Eskişehir’in Yöresel Lezzetleri

Öğrenci dostu şehirlerden biri olarak bilinen Eskişehir, uzun uzun gezmek istediğimiz Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan güzide bir ildir. Anadolu’nun buğday ambarı olarak da nitelendirilir. Zamanında birçok kültürle etkileşime geçtiği için mutfağı oldukça geniştir. Balkan ve Kafkas göçmenlerinin de etkisinde kalmış bu şehir, yöresel lezzetlerinde de bu esintileri taşımaktadır. Yemeklerde haşhaş kullanımı oldukça yaygındır.

Peki, eğer bir gün bu güzide ili ziyaret ettiğimizde hangi lezzetleri denemeliyiz? Eskişehir meşhur yemekleri denilince aklınıza hangi yöresel tatlar geliyor? Sizin için araştırdık ve derledik. İşte ‘buğday ambarı’ diye nitelendirilen şehrimizin en güzel yemekleri!

Balaban Kebabı

Et suyu ile ıslatılmış tırnak pideler, son derece lezzetli köfteler, üzerine çırpılmış yoğurt, domates sosu ve mis gibi tereyağı.. Eskişehir’in en güzel lezzetlerinden biri olan balaban kebabı, herkesi kendine hayran bırakacak kadar büyüleyici bir tada sahiptir. Bu enfes kebap çeşidi, sadece Eskişehir’de değil Türkiye’nin diğer şehirlerinde de severek tüketilir. Bir yediğinizde bir daha isteyeceğiniz Balaban kebabının fiyatı, makul diye nitelendirilir. Bu ağız sulandıracak kebabı Eskişehir’in hemen hemen her kebapçısında bulabilirsiniz. Eğer Eskişehir’e yolunuz düşerse Balaban kebabını tatmadan geri dönmeyin!

Çibörek

Kırım Tatar kültürünün en güzel getirilerinden biri olan ve baharat, kıyma ve soğan karışımından oluşan bu eşsiz lezzet, Eskişehirlilerin bağımlısı olduğu bir börek çeşididir. Sadece sabah kahvaltıda değil, öğle ve akşam öğünlerinde de yenilen bu börek çeşidi, Eskişehir’in her köşesinde aniden karşınıza çıkabilir. Fiyatı makul olan bu lezzeti, Eskişehir sokaklarına yolunuz düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Göbete

Tatar mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan göbete, ülkemizde Eskişehir’le özdeşleşmiş, sevilen bir lezzettir. Göbete, genelde kıymalı veya tavuklu harçla yapılan, bir tür börek çeşididir. Harca eklenen patates lezzeti çok daha özel kılar. Genelde sabah kahvaltılarda tüketilen bu lezzet yöre halkı tarafından fazlasıyla sevilir. Çay, kola, ayran veya diğer herhangi bir meşrubatla tadabileceğiniz bu böreği, Eskişehir’in kahvaltılık yerlerinde bulabilirsiniz.

Haşhaşlı Gözleme

Yine genellikle kahvaltılarda tüketilen bir tat olarak karşımıza çıkan Haşhaşlı gözleme, Eskişehir’in en sevilen hamur işlerindendir. Sadece Eskişehir’de ve İç Anadolu’da değil, Ege’de de sıkça denk gelebileceğiniz bu tadın en doğru adresi elbette bu güzide ilimizdir. Börek, haşhaşın bol miktarda yağ ile pişirilmesiyle yapılır. Yanına alacağınız sıcak bir çay, tadını ikiye katlamaya yeter.

Yöre halkının çok severek tükettiği bu gözleme çeşidi, şehrin hemen hemen her börekçisinde karşınıza çıkabilir. Fiyatı makul, tadıysa bağımlılık yapacak kadar lezizdir.

Eğer şu an Eskişehir’e gitme fırsatınız yoksa ama bu gözleme çeşidini mutlaka tatmak istiyorsanız, tarif defteri sayfalarınıza mutlaka haşhaşlı gözleme tarifini ekleyin!

Unutmayın, bir şehri tanımanın en iyi yolu sadece sokaklarını dolaşmak değil, onun kültürünü benimsemek ve yöresel lezzetlerini tatmaktan geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ellerinize sağlık hemen deneyeceğim.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com