Evdeki Fidelik

Evde bitki yetiştirmek son bir kaç yıldır uğraştığım bir iş oldu. Hobi olarak fasulye ve nohut , yeme niyetiyle domates yetiştirdik defalarca. Fasulye ve nohut özellikle çocuklarımın çok ilgisini çekerdi, pamukta yetiştiği için her gün gözlerinin önünde büyüdüğünü daha net görebildikleri için. Domatesleri ise bardaklarda yetiştirip fide haline getirdikten sonra bahçeye diker, defalarca domates yerdik.

Bu sene çeşitlilik biraz daha arttı bizde. Salatalık, dolmalık, çarliston ve kırmızı biber, kabak, kavun ve tabi başrolde domates. Ha bir de altın çileklerimi unutmamam lazım. Onlar da henüz tık yok ama alttaki fotoğrafta görülen salatalık fidelerim 10 cm i geçti bile. Domates, kavun, kabak ve bazı biber türlerinin fideleri toprağın altından boyunlarını uzatmaya başladılar.Yukardaki fotoğraf ise kavun fidesine ait.

Çekirdekleri nereden mi buldum? Bir kısmını hazır aldım. Diğerlerini ise geçen yazdan, sevdiğim domates ve biberlerin tohumlarını kurutarak saklamıştım. Nisan ayı ortasında bir çiçekçiden aldığım siyah, cok bölmeli plastik lere torf (özel bir toprak) doldurup parmağımla bastırarak açtığım bir-iki cm lik çukurlara birer tane çekirdek gömdüm. Büyümede salatalıklar ilk sırayı aldı, ardından domates ve sonrasında kavun fideleri çıkmaya başladı. Her gün sabah çocukları okula gonderince ilk işim gidip fidelerimin ne durumda olduğuna bakmak oluyor.

Bu sene bahçeye değil , büyük saksılara dikmeyi düşünüyorum fidelerimi.

Simdi sırada almayı unuttuğum maydanoz ve soğan var, onları da bu yağışlar geçerse evde değil de dışarda saksıda  fide için uğraşmadan büyüteceğim.

Bu sene

6 thoughts on “Evdeki Fidelik

 1. Ne güzel bir uğraş…Ve büyütebilmek. Maşallah dedim görünce. Yazın ürünleri alması kimbilir nasıl keyifli olacaktır. Kolaylıklar.

 2. Aaaa ne güzel, nasıl özendim şimdi. Annemde uğraşır fidelerle yazın da bahçeye eker. Yazlıkta bol bol organik besleniriz sayesinde 🙂
  Kavun ilginç geldi ama hiç denememiştik 🙂

 3. hasatta yardıma geliriz artık,kışlık fasulyem senden olsun bu yıl olur mu?
  Ne güzel ,çocuklarına kendi çocukluğundaki zevkleri tattırıyorsun.

 4. Nalan Ablacım memnuniyetle:)

  Emine; cok keyifli bir iş cidden, hasat zamanı bol ürün olur umarım:)

  Dilek; kesinlikle cok keyifli, her gün biraz daha büyüdüklerini görmek ve hatta meyvelerini toplamak kadar zevkli birşey olabilir mi:)

 5. Altın çilek tohumları çimlenmek için fazla nem ve 15 dereceden daha fazla sıcak istiyor.

  En kapsamlı bilgiler bu yazımda. 🙂

 6. Canım bende bu işe 3-4 senedir girdim ve de çıkamıyorum.Gerçekten çok zevkliymiş.Küçüçük balkonumda kendimce elime ne geçerse yetiştiriyorum.Ürünü kiloya vursan ne gezer.Tane işinede razı oldum.Olsun yinede organik yetiştiriyorum.Sanada iyi hasatlar dileyeyim,vaz geçme,hoşca kal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir