ESKİ DÜNYA SEYAHATNAMESİ-İLBER ORTAYLI

İlber Ortaylı’nın seyyah kişiliği ve güzel akıcı anlatımının birleştiği, “Eski Dünya Seyahatnamesi”kitabını ı okurken,  dünyanın bir çok noktasını dolaştım ve bu yerler hakkında kitaplarda rastlayamayacağımız tarih bilgilerine ulaştım. Tarih ve seyyahlık ikisi birbirine çok yakışan olgular, hele benim gibi görerek öğrenme kısmı ağır basanlar için.  Bir gün o yerleri kendim de uzun uzun gezerim  inşallah.

Kitapevlerinde gözüne takılıp da henüz karar verememiş olanlar için kitabın biraz detaylarından bahsetmek istiyorum.  Gerçi yeni bir kitap değil, 2007 yılında Aşina kitaplar yayınları tarafından basılmış.

İlber Ortaylı, kitabında önce bizi Osmanlı imparatorluğunun o gepgeniş sınırları içerisinde gezintiye çıkarıyor. Osmanlı  adil düzenleri ile bir çok yerde barışı en uzun süre sağlayan imparatorluk olmuş , buna en güzel örnek ortadoğu. İsrail devletinin kuruluşu çok yeni 1948, onun öncesinde ortadoğunun  büyük bir kısmında 400 yıl boyunca  dinlerin birbirine saygılı olduğu Osmanlı yönetimi varmış.

Sadece tarihini anlatmakla kalmıyor, bizi  tek tek gezdirdiği bölgelerin; kültürünü, yaşayan etnik milletlerin bu kültüre etkisini de çok güzel bir şekilde açıklıyor. Devamında Osmanlı’nın ardından kurulan devletlerle geçmişten günümüze diplomatik ilişkilerimizden bahsediyor, yeri geldiğinde  mevcut dış siyasetimizde gördüğü hataları  önerilerini sunarak belirtiyor.

Bugünkü diplomatik bağlantılarımız nedeniyle ilişkide olduğumuz İspanya’dan Roma,  Çin, Hindistan, Japonya’ya kadar belirli ülkelerle geçmişteki bağlarımız ve bu güne kadar ki tarihsel gelişimlerini yalın diliyle anlatıyor.

Diplomasinin çok güçlü bir tarih bilgisi gerektirdiğini ve aslında bizim bir çok dili bilip yabancı arşivleri karıştıracak  uzmanımızın olmadığını görüyoruz. Aslında kitabın genelinde araştırma ve yazılı kaynakların biz türklerin eksikliği olduğunu hissediyorsunuz. Allahtan Evlliya Çelebi varmış da   gezdiği yerleri  yazmış.

Kitap hakkında tek olumsuz sayılabilecek nokta; aralarda eski dünya ve yeni   hallerini görebileceğimiz haritaların olmayışı, sonraki basımlara eklerler diye umut ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tarihi, çok didaktik olmadığı ve iyi anlatıldığı takdirde çok severim. Anladığım kadarıyla bu kitap da benim seveceğim türden. Listeye ekledim. Teşekkürler 🙂


  İyi ve zevkli bir biçimde anlatılmış bilinmeyen tarihimiz

 2. İlber Ortaylı saygı duyduğum tarihçilerimizdendir.Tarihi kitapları okumayı bende çok severim.Kitap da gerçekten ilgimi çekti.Okuyacağım kitaplar arasında olacak.tavsiye için teşekkür ediyorum.sevgiler.

  O zaman beğeneceksindir diye düşünüyorum. Sevgiler

 3. Geçmiş tarihimizle ilgili çok önemli kaynaklardan biri bence. Henüz okumayanlar mutlaka tavsiye etmek gerek. Ayrıca bu güzel eseri paylaştığın için teşekkürler canım.

  — Okullarda öğretilmeyen zevkli bir tarih var kitapta, merak edenler için.

 4. çok hoş dopdolu bir blog tebrik ederim;))


  Hoşgeldin, teşekkürler kardelen

 5. ilginc bir kitabmış okumak ısterım aslında dıkkat cekıcı olmalı

  — Tarih seviyorsan kesinlikle oku

 6. İlber Ortaylı yaşayan en mnemli tarihçilerimizden.Evet gerçekten de Evliya Çelebi varmış biraz abartı sanatının doruklarında kaleme almış yazılarını ama olsun. Sevgiler size

  — yazılı tarihimiz kayıpmış Evliya Çelebi olmasa. Nasıl olabilmiş bu pek anlamak mümkün değil

 7. ben hala 10.sayfadayim,kizim saolsun:(
  hala var mi bilmiyorum ama kendisinin tadindan yenmeyen,belediyenin ucretsiz duzenledigi,tarih sohbetleri vardi,belki hala vardir,ilgilenen olur yazivereyim,belediye derken istanbul:)


  Kitapta çok hızlı ilerleyen bir kitap değil aslında, ama araya çok zaman girince başa dönmek gerekebilir.

 8. çok ilgimi çekti.kitap listem gittikçe kabarıyor.

  — Seversin sen de umarım

 9. okumadım ama merak ettim….

  seninde belirttiğin gibi bende içinde haritaların olmasını isterim şahsen…

  öpüyorum canım…güzel bir hafta sonu diliyorum…

  — Güzel hafta sonları diliyoruz biz de

 10. yaklaşok 6 ay önce ben bu kitabı okudum ama bana şu açıdan biraz zayıf geldi anlattığı yeleri o çok iyi tanıdığı (çok kere ziyaret etmiş) için şurda şu var burda bu diye anlatmış ancak bilmeyen için bu tarifler biraz havada kalıyor, tarih bilgisi açısında ise laf yok tabiki


  Haklısın, ben de kitaba bir harita eklenseydi, gözümüzde daha iyi canlandırırdık diye düşünüyorum, bazı yerlerde geriye dönmek zorunda kaldım,anlamak adına.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com