Fen ve Teknoloji Hayvanlar Küpü

Oğuz Kaan’ın Fen Bilgisi öğretmeni derste işledikleri hayvanlardan bazılarıyla ilgili çeşitli bilgiler içeren bir peoje yapmalarını istemiş. Memeliler, balıklar, sürüngenler, kuşlar, kelebek ve kurbağa olmak üzere altı başlık altında belirlemiş konuyu. Oğuz Kaan projesini karton üzerinde değil de 6 yüzü olduğunundan yola çıkarak bir küp üzerinde göstermeyi tercih etti. Ben de çok sevdim bu fikri.

Öncelikle bir yüzü 11*11 cm olan bir küp hazırladı. Küpün üzerine ilgili hayvanların görsellerini ve üreme yollarıyla ilgili ceşitli bilgileri yazdı. Öğretmeni, “bulduğunuz hayvanlarla ilgili ilginç bilgiler varsa da paylaşabilirsiniz” demiş. Balıklarla ilgili bilgi edinirken seçtiğimiz palyaço balığının cinsiyetsiz doğduğu ve içinde bulunduğu ortama göre cinsiyetini belirlediğini öğrendik. Oğuz Kaan’a da bana da hem ilginç hem de komik geldi, öyleki konu üzerinde geyik yaparken fazlaca da vakit kaybetmişiz.

Memelilerle ilgili seçimini köpeği Tüylü’den yana kullandı oğlum, ve köpeklerin çok sadık olduğunu ve sahibini her koşulda ve ortamda kokusundan tanıdığını da ek olarak yazdı ödevine.

Kurbağaya örnek olarak çok zehirli, kırmızı renkli , mavi bacaklı bir kurbağayı seçtik. Öldürücü zehirinin etki etmesi için dokunmanız bile yeterliymiş kurbağaya.

Kuş için tercihi kartal, kelebek için ise mavi renkli harika bir kelebek seçti. Sürüngen olarak sa albino bir yılan görseli yerini aldı küp projesinde.

Fen ve Teknoloji Öğretmeni çok beğenmiş küp şeklinde proje ödevini ve arşivine almış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.