GEZİNTİMİZ VE KARDEŞE ALIŞMA

Ancak 25 gün dayanabildim evde  durmaya, doktor ziyaretlerini saymıyorum tabi.  Madem bir yere gidemiyoruz, cumartesi günü havanın güzel olmasını da fırsat bilerek, araba ile gezelim dedik.  Arabamız  nerdeyse her haftasonu istanbula gitmeye alışık olunca Anadolu sahilde güzel bir parkta bulduk kendimizi. Kızımla babası parkta oynarken, oğluşla biz arabaydık.   Yol boyunca biraz uyudu biraz emdi keyfi yerindeydi beyimizin. Sahil kenarında etrafı, insanları izlemek  içimi açtı benim de. Üstelik bebeğimiz uyuduğunda araba nöbetini eşime devrederek kızımla D&R yaptık.  İrem’in “Anne sen 2 kitap aldın ben de 2 tane alacağım o zaman , tamam mı?” şeklindeki ısrarlı  pazarlığı  çevremizdekileri güldürdü.  Fiyatlara bakmıyoruz tabi adet usülü çalışıyor bizimki. Bu aralar hayranı olduğumuz  Winx Cd leri ile onunda gönlünü yaptık.

İrem’in  kardeşine karşı genel tepkileri olumlu olsa da kendine ayrılan vaktin azalmasından şikayetçi,  elimizden geldiğince aralarda oyunlarımıza devam etmeye çalışıyoruz ama istediği anlarda olamaması,  “… dan sonra hemen” gibi cümleler canını sıkıyor doğal olarak.

– “Kerem, çabuk uyu , biz annemle oynayacağız, benim vaktimi alıyorsun”

– “Anne, bence  bakıcı bulmalısın”

İrem hn. dan bir kaç inci.

Bir de  bebeği kucaklayıp, yüzünden öpmek için uğraşları var.   Odadan kısa süreli çıkıp geri döndüğümde  kanepeye oturmuş bebeği de kucağına almış şekilde bulduğumdan beri,  yine kucağına alır diye  tetikteyiz her an. Çok tepki de gösteremiyoruz kırılır diye. Sadece biz odada yokken asla kucağına alma,  yanımızdayken biz  kucağına veririz diye anlaştık. Zamanının çoğunu  kucakta emerek geçiren  bir kardeş beklemiyor çocuklar elbette ve şaşırıyorlar haliyle.

Bir yandan da  bebekle ilgili çok şey var merak ettiği, kendi uydurduğu yeni terimler de oluyor arada  hep birlikte güldüğümüz. “Anne, dişleri çıkana kadar meme sütü içecek değil mi?” gibi.

İlerleyen zamanda neler olacak göreceğiz bakalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Özlemcim ne iyi yapmışsınız.İyi bir değişiklik olmuştur.Kıskançlığa gelince zaman en iyi ilaç olur inşallah.Sevgiler:)

  — daha çok yeni yeni düzenimiz tabi ki zamanla herşey daha iyi olacak.

 2. Atlamışım bu yazıyı
  Dışarı çıkıp hava alman çok iyi olmuş insan evde bunalıyor bir müddet sonra Birde birşey söyleyeceğim hergün Keremi 15 20 dk kadar güneş gören canın önüne yatır çok kızgın güneş yok zaten bu ara gelişimi için iyi derler bilmem bilirmisiniz.
  Öpüyorum
  Sevgiler

  — evet bilirim akşam üzeri güneş oturduğumuz odada oluyor, güneşleniyor Keremcik

 3. canım yaa ona da yazık. o da küçük, o da çocuk sonuçta. sırf bu yüzden yani; oğlum kıskanır, üzülür, paylaştıklarımız azalır, onun vaktinden çalarım diye ikinci çocuk düşüncesinden vazgeçmiş gibiyim. hep hadi biraz daha büyüsün aklı daha iyi erer diyorum ama….

  2. çocuk zor bir karar elbette ama arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla aradaki yaş farkı az da olsa çok da olsa hep benzer duygular yaşanıyor.

 4. ben en küçük kardeşim bu yüzden dayanılmayan kişi bendim hep :):):)
  hayat normale dönüyor yavaş yavaş az biraz sonra İstanbul turları da başlar ailecek arabada oturmasız bol gezmeli 🙂

  Sevgiler

  — Ben de evin büyüğün olarak kıskanan. Biraz daha ısınınca havalar, pusetimizle düşeceğiz yollara

 5. geç bile kalmışsınız, iyi dayanmışsın 25 gün 🙂 irem’in davranışları gayet normal ki, bence olgun bile davranıyor sanki… canım herşey Zor tabi onun için de.. bakalım biz napcaz 🙂

  — Çok dayandım değil mi? En zor ve sıkıcı durumda olan irem tabi. Sana da kolay gelsin

 6. Kimbilir ne duygular barındırıyordur içinde 🙂 Canım ya alışacaktır zamanla çok adil ve bilinçli yaklaşıyorsun. Anne blogları içerisinde sizi sıkılmadan okuma sebebimdir bu. Çok faydalı bilgiler ediniyorum samimiyim.

  — ah ah bir bilsek, hiç üzmemenin yolu olsa bir de. Teşekkür ederiz güzel sözlerin için.

 7. alışır alışır,
  bakar gitmiyor evden çaresizce alışır benim alıştığım gibi:))

  — Evet, alışacak , kısa sürmesni diliyorum bu dönemin

 8. Şİmdilik tepkileri gayet normal canım. Bencede bu dönemde çok hassas olurlar kendimden biliyorum. Kardeşimle aramda 6 yaş var ve kıyameti koparmıştım doğduğunda. Biraz sabır ve ekstra ilgi gerekiyor.. Kolay gelsin..

  — sağol Alev’cim. az hasarla atlatırız inşallah bu alışma dönemi her iki taraf olarak

 9. Ne güzel gezmişsiniz darısı başıma diyorum ve bir şey sormak istiyorum.Şimdi Ada 3 yaşını geçti kardeşi olduğu zaman 3.5 yaşında olacak.Ve başka bir cinsiyetten olacağı için bebeği bezlerken ya da banyo yaptırırken bana farklı sorular sorabilir.Neden bebeğin bazı organlarının farklı olduğuna dair.Ben bunları nasıl açıklamam lazım.Bununla ilgili okumam gereken bildiğiniz kitaplar varsa mutlaka almak isterim ya da bir siteden felan okumam gerekebilir.Bu konu benim için önemli eğer vaktinizi almayacaksa bana yardımcı olabilirseniz sevinirim…


  Büşra’cım ne demek vakit almak, İrem sordu doğal olarak. Çok detaya girmeden cevapsız bırakmamak gerektiğini okumuştum. Bengi Semerci’nin bu kitabını okumuştum yakınlarda faydası oldu diyebilirim.

 10. Evden çıkmak iyi gelmiştir. Ama İremciğin davranışlarını pek de yadırgamamak lazım paylaşım başladı bile. Önce anneyi , babayı sonra odasını , belkide eşyalarını paylaymayı öğrenecek ve zamanla alışacak.

  Ben kardeşim doğduğunda , 2 . gün ağzına bisküvi tıkıştırmışım ,acıkmıştır diye. Dediğin gibi boş bırakmamak lazım. Kerem’i öpüyorum ama İrem ‘i daha çokkkk :))

  yadırgamıyoruz aslında , üzülmesini de istemiyoruz. Zamanla öğrenecek paylaşmayı dediğin gibi Özii cim

 11. oh ne iyi olmuş için açılmıştır meme sütü lafına da bayıldım

  — İçim açıldı, moralim yükseldi.

 12. ay ay sevsınler alısma turlarını 🙂

  — Biraz daha iyileşsin havalar daha çok gezeriz.

 13. Özlem dışarı çıkıp hava alman çok iyi gelmiştir sana.Bir ay sonra havalar iyice ısınıcak.Beraberce parka gidebilirsiniz belki.
  Kardeş kıskançlığı olucak elbette,en güzel şekilde atlatıcaksınız inşallah.
  Ben bulaşık makinesini boşaltırken bile boynumda taşıyordum Özgürü 🙂 Bora’dan çok yardım istiyordum ama,kardeşin seni istiyor gel yanında otur.Sensiz uyumuyor vs.. diye.Buna rağmen kardeş kıskançlığı kaçınılmaz.Bizim iki koca bebek bile halen bunları yaşıyor. 🙂

  havalar ısınınca bol bol gezeriz diye düşünüyorum. kardeşler arası doğal oluyor kıskançlık, atışma. biz bile hala neleri tartışıyoruz bir bilseniz.

 14. canım iremin işi zor !!!
  biliyorum kardeş gelince nasıl olduklarını çünkü
  benim büyük oğluş 2,5 yaşındaydı sadece kardeşi olduğunda ve neler yaşadık neler
  bebek yatağından alındığında onun küçücük yatağına girmeler
  onun gibi meme emme girişimleri :))
  sana çok kolay gelsin diyorum
  Nazar değmesin

  Beşiğe yatma ve meme isteme bizde de var maviannecim. İrem üzülmesin istiyoruz elimizden geldiğince, en az üzüntü ile bu dönemi atlatırız inşallah. Gerçi kendi kardeşlerimden biliyorum kaç yaşında olursan ol bitmiyor ki.

 15. Birden kızımın ilk günlerine döndüm.Bana da en çok dört duvar arasına hapsolmuşum duygusu zor gelmişti(anneliğin tüm güzelliğine rağmen insanız nihayetinde)Ve Kerem bahar çocuğu olduğu için şanslısınız.Havalar biraz daha ısınınca daha çok artacak kaçamaklar:)

  Dengede tutmaya çalışmak zor oluyordur ama eminin bu dönemin de altından kolaylıkla kalkacaksın.

  İki çocuk daha çok emek ama x2 mutluluk değil mi?

  Çocuklarımız herbiri ayrı birer hazine ve bizler onlarla yeniden yenileniyor ve büyüyoruz..

  Sevgiler,bu kocaman güzel aileye

  çifte mutluluk oldu çocuklar, onlarla öğreniyoruz. Baharda daha çok dışarda olacağız kesinlikle . Sevgiler

 16. meme sütü cok guzelmis 🙂
  kolaylıklar dilerim.

  — komik değil mi, anne sütü diye düzeltti sonra

 17. İlk çocuklar kardeş geldikten sonra birden mahsunlaşıyorlar.Yani biraz içe kapanır gibi oluyorlar.doğal olarak da bu durumları hemen farkediliyor.Bunu farkettiğimizde de ilgiyi ona yönlendirdiğimizde yüzlerinde bir canlılık ve heyecanlanma oluyor.bu da insanın içini biraz buruyor.şimdi ise kıskançlıklarını açık açık ifade ediyorlar.Kendi kızımda gözlemlediğim durumlar.Hala anne bana da vakit ayırsana diyor.Mümkün olduğunca ayırdığımız halde.eee!tabi birde tam gün çalışan bir anneye sahip olunca demek ki ayırdığım zamanı yeterli bulmuyor.İzin al, Deren’i bakıcıya bırakalım, biz birlikte vakit geçirelim diyor.neyse uzun bir yazı oldu ama
  gezilere çıkmanız da iyi olmuş.Ben de öyle kırkı mırkı beklemedim.Deren’de 17 mayıs doğumlu.Ve her fırsatta havayı güzel buldukça parka gittik.Tertemiz havada o pusettinde uyurken,İrem oynadı bizde temiz hava eşliğinde oturduk,gezindik ve hepimize de iyi gelmişti.O dönemlerimizi çok rahat atlatmıştık çok şükür.Özlemciğim hep kendimden bahsettim ama yaşanmış süreçler olduğu için belki fikir verir diye düşündüm canım.Sana tekrar sağlık,kolaylık diliyorum.

  Mehtap’cım ne güzel anlatmışsın, burukluk tam kelimesi. O ne kadar üzülmesin desek de bu alışma sürecinde üzülecek, yapacak pek bir şey yok. Biz bunu görünce içimiz burkuluyor. Bakıcı fikri ortak demek ki. Havalr biraz ısınınca park ziyaretlerimiz de artacak inşallah

 18. eski günlerimi ahtırladım. Gamze doğduğunda Nazlı balkona çıkıp , annem doğurdu annem doğurdu diye bağırmıştı. Sanki çok sevinmiş gibi. Bir de nedensiz ağlamaları vardı en çok ona tahammül edemezdim. Ama insanın kardeşi olması harika bir şey sonra farkedecek ama çoook sonra:))))

  sanırım sıkılınca alakasız bir sebeple ağlıyor irem de. en az 10 yıl geçecek sanırım kardeşin kıymetini anlaması için.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com