FIRFIRLI ELBİSELİ BEBEĞİMİZ

bez bebek

Marul ipli ürünleri ilk gördüğümüz anda bez bebeklerimize elbise yaparız diye düşündük. İspanyolların Flamenko dansçılarının elbiseleri canlandı gözümüzde.

Yakışıklı Bez Bebeğimize kokoş bir arkadaş da iyi olurdu hani.

Marul iple yaptığımız ilk örgü denemelerimiz pek bir şeye benzemedi. Sevgili Elimkolum Hatice’mizin marul ipli atkısının videosundan örme methodunu öğrendik. Hatice, çok teşekkürler.

Elbise için, alt kısımdan yukarıya doğru azaltarak bir yamuk elde ettik. İki kenarın alt kısmından itibaren birleştirdik. Üst kısmı, bebeğe giydirmek için birleştirmedik. Düğme diktik.

marul ip

Bez bebek için aynı kalıbı kullandık, detaylara ulaşmak isterseniz yakışıklımıza uğrayın lütfen. Bebeğin gövde, baş ve kollarını dikip içini elyaf ile doldurduk. Yüze etamin ipleri ile göz, kaş, ağız ve burun işledik. Daha sonra kolları ve başı gövdeye birleştirdik.

oyuncak bebek dikilişi

Elbiseyi giydirirken kolları, gayet geniş olan örgünün arasından geçirdik. Bu kel haliyle pek kıza benzemiyor henüz.

oyuncak bebek dikmek

Ayakkabılarını merserize iplikle tığ ile işledik.

bebek patiği

Ve yün iplikten yaptığımız şaçlar ve elbisesinin ipinden yaptığımız saç bandı ile kıza benzedi bebeğimiz.

Kolları açık kaldı, bizim yakışıklıyı mı bekliyor acaba. Aileye yeni katılan O, yakışıklının ziyarete gelmesi gerekir de…

Sen yine de uslu bekle kızım, bizi dinle:

“Kız dediğin nazlı olur, öyle hemen sarılmaz.”

bez bebek

7 thoughts on “FIRFIRLI ELBİSELİ BEBEĞİMİZ

  1. aman maşallah ne şeker kıs olmuş o öyle, inan size baktıkça oyuncak taarlamak geliyor içimden sonrada beceremiyorum üzülüyorum. Hala bir mö (inek) yapma derdindeyiz. Vücudu bitti ama hala kafası nasıl olur diye düşünmekten yapamadım bir türlü olmuyor 🙁 yardımınıza ihtiyacım var…………..

  2. çok sevimli bir bebek…ilk bebeklik günlerinde böyle yumuşak oyuncakları çok severdi kızım…şimdi ise barbie,bratz bebekleri revaçta…

  3. Tam kokoş olmuş ya Hatice’mizede sizlere feyz verdiği için teşekkür ederiz. Kızlar Kayseri’de okul kermeslerinde bunları satsanıza çok güzeller gerçi insan kıyamaz 🙂

  4. ilk olarak söylüyüm çok güzel olmuş.çok güzel düşünmüşünüz paylaştığın için tsk.

  5. ay bu pek seker olmus ellerınıze saglık hanımlar:)))
    ……..
    mutlu saglıklı hoş bir hafta sonu diliyorum

  6. Kokoş bebek çok nefis olmuş 🙂 Ellerinize sağlık. Bende bu marul iplerden bir hayli flar yapıp sevdiklerime hediye etmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir