Gerekli Tedbirler Alınsaydı!

Nerden başlayacağımı bilmiyorum, tek bildiğim  bu yazıyı sadece iç dökmek amacıyla yazmadığım. Bugün yaşadığımız acının devamında bir şeylerin değişmesine vesile olabilirsem ne mutlu.

Adanalılar, Fuzuli caddesindeki hızlı trafiği çok iyi biliyorlardır. Eskiden cadde  boyunca güzelim portakal ağacı bahçeleri vardı. Trafik hızlı aksa ve yoğun  da olsa portakal ağaçları kısmına pek geçilmediğinden  biz yayalar için bu denli tehlike arz etmiyordu. Yaklaşık 6 yıl kadar önce o portakal ağaçları kesilerek  tüm caddenin bir yönü büyük kocaman bir parka dönüştürüldü. Park gayet güzel söylecek laf yok , güzel olunca ziyaretçileri de çok oluyor , Adana?nın her yerinden ziyaretçileri eksik olmuyor. Annemlerin evi bu bahsettiğim caddede parkın tam karşısında. Trafik hızlı akıyor demiştim ya her gittiğimizde acı fren  sesleri ile irkilmemelerimiz eksik olmuyor, akılları sürekli pencereden izledikleri parkta olan çocuklarımla birlikte karşıdan karşıya  nasıl korkarak /bekleyerek geçtiğimizi hiç anlatmayayım. Upuzun cadde üzerinde  yaşanılan kazaların ardından bir alt geçit yapıldı ama  uç bir noktaya konuçlandırıldı. Ara geçişler de iptal edilmediğinden, hız sınırını kimse takmadığından tehlikelere engel olunacak bir önlem alınmadı.

Dün  komşumuzun kızı, kötü bir kaza geçirerek hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin. Gencecik üniversite öğrencisinin ölümü daha fazla etkiliyor insanı,  anne babasına Allah sabır versin.

Kadere inancımız tam diğer yönden yerel yönetimin bu kadar fazla kazanın olduğu bir alanda gerekli tedbirleri almaması affedilir bir şey değil. Hem güzel bir park yaparak yaya trafiğini artıracaksın hem de mevcut tehlikeleri göz ardı edeceksin. Arada bu şekilde elim kazalarla gündeme gelecek ama unutulup gidecek ardından. Ey yetkililer, başka acıların yaşanmaması için;

– Kazaların engellenmesi için tek çözümünüz yapılan alt geçit ise tüm  diğer geçitleri kapatınız.

– Alt geçit konum itibarı ile çok uygun değil,  şu andaki diğer geçiş noktalarına üst geçit yapılması güzel bir alternatif olabilir.

– Hız sınırı daha düşürülüp kati uyum için çalışılabilir.

– Yaya geçiş noktalarında ışık  konulabilir.

Işık uygulaması en basit ve kesin çözüm görünmekte bizce.

Bu iletiyi bir şekilde belediye yönetimine de ulaştıracağım.  Hakan?cım, 01 Haber olarak Fuzuli caddesi trafik tehlikeleri konusunda siz de takipçi olursanız daha çabuk sonuç alırız diye düşünüyorum.

Nur içinde yat güzel kız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com