GÜLLAÇSIZ RAMAZAN OLMAZ

Ramazanı bağ evinde kalabalıkta tutmak çok zevkli diye bahsetmiştim ya hani, her gece sahur vakti stres yaşadığım da bir gerçek. Telefonumun alarmını ayarlarken uyanamazsam diye aklımdan geçiyor onun stresiyle yatıyorum. Çoğu zaman kabus görüyorum, sabah olmuş kalkamamışım, beni boşverin benim yüzümden kimse kalkamamış.

Geçtiğimiz haftasonu sahur için bulgur pilavı yapmam istendi. Yatmadan önce soğanını kavurdum, biberini domatesini ekledim, sıcak sıcak yemek için bulgurunu sahurda koyup öyle pişirecektim. Saatimi kurdum ve yine “ya uyanamazsam” stresiyle yattım vee korktuğum başıma geldi. Normalde gece sahura 1 saat kala kalkıyorum , sofrayı hazırlayıp ev halkını uyandırıyorum. O gece kalkmam gerekenden tam kırk dakika sonra imsak vaktine yirmi dakika kala uyandım. Saate baktım, tekrar baktım inanamadım. Aceleyle kalkıp eşimi ve diğerlerini uyandırdım. Bulgur pilavının hevesiyle yatıp, geç kalktığımız için pilavdan vazgeçip evde ne varsa alelacele yedik ve sahurumuzu yaptık. Ertesi gün hepimiz için zor bir oruç oldu ne yazıkki.  Bulgur pilavımızı ertesi gece sahurda yedik. Bizim evde sahurların olmazsa olmazı oldu bulgur pilavı. Bir de Ramazanın da olmazsa olmazı varki; o da güllaç.

Geçtiğimiz sene Portakal Ağacı‘nın sitesinde görüp uyguladığımız tarifi çok beğenmiştik. Bu sene daha fırsat bulamadık evde yapmaya ama hem yapılışı hem de lezzeti çok hoş çok farklı bir tarif.

Bizim gibi güllaç sevenlere bir de böyle denemelerini mutlaka tavsiye ediyoruz.

Hayırlı ramazanlar

9 thoughts on “GÜLLAÇSIZ RAMAZAN OLMAZ

 1. Fulyacım,yine de kalkmışsınız yaa 🙂 Biz 2 gündür kalkamıyoruz,kendimize nazar mı ettik nedir 🙂 Allah sevabını kat kat versin,sen ayrıca ailen için o kadar uğraşıyorsun ki bu daha sevap.Sakızlı güllaç hiç denemedim çünkü damla sakızı bulamıyorum etrafta.Haftasonu aktarlara sorup ben de denemeliyim bu tarifi…sevgiler fulyacım…

  — Teşekkür ederim güzel sözlerin için. kalkmadan da çok zor geliyordur Delfina cım

 2. ya bus ene yapmaya çook niyetim var ama hangi haftasonuna denk getireceğimi bende bilmiyorum :):) tarife doğru hemen gidiyorum :):)

 3. ELLERİNİZE SAĞLIK NEFİS GÖRÜNÜYOR. ORUÇLUYKEN DE ZOR OLUYOR BÖYLE TARİFLERİ İNCELEMEK.. SEVGİLERLE…

 4. bende böyle yapıyorum güllacı ve daha güzel oluyor bence daha yapmadım ama dün de düşündüm durdum olsa da yesem diye

 5. eskiden bizim edvede muhakkak her sahurda pirinç pilavi pişerdi

  dedemler pilavsiz doymuyoruz derlerdi ah ah o eskilerr………..

 6. güllaçı nedense sevmiyorum ama oruçken herşey lezzetli ve ağız sulandırıcı
  bu da çok cazip
  harika görünüyor
  bulgur pilavı tok tutar değil mi?
  iyi fikirmiş
  ben de mayalı hamurdan poğaçalara bayılırım

  mayalı poğaçalar da güzel olur maviannem, bulgur pilavı tok tutuyor.

 7. BENDE UYANAMAMAKTAN ÇOK KORKUYORUM AMA ŞİMDİYE KADAR OLMADI.BULGUR PİLAVINI BİZDE ÇOK SEVERİZ.GÜLLACIN TARİFİNİ YAZICAĞIM MUHAKKAK.ELLERİNİZE SAĞLIK

  — Ramazanda hep aynı korku var, allah oruç tutanlara kolaylık versin

 8. Ömi seviyor ama ben kaç defa denediysem de tutturamadım kıvamını canım afiyet olsun

  Yok canım ya o kadar zor birşey değil, dene mutlaka yaparsın, ha yine olmadı gel biz yapalım;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.