Evde Lor, Ricotto, Kesik Yapımı

Sokak sütü mü hazır süt mü tartışmaları kulak ardı ederek yıllardır sütümü kapıya gelen sütçüden alırım ve büyük kısmını yoğurt bazen bir kısmını kefir  yaparım, evde çok severek tüketiriz. Yakın bir arkadaşımdan öğrendiğim peynir tarifiyle ev yapımı süt ürünlerimize birini daha eklemiş olduk. Kesik, lor veya ricotto peyniri gibi isimleri var ama ben size iki çeşit peynirden bahsedeceğim, hangisinin isminin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ,  iyi bilen varsa ve bize de söylerse sevinirim. Peynirlerin yapımı için beş litre sütü ocağa koyup ısıtmaya başlıyorum. Kaynamaya başlamak üzereyken içine iki kase suluca yoğurt ve bir-iki yemek kaşığı kadar sirke ilave ediyorum, sirke yerine limon suyu da olabilir, süt bir taraftan ısınmaya devam ederken yüzeyinde topaklanmalar oluşmaya başlıyor. Bu işleme sütü kestirme de deniyor. Bu andan itibaren 7-8 dakika daha ısıtmaya devam ediyorum. Daha sonra altını söndürüp oluşan topakları ya bir bez torbaya ya da bir tel süzgeçe alıyorum. Beze koyarsam üzerine biraz ağırlık koyuyorum ki suyu iyice akıp daha sıkı bir peynir haline gelsin, süzgeçteyse ise sık sık kevgirle bastırıp suyunun tamamen akmasını sağlıyorum.                                      p1

Yukardaki görselde sütün kesilmeye başlamış halini görebilirsiniz.

Gelelim ikinci peynire …peynirden arta kalan hafif yeşilimsi sıvıya peynir altı suyu deniyor ve bağışıklı güçlendirici, protein içeren çok faydalı bir sıvı olduğu söyleniyor. Ben peynir altı suyundan bir kez daha peynir çıkarıyorum. Bunun için ilk peynir yapımından sonra soğumaya bırakıyorum . Soğuduktan sonra tekrar ısıtıp kaynamaya yakınken yoğurt ilave edip tekrar kestiriyorum. Daha sonra ocağın altını söndürüp hafifçe ılınması için bekletiyorum. Bu arada peynir olacak tortular iyice birikip toplanıypr. Bunları da kevgirle alıp süzgeçte veya bez torbada süzdürüyorum.

p2

Beş litre sütten 1 – 1.5 kg kadar peynir çıkıyor. Peynirleri soğuduktan sonra buzdolabına kaldırıyorum, hemen ertesi gün tüketmeye başlıyoruz, en az bir hafta on gün kadar sürede dayanıyor. Bizde bu süre içinde mutlaka bittiği için daha ne kadar süre dayanabilir bilemiyorum.

p3

Arta kalan ve artık tamamen yeşile dönen sıvıyı (peynir altı suyu ) buzdolabına kaldırıyorum.

Peynir altı suyunu nasıl tüketebiliriz….

Ayran yaptığım zaman içine ekleyerek çocukların da bilmeden içmesini sağlıyorum, yoğurtlu çorba yapıp ona ekliyorum, ya da hamur işlerinde kullanıyorum.

pynr

İşte ev yapımı peynirimiz…Sütten yapılan daha sert sıkı, peynir altı suyundan yapılan ise daha yumuşak bir peynir oluyor…

Afiyet olsun….

1 thought on “Evde Lor, Ricotto, Kesik Yapımı

  1. harikasın seni tebrik ediyorum
    yengem yapardı Ünye’^de keş derdi bu peynire
    kuruturdu cam kenarında
    ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir