Ev Yapımı Dondurma

Kışın ortasında nereden çıktı bu dondurma diyeceksiniz, haklısınız! Bakın neden dondurma yapmak zorunda kaldık dışarıda lapa lapa kar yağarken..

Tatil olunca Kastamonu’da anneanne ve dede ziyareti yaptık. Birlikte etraftaki turistik yerleri gezdik, dolaştık. Bir yerin önünden geçerken annem ısrarla oranın dondurmasının cok güzel olduğundan bahsetti. Annemi gizlice uyardım ama anlamadı ve dondurma konusuna devam etti. Bizimkiler durur mu, “anneanne biz de isteriz o dondurmadan” deyince koktuğum başıma gelmiş oldu. “Ben size alırım dondurma” demek yerine, “ben size yaparım dondurma” deyince başına büyük bir aşmış oldu annem. O andan itibaren, hep hazır dondurma yiyen bizimkiler dondurma nasıl yapılır acaba diye meraklandılar, üstelik birlikte yaparız deyince anneanneleri, iyice heveslendiler. Evdeki yemek kitaplarını ve dergilerini incelemeye başladık. Bir çoğunda tarif olsa da evdeki malzemelerle yapılabilecek bu tarifi Sofra Dergisi’nin çok eski bir sayısında bulduk.

3 bardak süt ( 2 bardak süt kalana dek kaynatılıyor).

7 yumurta akı

bir bardaktan iki parmak eksik şeker

vanilya çubuğu (biz bir paket toz vanilya kullandık).

3 Bardak sütü şekeri ve vanilyayı ilave edip sürekli karıştırarak kaynatıyoruz.  Süt iki bardak kalana dek kaynatmaya devam ediyoruz. Sütü ateşten alıp ayrı bir kapta yedi yumuta akını kar gibi beyaz olana dek çırpıyoruz. Hala sıcak olan sıcak sütü yumurta karışımının içine döküyoruz. Soğutup dondurucuya koyuyoruz. Bu aşamadan sonra donduğunda mikserle akışkan hale gelene dek çırpıyoruz. Tekrar donması için dondurucuya koyuyoruz.  Bu işlemi toplam üç kez yapıyoruz. Son çırptığımızda dondurmanın daha kıvamlı olduğu açıkça  farkediliyor. Annem dondurmanın az bir bölümüne böğürtlen karıştırdı. Fotoğrafta görünen koyu renkli top böğürtlenli dondurmamız.

Not:

*Ben yumurtanın beyazını sevmediğim için içine bu kadar yumurta akı girince ön yargılı davranmıştım. Ne kokusu ne tadı kalıyor yumurtanın bu anlamda yumuyrta sevmeyen çocukların yemesine iyi bir sebep olabilir.

*Aynı şekilde süt sevmeyen çocukların da bu şekilde sütten gıdalarını almaları sağlanmış oluyor.

*Ölçülerin birebir olması çok önemli, özellikle şeker ölçüsüne dikkat edilmeli, fazla olursa dondurmanın donmamasına, az olursa buzlanarak içinde taş gibi parçalar oluşmasına sebep olabiliyor.

*Sütün kaynayarak azalması, dondurmaya daha hoş bir tat katıyor.

*Hiç bir katkı maddesi konmadan tamamen evdeki malzemelerle yapıldığı için dışardan alınabilecek en masum dondurmadan daha temiz, daha besleyici.

Çocuklarınız için mutlaka deneyiniz.

15 thoughts on “Ev Yapımı Dondurma

 1. Elinize sağlık ben böğürtlen sever olarak not ettim bu tarifi. Afiyet olsun, teşekkürler..

 2. Hımm süper besleyici birşey olmuş gerçekten..Dışarıdan almaktansa sağlık açısından evde yapmak daha mantıklı..
  Elinize sağlık, ilk fırsatta deniycem :))

 3. Esin’cim; çok teşekkürler, annem de teşekkür ediyor..Bu yaz dondurmalar benden:)

  Flame; böğürtlene ben de bayılırım

  Enerji; senin oğluş da sevecektir eminim

  Emine; kesinlikle haklısın, bu zamanda herşeyin en sağlıklısı ev yapımı olan

 4. Pastörize yumurta mı kullandınız?Pişirmeden kullandığımız için biraz riskli olabilir mi?

 5. Not aldım.. teşekkürleerr.. dondurmayı çok severim

 6. Bayağı zahmetliymiş yapması ama evde yapıldığı için kesinlikle çocuklar için daha besleyici ve hijyen.

  Özlemcim paketinizi bugün PTT APS ye teslim ettim. Sanıyorum yarın elinizde olur. Güle güle kullanın. Sevgiler…

 7. kurşunkalem; hayır pastorize yumurta kullanmadık. Çok uzun süre çırpılıyor ve donduruluyor, bu yüzden riskli olacağını düşünmüyorum

  karmançormancı; Hayal arkadaşlarım:çok teşekkür ederiz.

 8. ağzım sulandı ben yaz kış demem yerim çok da severim ama yapmak bayağı vakit alıyor galiba

 9. Bende kızımla okudum şimdi tarifinizi.Mükemmel ve kolay bir tarif.Dondurma sever olarak kızımla yapmaya karar verdik.size afiyet olsun.ellerinize sağlık ve teşekkür ediyoruz paylaşım için.sevgiler.

 10. GeCe’cim biz de aynı şekilde yaz kış dondurma yiyoruz, üstüne bir bardak su içince boğaz ağrısı derdi de olmuyor nasılsa:) Pek vakit aldığı söylenemez aslında
  dolapta donma süresi uzun sadece, yoksaki işlemleri hep kısa vakit alıyor

  Mehtap’cım beğendiğinize sevindim canım, siz de yaparsanız goruslerinizi ogrenmek isteriz

 11. Merhaba ev yapımı dondurmaya bayıldım. Kızım için çok sağlıklı olacağını düşünüyorum fakat şeker ölçüsüne takıldım. Bardak ölçüsünü biraz daha net alabilir miyim?
  Sütü ölçtüğümüz bardak ölçüsü mü yok sa çay bardağımı oda hangi tarz ? Yazabilirseniz ben de evde yapmak istiyorum. Ellerinize sağlık:)

 12. Fatma Hanım, boyle durumlarda hep aynı bardak kullanılmalı, dolayısıyla sütü hangi bardakla ölçüyorsanız şekeri de o bardakla ölçmelisiniz. kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.