Evde Yoğurt Yapmak

İlk bebeğim 5-6 aylıktı, doktorumuzun tavsiyesi ile katı gıdaya geçmek üzereydik ve katı gıdalar arasında da en önemlisi yoğurttu doktorumuz için. Benden birkaç ay farkla büyük bebekleri olan arkadaşlarıma nasıl yoğurt yapabilirim diye sorduğumda bazı arkadaşlarım hazır yoğurt yedirdiklerinden, bazıları yoğurdu evde yapmak için yoğurt makinası aldıklarından çünkü evde yoğurt yapmayı bir türlü tutturamadıklarından yakındılar.

Ee ben zaten tecrübesiz bir anneyim katı gıdalara da geçicez diye elim ayağıma dolaşmış, bu yoğurt işini iyice gözümde büyütmüşüm, bir süre hazır yoğurt yedirdim miniğime, ama bir türlü sevemedi bizimki, yüzünü gözünü buruşturur, ağzına zorla soktuğum bir kaşık yoğurdu her tarafa püskürtürdü. Bu arada annem de bana devamlı bebeğe “ev yapımı yoğurt ” yedirmemi tembihler dururdu. Sonunda iş başa düştü; bir büyük arandı, yoğurt mayalamak için neler yapılması gerektiği öğrenildi. Ondan sonra da her sabah bir bardak süt bir kavanoza mayalandı ve her akşam bebişe yedirildi.

O gün bugün ben hep evde yaparım yoğurdumu, geçtiğimiz seneye kadar kapıya gelen sütçüden aldığım sütle, ne yazıkki  sütçü ineklerini satıp süt işini bıraktıktan sonra da  3 veya 6 kiloluk alternarifleriyle satılan pastörize sütlerden alıyorum yoğurt için.  Herhangi bir terslik olmadığı takdirde çok büyük ihtimalle kalıp gibi olur benim mayaladığım yoğurtlar.

Büyüklerimden öğrendiğim ve kendi tecrübelerime dayanarak bazı püf noktaları söylemeliyim evde yoğurt yapmak için;

* Öncelikle yoğurt mayalayacağınız kap kesinlikle plastik olmamalı, ya çelik ya da cam kap seçilmeli.

* 3 kilo süt için 1 çay bardağı yoğurdu sütle incelttikten sonra azar azar süte ilave edin ve karıştırın.

* Sütün sıcaklığını serçe parmağınızla ayarlayabilirsiniz. Parmağınızı süte sokun ve birkaç saniye bekleyin, sütüm sıcaklığı  parmağınızın birkaç saniye süreyle dayanabileceği kadar  olmalı. 

* Unutmayın süzme yoğurdu maya olarak kullanamazsınız.

* Yoğurdu mayaladığınız kabı mayalanma süresince yerinden oynatmayacağınız bir yere koymalısınız.

* Kabı sıcak duracak şekilde iyice sarmalısınız. Ben bu iş için kullanmadığım bir yün şalı görevlendirmiş bulunuyorum

* Yoğurt 4 saate mayalanır. Bu aşamadan sonra hiç dokunmadan buzdolabına koyun.

* Oldu da 4 saat sonra açtığınızda yoğurdunuzun hala süt kıvamında olduğunu gördünüz, hemen sıcak su dolu bir kaba oturtup yoğurt kabınızı bir müddet bekletin.

* Çocuklar için olduğu kadar bizler içinde çok faydalı yoğurt, özellikle ev yoğurdu. Bol bol yiyin, bol bol yedirin.

Afiyet olsun

25 thoughts on “Evde Yoğurt Yapmak

 1. ohhh eline sağlık canım.Bizde yoğurdumuzu evde kendimiz mayalıyoruz.Kızlar bebekken de hep onlara kendim mayaladım yoğurtlarını.

  Teşekkürler, senin de elleirne sağlık, miniklere yarasın afiyetle yesinler, öpüyoruz onları, sevgiler🙂

 2. Ben de hazır almam. annemin kendi elleriyle sağdığı sütten alıp evde kendim mayalarım yaklasık 6 yıldır..

  Ah ne güzel kendi sağdığınız süt deyince özendim şimdi, bizim doğal süt alabilmek gibi bir şansımız bile yokken, aifyet olsun sizlere, sevgiler

 3. ben de evde yoğurt yapmak istiyordum, isabet oldu
  bilgiler için sağolun

  Öyleyse kolay gelsin, afiyet olsun:)

 4. 6 yıl öncesine gittim. Sadece Alper için mayaladım bende yoğurdu her gün düzenli olarak. İçine pekmezde koyardım bazen severek yerdi.

  Şimdi kayınvalidemden idare ediyorum. Onlar iki kişi koca bir tencereyi bitiremiyorlar nasıl olsa 😀

  Hazırda yapan birileri olduktan sonra:) ben de kayınvalidemin yaptığı yoğurda bayılırım:)Afiyet olsun

 5. Ben de kızkardeşime yoğurt makinası almasını öneriyordum. Şimdi senin yazını ona da okudum. Biz de aynı şekilde deneyeceğiz. Sevgiler…

  Eminim makineden daha güzel yaparsınız, boşuna almayın

 6. Bebişimden sonra ben de hep evde yaptım.. 3 yıl yaptım ama şimdilerde, bazen hazır alıyorum 🙂

  Ev yapımı yoğurda alışınca hazır yoğurtları yiyemiyorum ben, bebişe hep ev yoğurdu yedirmiş olman ne güzel.

 7. harika tarif etmişin arkadaşım.bal şeker olsum bebeşimize.ev yoğurdu gibisi yok…

  Smilena’cım amin canım, herşeyin doğalı güzel

 8. Hep denemek istiyorum. Ama cesaret edemiyorum. Yoğurtu çok seviyorum. Not alıcam belki bir gün denerim.

  Cesaret edemeyecek gibi zor birşey değil, mutlaka dene ev yapımı yoğurdun tadına doyum olmuyor:)

 9. çoktandır yoğurt mayalamayı unutmuştum. Can’ın inek sütüne alerjisi olduğu için keçi sütünden yoğurt mayalıyoruz ona. Kızlar küçükken sütçümüze tenceremizi verirdik , yoğurdumuzu ona mayalayıp getirirdi.

  Sevgilerimle

  Lale Ablacım, sütçünüzle ilgili bir hikayeni gülümseyerek okuduğumu hatırladım şimdi, eski yazılarını tekrar gözden geçirip bulayım o yazını:), keçi sütünden çok güzel dondurma olduğunu bilirim, eminim yoğurdu da lezzetli oluyordur bu aralar marketlerde sıkça rastlıyorum keçi sütüne, deneyim ben de

 10. Oğlum 2 yaşını doldurdu inanın ona çok zorda kalmadığım zamanlar dışında hiç hazır yoğurt yedirmedim… Bence bu konu çok önemli çünkü herşeyin yapay ve sağlıksız olduğu bu dönemde doğal ve anne eli değen sevgiyle yapılmış bir kap yoğurdun oğluma çok yararlı olduğunu düşünüyorum bilinçli bir anne olduğunuz için de tebrik ediyorum… Bir şey daha ekleyeyim eğer yoğurt mayanız ekşi ise içine biraz şeker koyarsanız ekşi bir yoğurt olmaz, bir de çilek reçeli ile sıcak sütü karıştırırsanız ve mayalarsanız alın size meyveli yoğurt:))))

  Arzu Hanım, çok teşekür ederiz yorumunuz için, biliyorsunuz bu devirde neredeyse elimize neye atsak hormonlusuyla, katkı maddesi katılmışıyla, genetikleriyle oynanmışlarıyla karşılaşıyoruz , bizler yine de elimizden geldiğince doğal beslenmeye devam edelim…ekşi yoğurtlara çözüm ve ayrıca meyveli yoğurt öneriniz için özellikle teşekkür ederiz, yoğurt yemeyen çocuklar için anneleri için çözüm olacaktır.

 11. Çok güzel anlatmışsın, bende evde mayalıyorum ve çok seviyorum.Dışardan aldıklarımı artık yiyemiyoruz.Eskiden evimizde de annem hep mayalardı.Hala da yapar.
  Ellerine sağlık canım

  Çok teşekkürler Zehra’cım, biz bu şekilde çok tüketiyoruz yoğurdu, hazırları yiyemiyoruz buna alışınca, sevgiyle kal

 12. çok iyi yapıyorsun canım..
  en doğru şey bu..
  olabildiğince uzun yıllar devam et beslenmeye. ilk gelişim için çok önemli.

  GDO- ya dikkat. ( sütlerde var. hayvanlar GDO yemle beslenince süte-yoğurda-peynire vs geçiyor :(((((( EN DOĞALI KEÇİ )

  Sevgili Nunu, Lale Ablanın yorumundan sonra keçi sütünü merak etmiştim, bak sen de söyleyince iyi oldu hemen alıp denerim, sevgiler

 13. en güzeli ve sağlıklı olanı katkı maddesi olmadan evde mayalamak.

  Öyle gerçekten, hem güvenerek yediriyorusn hem de çok daha lezzetli hazır yopurtlardan

 14. ben de zamanı gelince öğrenirim diyorum o zaman lazım olacak bana yazdıkların

  O zaman gelsin GeCe’cim, her konuda her zaman yardıma hazırız sen istersen

 15. Aslında sadece bebekler değil bizler de evde yapmalıyız, aynen dediğiniz gibi sağlıklı kızlar, hem denesem mi diyorum ama akıl mı kalıyor diylerden bacım 🙂

  Sen becerirsin Eda’cım çok vakit almıyor bir dene bak vazgeçemezsin ev yoğurdundan eğer yoğurt seviyorsan tabi

 16. sütü bir seferde 5litre alabiliyoruz mayaladığımızda günlük yoğurt vermemiz mümkün olmuyor merak ettiğim birşey var, yeni mayaladığım yoğurdu 2 3 gün veremez miyim, mutlaka hergün hergün tekrardan mayalanması mı gerekiyor, gerekiyorsa bunun sebebi nedir, bu hergün mayalama bi şart mıdır şartsa sebebi nedir, eğer sebebini biliyorsanız yazarsanız ve merakımı giderirseniz çok sevinirim, teşekkürler. hergün yoğurt mayalamanın bir yolu var mı

 17. Hafize Hanım, tabiki mayaladığınız yoğurdu birkaç gün yedirebilirsiniz. Her gün yoğurt mayalamanın yolu çocuğun yiyeceği kadar miktarı ki tahminen bir su bardağı sütü cam kavanozda mayalamak olabilir. Kolay gelsin

 18. Merhaba ben ilk defa geçen gün evde yoğurt yapmayı denedim. İnternette bulduğum tariften çok kolay olacağını düşünmüştüm ancak yukarıdaki püf noktalarının çoğuna uymuş olmama rağmen ayran kıvamında bir şey çıktı ortaya.
  Bunun üzerine araştırmaya başladım ama çoğu yerde sütün 15-20 dakika kaynatılıp soğutulmasından veya sütün 1/4’ünün buharlaşana kadar kaynatılmasından bahsediyor. Ancak şöyle de bir gerçek varki bukadar kaynatılan sütlerde besin değeri kaybı oluyor.
  Ben uzun ömürlü sütü kaynatmadan serçe parmağım sıcaklığına dayanana kadar ısıtıp mayalamıştım. Benim merak ettiğim yoğurdun tutması için illa sütün kaynatılıp soğutulması mı lazım ve illa bu kaynatma süresinin bu kadar uzun mu olması lazım. Ayrıca şehirde satılan açık sütlere sağlık açısından güvenemediğim için ve sütü kaynatarak da besin değerini yitirmesini istemediğim için uzun ömürlü sütü kullanmayı tercih ediyorum. İlk denemem büyük başarısızlıkla sonuçlandı ama acaba izlediğim yolda denemelere devam edersem başarısız olmaya devam mı edeceğim. Lütfen beni bilgilendirirseniz çok sevinirim çok teşekkür ediyorum şimdiden.

 19. Ceren Hanım merhaba, öncelikle yoğurt yaptığınız süt uzun ömürlü olduğu için baştan kaynatıp soğutmanıza gerek yok, yeteri kadar ısıtın sadece,açık sütleri ise önce bir süre kaynatıp sonra soğutarak yoğurt yapabilirsiniz. Ben kendi adıma açıkta satılan sütlerle yoğurt yapmayı tercih ediyorum, ne yazıkki bulamadığım için pastörize süt kullanıyorum.

  Bir de mayalamakta kullandığınız yoğurdun da oda sıcaklığında olduğundan emin olun.
  Eminim bundan sonra tutacaktır yoğurdunuz. Kolay gelsin

 20. merhabalar.benim oğlumun inek sütü alerjisi var.keçi sütünden yoğurt mayalamam gerekiyor ama bunun için keçi yoğurdu lazım sanırım araştırdım bir türlü satan yer bulamadım.bu konu hakkında bilgini var mı?şimdiden teşekkürler.

 21. merhaba. uzun ömürlü sütle yoğurt mayalamak hiç uygun değil. en doğrusu açık sütle yoğurt yapmak. ayrıca sütü kaynatıyorum ve besin değeri ölüyor diye korkmayın; mayalamayla sütün kaybolan besin değerinin büyük bölümü geri kazanılıyor. ben uzun süredir açık sütle yoğurt yapıyorum. lezzeti ve besleyiciliği mükemmel. daha detaylı bilgi için beslenmebulteni.com dan ahmet aydın hocanın görüşlerine bakabilirsiniz.bugüne kadar doğru bildiğiniz bir çok gerçeğin sarsıldığını göreceksiniz. sevgiler

 22. yorumlardan birinde geçiyordu (bebişlerin sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmak niyeti ile yazıyorum) yoğurdun içine pekmez karıştırmayı uzmanlar doğru bulmuyor besin değerleri ölüyormuş kalsiyum ve demir birbirini etkisizleştırıyormus sanırım

 23. YOĞURT İLE İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR
  ?Pekmez efsanesi… Süt ve yoğurt pekmezle karıştırılmamalıdır.
  Pekmez, yaygın olarak ?kan yapar? düşüncesiyle kullanılır bebek ve küçük çocuklar için. Demirden zengin bir besin diye bilinir. Hatta sütün ve yoğurdun içindeki kalsiyumun pekmezin içerdiği demirin emilimini azaltacağı düşüncesiyle anneler tereddür yaşarlar. Oysa ki pekmez sadece demirden değil aynı zamanda kalsiyumdan da zengindir. Hatta kalsiyum içeriği demire oranla daha belirgindir. Süte, yoğurda pekmez katılması ile besin kalsiyumdan daha da zenginleştirilmiş olur. Hem de süt basit şeker yerine çok daha değerli ve mineral içeriği zengin bir tatlandırıcı ile tatlandırılmış olur. Pekmezin bebek beslenmesindeki önemi de bundan kaynaklanmaktadır.

  Sağlık dolu günler dilerim?
  Prof. Dr. BENAL BÜYÜKGEBİZ
  Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanıbenal@anneoluncaanladim.com
  Büyüme Ve İştahsız Çocuk Uzmanı http://www.istahsizcocuk.com

  ben de yeni öğrendim, sizinle paylaşayım dedim… ayrıca sevgili anneler bu konuda bir şey danışmak istiyorum… bebeğim 6 aylık.. ben yoğurdu çok seviyorum ona da yedirmek istiyorum.. vücudunda oluşan kırmızı kabarcıklardan ötürü doktorumuz inek sütüne alerjisi olabileceğini söyledi.. internetten araştırdım devam sütü-mamasıyla yoğurt mayalanabiliyormuş,, bu konuda ne dersiniz, önerir misiniz?

 24. Merhaba,
  Yoğurdu sabah mayalayıp akşam yedirdiğinizi yazmışsınız, pek çok yerde bir gece beklemesi gerektiğini okumuştum. Hangisi daha iyi kafam karıştı. Bir de ben yoğurdu ancak bütün gece bekleterek yapabiliyorum (sadece iki kere yapabildim) dört saatte mayalanması için bulunduğu ortamın sıcaklığı önemli mi? Küçük cam kaselerinin ağzını kapatıp iki tane havluya sarıp fırının içine koyuyorum.

 25. Derya Hanım; yoğurt bekledikçe daha iyi oluyor kuşkusuz, bu yüzden bir önceki sabah mayaladığınız yoğurdu ertesi akşam yedirirebilirsiniz. Bir de bizim de yeni uyguladığımız bir metot var ki yoğurdu sarmadan fırına koyuyoruz, sadece üzerini streç filmle kapatıyoruz, çok güzel mayalanıyor. Dört beş saat kadar fırında beklettikten sonra oda sıcaklığında tamamen soğutup daha sonra buzdolabında en az bir gün bekletiyoruz, böylece sulanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir