyle gider. Bir de bir sürü hurafeler vardır hamilelikle ilgili, ki bu konuda Sevgili Fatoş, kızını anlattığı Su Defnesi blogunda başlattığı sobede ebelemiş bizi.

İşte bizim duyduğumuz her ne kadar inanmasak da yapmaktan çekindiğimiz bazı hurafeler ve batıl inançlar:

 • Hamile iken ciğer, çilek, karadut gibi leke bırakan yiyecekleri elledikten sonra nerene dokunursan bebeğinin orasında leke olur.   Bana göre çok saçma olsa da bu yiyecekleri elledikten sonra defalarca elimi yıkar, dakikalar sonra bile kaşıntıdan da ölsem hiç bir yerime dokunmazdım.
 • Hamile iken çirkin bir hayvana ya da filmlerdeki yaratıklara vs. bakar isen bebeğin ona benzer.         Ben hamile iken televizyonda goril çıktığında sen bakma sakın diyen büyüklerime, büyük yengemizin” amaan köy yerinde bir sürü hayvan var hangi bebek hayvana benzeyerek doğmuş, bakacaksa baksın gelin ” diyerek fırça atmasını hiç unutamam.
 • Eğer tv de çirkin bir yaratık var ve hamile de yanlışlıkla baktı o zaman durumu düzeltmek için ” karnımdaki aklımda” demeli. Bunu Kayseri’de duydum başka yerde var mı bilmiyorum.
 • Hamilelik boyunca anne saçını kestirmemeli, kestirirse bebeğin ömrü kısa olur. Kesinlikle çok saçma ama ben yine de kestirmemiştim saçlarımı
 • Anne adayı ekşi yiyorsa bebek kız tatlı yiyorsa erkek olur. Kısaca ye tatlıyı getir atlıyı, ye ekşiyi getir Ayşeyi
 • Annenin karnı sivriyse bebek erkek, değilse kız ( bu kısım doğru mu ne?)
 • Anne hamileliği boyunca çirkinleşmişse bebek kız, güzelleşiyorsa erkek.

26 thoughts on “HAMİLELİK HURAFELERİ

 1. hayırlı sabahlar,
  allah kolaylık versin,ama sizin tecrübeli bir anne olmanız bir avantaj.

  sevgiler


  Teşekkürler, inşallah hurafelere kulak tıkama konusunda işe yarar bu tecrübe.

 2. Evet maalesef , inanmasakta acaba sorusu içimiz kemirir durur. Ama yinede yapmayız. nedense söz dinleriz.

  Herşeyden geçtim , tıkayın kulaklarınızı içinizden geldiği gibi yapın. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle…

  — Tıkıyorum kulaklarımı çoğuna, mümkün olduğunca sevgili özii

 3. Hihiii:)Cok hos bir yazi olmus!Ne inanclarimiz var megerse!

  Nalan’cım kurcaladıkca neler neler ogreniyoruz:))

 4. Bence de hurafe bunlar ama insan etkileniyor.Benim annemde saç konusunda allah korusun olumsuz bir gelişme olursa ona yorar kendini harap edersin diye yine saçımı kestirtmemişti.Yani olacağı varsa da pişmanlık duygusu yaşamamak adına insanlar yine de uyguluyor diye düşünüyorum.Bizde öyle oldu çünkü.Bebeğine ve sana sağlıklı,hayırlı,uzun ömürler diliyorum.

  Aynen katılıyorum, hamileliğimi öğrenmeden önce kestirmiştim saçımı sonra kestiremedim. Teşekkür ederim güzel dileklerin için.

 5. Bu tip şeylere inanmamızın en büyük nedenlerinden biri bence, hamilelik esnasında yaşadığımız hassasiyet. Ve hatta bu hassasiyetin biyerde cahil kesimlerce suistimal edilmesi, olarak düşünüyorum.Şöyle bir söz vardı:
  İnsanları inandıkları bişeyden vazgeçirmek, bişeye inandırmaktan daha zordur..
  Bence doğrudur..

  ne güzel bir söz bu, kesinlikle dogru

 6. bu gunlerde bunlardan boolca duyuyorum:)
  bazısı cok cok sacma gelse de bazılarının gercekten oldugunu soyluyorlar

  evet şaşırıyor insan inanıp inanmayacağına:)

 7. Bende bu hurafelere pek inanmam ama ayvayı denemiştim oğlumda. ben gamzeli çocuk severim. eşim sevmezmiş. ayvayı yerken ve yedikten sonra yanağımın birini elimle dürterek 🙂 gamze olsun diğeri olmasın demiştim. Ne tesadüftür ki oğlumun tek yanağında gamze vardır diğerinde yoktur. Balıkdada bacağımı kaşımıştım. balık vardı doğum lekesi ama bu lekenin aynısı kardeşimdede vardı. Acaba genetik mi yoksa dedikleri doğrumu bilmiyorum 🙂 Ama bu tip şeyler her hamilelikte yaşanıyor. Birde gül koklama, çicek koklama diyorlar. Çocuğun yüzünde gül olurmş. Ben çok kokladım kızımın burnunda ve alnında azıcık gül gibi doğum lekeesi var. oğlumun da alnında :)Hurafemi bilmem artık 🙂 Allah inşallah bebişinizide sizide sağ salim kurtarır.


  aa ben de eşimde gamze severiz, denesem mi acaba? gerçi ben gamzenin genetik olduğuna da inanıyorum eşim ve ailesi bol gamzeli, kızım da da minik bir gamze var.
  En çok lekelerden çekiniyor insan.
  Amin inşallah sağlıkla çıkarız bu yolculuktan

 8. evet hep bu hurafelere inanırız
  ama ne kadar inanırsan öyle olur
  hiç takmazsan ve düşünmezsen hiç birşeycik olmaz
  merak etme
  canım güzel bir hamileleik geçirmeni diliyorum

  — evet hiç düşünmemek lazım, teşekkürler

 9. valla dediğin gibi hurafe olduğunu bilsekte yinede dikkat etmeye çalışıyoruz..çok güzel bir konuymuş..daha neler neler duycaz bakalım…

  konu guzel ve ilginç gerçekten, kurcaladıkça neler neler ögreniyoruz

 10. Hep duyduğumuz pek inanmadığımız ama korkudan yaptığımız şeyler. Kuzenimin yüzünde kocaman bir et beni vardı ve güya yengem ciğer yiyip elini sürmüş, bilemem !! artık doğru mu yalan mı ama yapmamaya çalışıyoruzzz.

  İnanmasak da korkuyoruz değil mi, olcağı varsa zaten olur ama yine de suçlar insan kendini

 11. evet bunların bir kısmını ben de duymuştum.Ada’ya hamileyken canım hiç tatlı istememişti ama atlı doğurdum.Şimdi de aynı durum var.Bilmiyorum artık.

  Hayırlısı olsun, kız olursa faklı olur guzel olur erkek olursa oğluna arkadaş olur, değil mi ama:))

 12. Karın şekli bence de geçerli. Ben de bu konuda bir şeyler yazmıştım.

  senin de eline sağlık bu güzel yazı için:)

 13. Ne kadar inanmsak ta etkisinde kalıyor insan. Ben doğumuma 5 hafta kala saçımı kestirdim, ertesi sabah oğlum doğdu. Annem de ben sana dememiş miydim dedi. Gerçi sağlıklıydı, sorun yoktu ama oldu işte. Bir de bebek doğar doğmaz yapılacak ritüeller var ya; ilk kakası saklanır, göbeği saklanır, iki lohusayı karşılaştırıken kırkları karışmasın diye birşeyler yaparlar, falan filan. Kardeşim yeni doğum yaptı da annemden dolayı henüz taze bu bilgilerim:)) Kırkı çıkmadan evden çıkarmazlar ya bir de eh şimdi doktor kontrolüydü aşısıydı hep sokakta anne de bebekte. Benim oğlum da yazlıkta yaptı 40 banyosunu, evini sevmecek dedielr, aksine de çok evcimendir.
  Hamilelikteki karın şekli ve güzellik konusuna ben inanıyorum ama. Çoğunlukla öyle oluyor.
  Güzel anılar olarak hatırlanacak şeyler bunlar. Allah tamamına erdirsin, güzel güzel geçsin hamileliğin.

  Annene laf anlatamamışsındır, onlar daha katı bu konuda. 40 ına kadar evde durma işine pek uymadık biz de.
  Teşekkür ederim iyi dileklerin için.

 14. Ayva ye çocuğun gamzeli olur demişlerdi bana da 🙂

  ayva yiyince beyaz tenli ve gamzeli derler doğru:)

 15. ay çok güldüm, bende lisede okurken bize böyle bir ödev vermişlerdi. Hamilelik ve yeni doğan bebekle ilgili batıl inançları araştırmıştık. Mesela ayva yersen bebeğin gamzeli olurmuş, kayısı yiyenin bebeği çilli olurmuş. Hamile kadın gebeliği süresince kime bakarsa bebeği ona benzermiş (bunu kesin eşini aldatan bir kadın uydurmuştur) başka neler vardı??? Bebek doğar doğmaz karınca yumurtasını ilerde tüğlenecek bölümlere sürerseniz bebeğinizde hiç tüğ sorunu olmazmış :)) işte böyle…

  embir’cim özellikle karınca yumurtası meselesi müthiş güldürüyor beni, duyduguma göre irandan gelirmiş bu ve pazarlarda bile satılıyor:)

 16. sivri karın……elvin:))))

  — Sende pek tutmamış gibi. Hurafe işte

 17. Bak inanmıycam diyorum ama Embirrr aklımı çeliyorsun, kız yeğenim oldu dün 40ı çıktı, yapsak mı doğuştan epilasyon olayını. Anneme bir söylesem oldu bil aslında:))

  hahahaha…sesiber 40 ı cıktıysa yaşı geçmiş maalesef doğar doğmaz olması lazım:))))))))
  dur bakalım embir’den ne cevap gelecek:))

 18. Ayy ne çok şey varmış benimde bir oğlum bir kızım var ama göbeğim ikisindede aynıydı normal boyutlarda yuvarlak bir göbiş bide en fazla 15,20 gün içerisinde eski kiloma dönebiliyorum bu konuda kendimi çok şanslı görüyorum bide eskiden hamile bayan gelmeden önce oturacağı minderin bir yerine makas(kız oluyormuş) bir yerinede bıçak (erkek oluyormuş)konuyormuş hamile ne tarafa oturursa cinsiyeti o olurmuş eskilerin ultrason çözümü…fala inanma falsız kalma gibi bizim hurafeler…

  eski ultrason tekniği süper:) bunu bana yapmışlardı daha önce dr.un ultrasonu ısrarla kız diyorken makas bıçak tekniği bilmişti oğlum olacağını:))

 19. merhaba ben de 4 aylık hamileyim, saçımı da kestirdim hamile olduğumu öğrendikten sonra 🙂 çünkü allah onun önrini zaten belirliyor bunun saçımı kestirmemle ya da kestirmememle uzayıp kısalacağına inanmıyorum.

  bir dün bebeğimin erkek olduğunu öğrendik… ama bu zamana kadar beni gören herkes karnımın şeklinden dolayı kız demişlerdi, yani kız bebekte karın yayvan, erkekte ise sivri o da geçerli değil bende.

  bir şey daha; ben sürekli ekşi istiyorum tatlı çok nadi oldu istemem ama erkek işte…

  artık ikinciye kız olur inşallah 🙂

  — Aysun, Hoşgeldin. Hurafe işte, çok da inanmamak lazım her zaman tutmuyor.Sağlıklı bir hamilelik diliyoruz sana da

 20. Amanın neler varmış ya yalnız benn şuna inanırım anne birşey araklarsa atıyorum çilek bebekde o şekil çıkarmış derler 5 10 kişide gördüm hatta ben ne garip değil mi 🙂

  Aa bilmiyorduk bunu, ama hamile olunca komşu kapılardan mutfak kokusu çok geliyor gerçekten. kafan takılıyor bazen en alakasız şeylere bile.

 21. bencede tamamen hurafe bende 5 aylik hamileyim karnim oldukca sivri ve bir kizim olacagini ogrendim,dier durumlarda pek uymuyo bende o yuzden su hurafelerin gecerliligini ortadan kaldirmak lazim artik diye dusunuyorum arkadaslar

 22. “Anne hamileliği boyunca çirkinleşmişse bebek kız, güzelleşiyorsa erkek.” bunu ben ilk defa duydum 🙂 Toplumun baskısı sonucu böyle bir laf oluşmuş olduğuna inanıyorum…

 23. Ayvayı kesinlikle denicem. Daha taze annişimm 3,5 haftalık 😀

 24. Kiz olunca insan gercekten cirkinlesiyo beni goren nolmus sana diyodu ikincisi erkek her goren ne kadar guzellesmissin diyo hurafemidir bilinmez ama basima geldi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir