Gençlik Marşı’nın Öyküsü

19 Mayıs Atamızın Samsun’a çıkışıyla özdeşleşen Gençlik Marşımı’zın yeni öğrendiğim güzel hikayesini  bugün kutlamakta olduğumuz bayram dolayısıyla sizlerle paylaşmak isteriz. Herşey inanmakla başlıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız Kutlu olsun.

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde  hiç bir maddi  kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu  içlerine kırık bir otomobille gidiyordum… O kırık otomobil Anadolu içlerinde ilerlerken ben daima düşünür ve yaverime “Dağ Başını Duman Almış” marşını söyletirdim. Ben Türk ufuklarından bir gün behemahal* bir güneş doğacağına, bunun hareket ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu adeta gözlerimle görüyordum.”

Mustafa Kemal’in sözünü ettiği marş, isveçli besteci Felix Körling’in olup, Selim Sırrı Tarcan (1874-1956) tarafından 1909 yılında Türkiye’ye getirilmişti. Marşın asıl adı “Tre Trallande Jomtor” du (Jamtland’lı üç şarkıcı kız, şakıyan üç kız) Sözleri ormanı anlattığından, isveç’in ormancıları ve orman fakültesi öğrencilerince tutulan bir şarkıydı… Marşın melodisini çok beğenen Sırrı Tarcan, bunu Türk Gençlerine öğretmek istemişti. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nun Türkçe öğretmeni olan arkadaşı Ali Ulvi( Elöve)  Bey’e marşın güftesini ısmarlamıştı. ve 1915-1916 ders yılı ortalarında marş tamamlanmıştı.

Kaynak: Bir Gün Değil Her Gün Atatürk -365 Gün Atatürk Masa Takvimi

(*)Her hâlde, ne olursa olsun, ne yapıp yapıp, mutlaka ya da özetle “DERHAL” demektir.

19mayisfoto

1 thought on “Gençlik Marşı’nın Öyküsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir