ETAMİN DEFTER – YİNE KEDİ

etamin kedi motifi

İlkokuldayken (5. sınıf) aldığım doğumgünü hediyelerinden biriydi, iplikleri ve desenleri renklendirilmiş bir etamin pano. O yaz yapmıştım panoyu, annem saklıyordur bir yerlerde. Hoşuma gitmişti ve bir kaç pano daha yapmıştım. Şimdi de var bu tarz iplik ve desenleri renkli panolar ama sanırım ilkokul çocuklarına hediye eden çıkmaz.

Etamin hobisi benim ilklerimden anlayacağınız, ayrıca her zaman keyifli gelmiştir bana.

Annelerimizin dönemlerindeki o büyük etamin örtülerden işlemeye sabrımızın yeteceğini sanmıyorum fakat küçük figürler işlemek ve onlardan defter, kitap ayracı yapmak hoşumuza gidiyor.

Bu yaptığımız 2. defter, ilk defterimiz de yine kediliydi.

2. kedi tamamen tesadüf değil tabi, ilk kedili defterde aynısını yapacağıma söz vererek kapmıştım kızımın elinden. Aynısı olmasa da o dönemde işledim bu kediyi de. Zaten elimizde gördükleri her şeye sahip çıkıyorlar, kendilerine değilse niye bana yapmadın diye mızıldanıyorlar.

Geçen zaman içinde unutturduktan sonra kedimizle yine defter yaptık. Etamin deseni keten kumaşa birleştirdikten sonra, silikon tabancasıyla defterimize kapladık.

Kimin anılarını saklayacak içinde bakalım?

kedi motifili etamin

etaminde kedi motifi

10 thoughts on “ETAMİN DEFTER – YİNE KEDİ

 1. bu etamin kumşlarını ipliklerini nerden alıyorsunuz ben de deneyeyim….tabii puzzle sevdam bitince:)))

 2. harika bisi her gidi eski gunler diye gecti icimden anilar hatilar etaminler mis kokulu sandiklar 🙂 ceyizlerrrrrrr

 3. Etamiiiin…beni ne kadar uzaklara goturdu biliyor musunuz?Ve tabiki yine Yahyali gunlerine…:)Galiba ben sizin sayfanizda Yahyali gunlerini buluyorum.

  Yahyali’da her genc kiz etamin islerdi.Etamin icin gerekli malzemeleri almaya tuafiyeye topluca gidilirdi falan…ben mi …o zamanlar 4 -5 yasindaydim:)))

 4. yine harikalar yaratmışsın
  ellerine sağlık
  kedileri çok severim ben de hele de yavru kediler ne şekerdir
  canım iyi haftasonları diliyorum sana

 5. çok güzel olmuş.. etamin işini ben de çok severim . ellerine sağlık.:)

 6. Cok cici olmus ellerinize saglik :)) ben kedili olan her seye bayilirim :)) Kocaman sevgiler 🙂

 7. ilk yaptığım etamin annemin başlayıp elime verdiği buzdolabı örtüsüydü,işlemesi kesinlikle meditasyon görevi görmüştü ama rengi ve örneği ruhumu sıktığı için çekmecede öööyle duruyor ,
  güzel örneklerle etamin de güzel oluyor,senin etaminin gibi….

 8. Çok seviyorum ben etamin tabloları …
  Çok değişik ve farklı bir havası oluyor evin güzel yerlerinde…

 9. Hiç denemedim ama hep merak ettim bu etamini ama yapacağım sonunda onu da…Kedili etamin çok sevimli olmuş elinize sağlık 🙂

 10. Dediğiniz gibi ilkokul çocuklarına hediye eden çok fazla değildir herhalde, ama eskiden bu yana büyük gelişme ve kısmen değişme gösterdiği kesin. Eskiden az renk ve desen içeren modellerin yerini, çok renkli ve 45x60cm. ebatında daha çok dekoratif amaçla kullanılan goblen,etamin,kanaviçe panolar aldı.
  Saygılarımla,
  Sevi Öztekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir