Geometrik Şekillerle Proje

3. sınıf öğrencisi oğlum Oğuz Kaan sevinçle geldi okuldan. Dediğine göre bir ödev almışlardı ve müthiş fikirleri vardı ödeviyle ilgili. Bir gemi bir de uçak yapacağını söyledi. Dur bakalım o nasıl ödevmiş öyle dedim. Geometrik şekiller kullanarak düzgün ve orjinal bir maket yapacaklarmış, bizimki uçak ve gemi yapmayı düşünmüş.

Ödevi yapıp teslim etmek için tam yedi günümüz vardı. Hemen  evdeki geometrik şekillerin arayışına girdik. Birkaç ilaç kutusu ve kibrit kutusundan başka kullanabileceğimiz geometrik şekil olmadığını düşünüp istediğimiz şekilleri kendimiz hazırlamaya karar verdik. Bu arada yapabileceğimiz geometrik  şekillerle ne uçak ne de gemi yapılabilirdi. Oğuz Kaan’ın önerisiyle projeyi değiştirerek farklı bir makette karar kıldık. Kendisi  kağıda düşündüğü maketin eskizini ölçüleriyle çizdi.  Mümkün olduğunca çeşitli geometrik şekiller kullanmaya karar verdik. Ben de O’nun dediğine göre gerekli şekilleri hazırlamaya koyuldum. Bunun için öncelikle küp, kare prizma, üçgen prizma, dikdörtgen prizma gibi şekillerin açılımlarını beyaz kartona çizdim. Herbirini katlayıp yapıştırdım. Oğlumun dediği boyutların “onu ikna ederek” yarısını yapsam da bana göre kocaman bir maket cıktı ortaya.

Peki ne mi yaptık?

Yaptığımız maket bugünlük sürpriz olarak kalsın , onu da yarın anlatalım.

Geometrik  şekillerin açılımlarını  bu dosyadan bulabilirsiniz.

13 thoughts on “Geometrik Şekillerle Proje

 1. bu benim de oğlumun okul ödeviiiii. çabuk açıklayın ne yaptınız :))

  denk gelmesi hoş olmuş aynı zamana, hemen yayınlıyoruz bekletmeden:) size de kolay gelsin

 2. Bak şimdi merak ettim ben.sabırsızlıkla bekliyor olacağım.geometrik şekillerde çok güzel olmuş.Ben bu proje çalışmalarını onaylıyorum kendi adıma.çocukları ezbercilikten uzaklaştırıp,hayat boyu hatırlamalarına vesile olacak bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

  Sevgili Mehtap, proje konusunda sana katılıyoruz, yaparak yaşayarak tam öğrenme sağlanıyor boyle projeler sayesinde

 3. çokkk süper olmuş,
  ben de gidip kırtasiyeden şekil çubukları aldım :((((
  senin gibi yaratıcı bir anneye sahip olduğu için ne şanslı
  sevgiler

  Maviannecim çok teşekkür ederim canım, sen de süper bir annesin bizim gözümüzde, sevgiler bizden

 4. ödevim bilinen geometrtik şekilleri kartona yapıştırmak ama açılımlarını internetten bulamıyorum

 5. sitenizi çok beğendim. bu siteniin herkese yardım edeceğini düşünüyorum. bence öğrencilere ve geleceğe çok müthiş bir derecede yardım edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir