Gencim Güzelim Türkçeyi Katlederim.

“coq tsq eder sayqıLarımı sunarımm.. qerceqtn coq qusl oldu sayenisde 😀 hoca 00 werdi bu arada hoca sordu sen qendin mi yaptın fiqir ana mı ait die ben ewd dedim birs (Ç)alıntı yapmıs oldm ama qusura baqmaınnn 🙂 HyrLı qnLrr”

Bu nedir yahu mu dediniz?  Durun daha bitmedi devamı var.

“açıkLamasını bz buLamadık çok beğendik büyük qrntü oLarak açıkLarsınız sewinirim tşk ederim……..”

“yha süper ne gsll yapıonuz biz bu kdr becerikli degiliz çocuk glişiminde oldgumuz halde:D”

Çocuklaçocuğa gelen yorumlardan seçtiğimiz, günümüz bazı gençlerinin türkçeye gösterdiği saygıya dair örnekler. Bu tip yorumları onaylamadan siliyoruz aslında.  Örneklemeler için beklettik bir kaç tane ve  emin olun bunlar tek tük gelen yorumlar değil hergün geliyorlar aynı tarz ile. Mesaj kısaltma dili de diyemiyoruz,  kısaltılmıyor çünkü kelimeler.

Yazık değil mi  o güzel Türkçemize?

Biz kendi adımıza doğru  Türkçe kullanmak için gayret sarfediyoruz, iki kişi olmamızın avantajıyla iki farklı göz olarak okuyoruz yazılarımızı, yine de hatalarımız elbette oluyordur.  E. Ali, Blog Yazarlığında Dil Acemiliklerimiz yazısında bizlerin yazıları hakkında yazmıştı, bu yazımızda  onunla ilişkli olarak yorumlardaki güzel türkçe üzerine oldu.  Burda bahsettiğimiz hızlı yazımdan kaynaklanan hatalar değil aslında bilinçli kullanımlar.

.Türkçe de w harfi yoktur, v vardır. (Evet, sevinirim)

. q harfi yoktur, k vardır, (Qusura – kusura)

güssel olmaz, gsll hiç olmaz, türkçemizde   “z ” vardır

. Türkçedeki sesli harflerimiz güzeldir.

. Cümleler büyük harf ile başlar, kelimenin ortasında büyük harfler olmaz, kaldı ki  böyle yazmak hiç de kolay değildir. (oLarak, buLamadık)

Bu liste böyle uzayıp gidiyor maalesef. Bir dil, bir insan; peki kendi dilimizi düzgün konuşamazsak  ne olacağız ?

21/Kasım/2009– İlave:

Sevgili Ayşe Hn.’ın kızı Şeyma’nın yazdığı, annesine güzel türkçe kullanma konusunda verdiği sözü  anlattığı yorumla çok mutlu olduk. 1 kişiye bile  faydamızın olması çok gurur verici.

Ve sevgili gençler, bizler yazıda ve yorumlarda bu konudaki düşüncelerimizi, haklı korkularımızı belirttik ve  pek sebebini de anlayamadık bu konuşma /yazma dilinizin. Şimdiözellikle  sizlerden  yorum bekliyoruz. Nasıl yazarsanız yazın üstelik (hakaret/küfür olmadığı takdirde) o haliyle onaylayacağız. Bize anlatın sebeplerini, ne anlama geldiğini bu yazı stilinizin. Tek taraflı bir tartışma olarak kalmasın bu yazı.

21 thoughts on “Gencim Güzelim Türkçeyi Katlederim.

 1. Haklısınız. İnanılmaz bir dil yozlaşması var gençlerde. Okulda bütün çocuklarda bir furya sanki bu tarz yazışmak. Böyle yazışamayanı da dışlıyorlar, dalga malzemesi yapıyorlar. (Gözlemim bu!)

  Bu nedir anlamıyorum. İngilizce yazsa, yada farklı bir dil inan saygı duyarım. Saçma sapan. Şımarıklık, varoş kültürü diyorum.

  — Aynen katılıyorum, ingilizce almanca ne biliyorsa o dili yazsın ama bu kullanılan dil değil ya. Çok üzülüyoruz.

 2. şimdiki gençlerin yazdıklarından bende hiç bişey anlamıyorum, bazen kızım msn de yazışırken oturuyorum yanına bakıyorum inanın arada bir iki kelime dışında hiç biri tanıdık bile gelmiyor şifreli gibi resmen, geçen arkadaşına kızım yazıyor gibi bişeyler yazıyorum hemen anladı tabi bu yazan kim demiş:))) o kadarda uğraştım anlaşılmasın diye katletmeye çalıştım ama yok anacım onlar gibi kimse türkçeyi katledemez, bu moda gibi bir şey galiba normal yazanları dövüyorlar sanki

  — ha ha güldürdün bizi. Bu modayı nasıl demode edebiliriz diye hep birlikte düşünmeliyiz, sonuçta gelecek nesil onlar ve dilimizi kaybetme düşüncesi bile fena

 3. Tiki gençlik bunlar işte. Oğlumu geleneksel yetiştiriyorum umarım ilerde böyle bir çocuğa dönüşmez. Dönüşmemeli, cısssss!!

  — haklısın, cısss. Güzel türkçe, güzel kitaplar, güzel bir dil olsun çocuklarımızın dünyasında

 4. Tüylerim diken diken oluyor böyle yazıları okuyunca. Kısaltmaları geçtik, o harflerin hali ne. Yazık gerçekten yazık.

  — içim çekiliyor Sesi ‘cim. Arada belli harfleri büyük yazmak, büyük başarı aslında

 5. yegenimin msn yazışmalarını okuyamadığım bir gerçek.Genç arkadaşlar kendilerine yeni bir internet yazışma dili oluşturmuşlar.İnşallah bu dil konuşmalarına da yansımaz.

  — İnşallah

 6. size sonuna kadar katılıyorum.. bu tür yazışmalar hiç hoşuma gitmemekle beraber gördüğüm kişileri de uyarıyorum.. gerçi çoğu kez tepki alıyorum ama..
  olsun ben genede düzeltmeye devam edeceğim..
  selam ve sevgiler..

  — Devam edin ne olur, biz de hep devam edeceğiz.

 7. Bende uzun uzun yazarım msn de veya gmail’de,kuzenler kızarlar bana ,bende onların kısalttıkları kelimeleri anlamıyorum..

  Esra -Ceyda kardeşler varya (doğru yazdım umarım) gençler onlar gibi konuşuyor ve daha kötüsü konuştuğu gibi de yazıyorlar..

  Birde reklamda oynamışlar,şaşırıyorum bazen..

  Evet, mesaj yazmakta uzun sürüyor doğal olarak onlar gibi gözü kapalı yazamıyorum:)
  Salaklığın özenilecek bir şey olarak lanse edilemesine hepten karşıyım. Onları Tv ye çıkaranlar, denetlemeyenler, Rtük, ve reklamlarında oynatan Burger King hepsini kınıyorum.

 8. ne dilinde bu yazı diye de düşündüm önce (tarzanca?)
  sonra zor bela okuyunca türkçeye benziyor dedim

  dilimizi bozarak konuşmak için özel bir çaba harcanıyor sanki
  maalesef bazı televizyon dizileri ve şarkılar da buna öncülük ediyor
  aslında güzel dilimizi harcıyorlar farkında değiller.

  duyarlılığınız ne güzel…
  herkesin dilimize sahip çıkması dileğiyle…

  — İnşallah dilimize sahip çıkanlar çoğalır, Tv programları bu tip bozulmaları destekelemezler. Teşekkürler.

 9. çok önemli bir konuya değinmişsin bazen bende yazarken bazı harfler kayıyor ama o anlaşılıyor bunlar bilinçli yazılanlar ne kadar desem de yeğenim de öyle yazıyor

  diğer yandan bunun sebebinin gitgide gevşekleşen eğitim sistemi olduğunu düşünüyorum

  — GeCe cim bunlar harf kayması değil kesinlikle. Eğitimcilere düşüyor en büyük görev o zaman ve tabi anne babalara

 10. Bunlar vaktinde ders çalışmayıp, ana dillerini doğru dürüst öğrenememiş tipler.Kitap okuma âdetleri de yoktur.Böyle yazmayı cahilliklerini kapatmak için tercih ediyorlar bence.Böylece doğrusunu öğrenmek zahmetinden kaçıyorlar ve havalı olduklarını zannediyorlar.Yazık bu memleketin geleceğine.

  –kitap okuma adetlerinden ben de şüpheliyim. Ne üzücü ki, ders çalışan çalışmayan hepsi kullanıyor bu dili ,

 11. Bu konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederim. 14 yaşındaki kızımla güncel tartışmalarımızdan biridir.Bahsettiğiniz yazı karakterleri ve lüzumsuz kısaltmaları ve Türkçe olmayan karakterleri devamlı kullanmasına çok sinirleniyorum.Şimdilerde de (e) harfi üzerine eğik çizgi koyarak yazıyor. Türkçeyi doğru düzgün kullanması konusunda devamlı uyarmama rağmen bu durum ne zaman değişecek bilmiyorum.Neyse ki ben onparmak kullanmasını biliyorum ve uzun uzun yazabiliyorum. Lütfen gençler bu konuda duyarlılık göstersinler, dilini kaybeden bence kültürünü de kaybeder, millit ulus bilincinide kaybeder diye düşünüyorum.

  yaşayan birisi olarak işiniz çok zor, dilini kaybetmek kültürümüzü kaybetmek olacak, katılıyoruz. sonuçta hepimizin gelecek nesilleri olduğu için endişeleniyoruz biz de. Eğer bir öneriniz olursa seve seve buradan duyurmak isteriz

 12. Bazı eski yazılarımız sadece ödev arayan çocuklar / gençler tarafından ziyaret edilir olmuşsa o yazılarımızı yoruma kapatırız böylece öğrenciler sinir bozucu şeyler yazamazlar. En iyi çözüm bu.
  Düzgün harflerle yazsa bile konu ödevine uymuyormuş diye kızan, saçma sapan hakaretleri sıralayan çocuklar bile var. 🙁 Görgüsüz, küstah, saygısız nesiller yetişiyor.

  çoğunlukla ödevlere hizmet eden bazı yazılarımız var evet ama arada güzel yorumlarda çıkıyor kapatmak istemeyiz o açıdan. Bir de özellikle okul önceciler kaynak olarak kullanıyor çoğu el becerisini ki o yazıları ayırmak çok mümkün değil. Bizim çözüm saçma düzgün olmayan yorumları silmek oluyor. ama asıl önemlisi böyle bozuk bir türkçeyle yorumlar yazılması

 13. ne acı.bazen okul çıkışı dinliyorum konuşmalarını,sırf argo ve abuk subuk.çok yazık çok…

  — Acı valla, ne yapmalıyız bu böyle olmamalı

 14. ben hızlı yazmaktan ve kontrol edememekten dolayı hatalar yaparım yazılarımda. Kızlar okuyunca kızarlar ve düzeltirler. Ama sizde okuduklarım, insanı dehşete düşürecek cinsten. Bana bile geliyorlar , ödev için biliyormusunuz. Geçen gün biri kitap özeti istemişti benden hem de acil diyordu. Şok oldum.

  Sevgilerimle

  — Böyle de pişkin oluyorlar değil mi, bize de bu güzel olmamış daha güzellerini yapın diyorlar. Bizim yaptıklarımız hata, onlarınkini tanımlayamadım henüz

 15. diline, dinine, kültürüne sahip çıkmazsan sonunda koca bir hiç olursun..
  tüylerim diken diken oldu inanın o yorum örneklerinizden 🙂
  bazen rastlıyorum o tarz yazılmış bloglara saniyesinde kaçıyorum 🙂
  ne kadar sinir bozucu..en hoşlanmadıklarımdan biri olmuor gelmio gibi yazım şekli. ve ‘w’ harfinin kullanılması türkçemiz içerisinde!!!

  — aynen, Berrin’cim biz de çok kızıyoruz.

 16. Elimden geldiğince dikkat ediyorum bazen ben de kendimce kelimeler uyduruyorum yazarken…ama bu kadar değil…

  — Güzela,kendine haksızlık etme biz yazılarını biliyoruz senin

 17. Çok önemli konu arkadaşlar.bende bloğumda dil bilgisi kurallarına dikkat ediyorum.Aceleye gelen yazılarımda gözden kaçan durumlarda noktalardan sonra küçük harfle başlama gibi olsa da (oda 1000/1 dir.) farkettiğim an düzeltiyorum zaten.Maalesef toplum olarak ve gençlik olarak birçok konuda olduğu gibi dilimizin katledilmesi konusunda da bayağı bir yol katledildi.Bu durumlar gerçekten içimizi acıtıyor.Maalesef blog camiasında da bu tip insanlar var.Bu tür yazmayı cahilliklerini kapatmak,kendilerini havalı,kültürlü,bilgili göstermek çabası içinde olanlar tercih ediyorlar bence.Kendilerini birşey sanıyorlar ama ben acı acı gülüyorum bu tür insanlara gerçekten.Halbuki kültürlü ve bilgili olmanın okumadan ve dilini doğru ve düzgün yazmadan, konuşmadan geçtiğini anlamayacak kadar aciz olduklarını düşünüyorum.Gerçek anlamda kültürlü,bilgili olmak zahmetinden kaçıyorlar.Ayrıca bununla da yetinmeyip argo ve pis kelimeler kullanarak da iyice küçülüyorlar.Gençlerimiz doğru ve düzgün şeyleri örnek almalı. gerçek anlamda bilgiye sahip insanların gerek kendi toplumlarında, gerekse diğer toplumlarda saygınlığı,itibarları daha çok artar bunu unutmayın.Biz millet olarak kendimizi, dilimizi,kültürümüzü kirletirsek, yani kısaca kendimize saygımız olmazsa, kimse de bize saygı göstermez. Arkadaşlar madem gençler okuyorlar sizi de,özenti adı altında yapıp farkında olmayan gençlerimize seslenmek istiyorum.Vatanımıza, milletimize, Atatürk ilkelerine, dilimize,bayrağımıza, dinimize,kültürümüze,tarihimize sahip çıkalım.Okuyalım, öğrenelim.Bütün bu değerlerimizi LÜTFEN yüceltelim.
  Böyle duyarlı bir konuya değindiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum.

  —Mehtap’cım, gelen yorumlarla çoğu kişiyle aynı düşünceleri paylaştığımıza çok sevindik. Öyle güzel yazmışsın ki duygularını, paylaştığın için çok teşekkür ederiz.

 18. Sevgili Fulya ve Özlem Abla ,
  Ben Ayşe Özün kızı Şeyma.Annem bu siteye giridiğini ve benim msnlerde kullandığım kelimelere sizlerin de karşı olduğunu,bir kere daha bana hata yaptığımı söyledi.Türkçeyi bundan sonra düzgün kullanacağıma dair söz verdim ve bu mesajı tek tek kendim yazdım.Bundan sonrada böyle yapacağım..:)
  Sevgilerimle
  Şeyma

  — Sevgili Şeyma,
  Bizi nasıl sevindirdiğini bilemezsin, eğer güzel türkçe konusunda birazcık olsun faydamız olacaksa bundan büyük bir mutluluk duyarız. Senden ricamız arkadaşlarını da bu konuda yönlendirmen olsun bundan sonra. Hiç kolay bir görev değil, biliyoruz. Ama sen yine de pes etme. Hatta bu yazıdan bahsedebilirsin onlara, yorumlarda da göreceksin ki herkes hemfikir bu konuda, türkçemiz en büyük kültür değerimiz ve onu koruyacak olan sizlersiniz. Yeni bir dil uydurmaya çalşmaktansa yeni bir dil öğrenmeye çabasarfedin, ingilizce, almanca, fransızca, çince, vs… hepsi olabilir.

  Ayşe Hn, size de çok çok teşekkür ederiz.

 19. Ben de sizlere çok teşekkür ediyorum.Mesaj ve yorumlarımıza karşı ilgisiz kalmadığınız ve vakit ayırıp cevap yazdığınız için. En önemlisi de konuya eklenti yapıp güncellediğiniz için. Türkçe hayranı birisi olarak, duyarlılığım her ortamda devam edecektir. Güzel dilimizde bir sesi küçücük bir . (nokta) ile seslendirmek varken ne diye -sh- gibi iki harf birden kullanalım ki? Hen daha fazla harf kullanılıyor, hemde dil mahvediliyor. Sevgilerimle
  —Ayşe hn, hiç ilgisiz kalır mıyız bu konuya, Türkçeyi çok seviyoruz biz de. Size tekrar çok teşekkür ederiz.

 20. Sizin kadar annem de mutlu olun inanın…Verdiğim sözü tutacağım ve arkadaşlarıma da bu konuşmaları anlatacağım.Sizleri mutlu ettiğim için inanın ben de çok mutlu oldum.Teşekkür Ederim

  — Hadi o zaman Şeyma’cım, arkadaşlarınla birlikte Türkçemize sahip çıkınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.