Gelincikten Gelin Bebek

Küçükken, gelinciklerden gelin ve damat bebekler yaptığımızı biliyorum ama nasıl yaptığımızı bir türlü hatırlayamıyordum. Etraftan topladığım bir kaç gelincik çiçeğini de heba ettim bu sebeple. Geçenlerde Batu’ya anneannesinin gelincikten bebekler yaptığını görünce çok sevindim. Hatice Teyze’mden bana da nasıl yapıldığını göstermesini rica ettim. İşte gelincik bebeğin yapılışı:

Her bebek için iki tane tomurcuk gerekiyor.

Bebeğin gövdesini oluşturacak bölüm için bir tomurcuğu alıp çanak yapraklarını aralıyoruz. Kırmızı renkli taç yapraklarını ortaya çıkarıyoruz.

Bebeğin başı için bir başka tomurcuk alıyoruz ve hem taç yapraklarını hem de dıştaki çanak yapraklarını koparıp atıyoruz. İçteki tohumlu kısım bebeğin saçlarını oluşturacak.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi bebeğin saçları ve yüzü ortaya çıktı. Şimdi başı gövdeye birleştirebilmek için yüzün çene kısmından biraz koparmak gerekiyor.

Gövdeyi başa birleştiriyoruz.

İşte gelincikten bebeğimiz çıktı ortaya. Saçlarını koparıp damat da yapılabilir yanına.

Ya da dilerseniz bir sürü kız arkadaş…

6 thoughts on “Gelincikten Gelin Bebek

  1. gelincikten bebek yapıldığını ilk kez duyuyorum.kızım için güzel bir etkinlik olacak…

  2. Bence o gelinciklerden GELİNCİK ŞERBETİ yapın.Tarifleri internetten inceliyorum,oranları kafamı karıştırdı. Osmanlı’dan gelen bir şerbetmiş.Siz oranları tutturur da yaparsanız gelincik vakti geçmeden bende yapayım. İşin kolayına kaçıyorum:))) Öneri benden,yapması sizden.

  3. Günaydınlar sabah sabah beni de çocukluğuma götürdü inanın.. gelincik tarlalarında bütün kirliliklerden uzak o kadar mutlu ve seviçle koşardık ki şimdi onlar geldi gözümüm önüne. gelincik çok sevdiğim bir çiçektir yolculuklarda falan yol kenarında rastlarsak mutlaka durur toplarım o narin güzellikleri. paylaşımın için çok sağol.

  4. çok duyardım çok da merak ederdim… Görüntü olarak bile görmemiştim… Çok hoşuma gitti… Şimdi gelincik bulup deneme sırası:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir