ERKEN ÇOCUKLUK KİTAPLIĞI-TUBİTAK

Tubitak’ın Çoçuk Kitaplığı bizim favorilerimiz arasında. Ara ara bu seriden çocuklarımıza okuduğumuz  kitapları tanıtmaya devam ediyoruz.

Yaz döneminin başında aldığımız uyku öncesi kitaplarımızdan ikisi; “Deniz Kıyısında” ve “Çiftlikte”.  Aslında çocuk kitaplarının çeviri olanlarına karşı  önyargılıyım.  Sebeplerin başında türkçeye çevrilmiş cümleler okurken kopuk kopuk gelmesi geliyor. Bir diğeri ise çoğu zaman   anlattıkları farklı kültür ve gelenekler çocukların kafasını karıştırıyor gibi hissetmem. Farklı kültürler tabi ki öğrensin ama herşeyin bir zamanı var.    Bu konudaki örneklerimi anlatırsam konu dağılıp gidecek şimdi, en iyisi başa döneyim.

Anna Milbourne’nun   Deniz Kıyısında ve Çiftlikte çevirileri; konu bütünlüğü, sade dili, bol resimleriyle 2 güzel örnek. İlkinde denizin çekilmesi sırasında sahilde kalan canlıları gözleyen bir çocuk anlatılıyor. Diğerinde ise çiftlik hayatı.

Bugünün çocukları çok meraklı, sürekli yeni bilgiler almaya hazır bekliyorlar. Dolayısıyla bu iki kitaptaki yeni kavramlar, canlı isimleri  ve güzel çizimler  de onların  ilgisini çekti. Defalarca okuduk, okumaya devam ediyoruz

10 thoughts on “ERKEN ÇOCUKLUK KİTAPLIĞI-TUBİTAK

 1. Eskiden ne çok masal kitabı okurdu babamdı bana. Tekrar küçülsem keşke 🙁 Çocuk kitaplarında Tubitak ve İş Bankası yayınları gerçekten çok eğitici.


  İlerde sen de bebeğine okursun , şeker.

 2. Tübitakta böyle bir çocuk yayını olduğunu bilmiyordum ,ömer için bir kaç tane alıcam ,akşamları uyumadan ona bir şeyler okumak için ideal….


  Evet , var hem de bu örneklerden daha fazlası var, eğitici ve keyifli.

 3. yas aralığı var mı arkadaslar? (benim bebe 2o aylık)

  Sabahnur,
  Kitabın üzerinde 3-6 göstermesine rağmen önsözünde 0-6 yaş çocuklarımıza okuyarak anlatabileceğimiz yazıyor. Resimleri bebeğinizin çok ilgisini çekecektir eminiz.

 4. TUBİTAK’IN EĞİTİCİ KİTAPLARI DA HARİKA
  ÇOCUKLAR ONUNLA BÜYÜDÜ

  sizi sobeledim :)))


  Hemen gelip bakıyoruz sobemize.

 5. biz de pek seviyoruz bu seriyi,
  ayrıca:
  Atık mı hiç dert değil,
  karlı bir gün,
  dinazor,
  kültürlü kurt ,serinin diğer kitapları…
  onlarıda mutlaka edinin,hepsi birbirinden keyifli…


  Listemize aldık, Perili

 6. Bende Bora için yaz başı bir çok serisinden almıştım..Harika kitaplar…
  En sevdiklerimiz nokta birleştirmece olmuştu…

  Hayırlı Ramazanlar…


  Nokta birleştirme de çok güzel

 7. kızlarım büyürken, daha çok çeviri kitaplardan yararlanmak zorunda kaldık. Yeterince terli yayın yoktu. Bu farklı kültür meselesinde biz de takılır kalırdık. -Paskalya ne demek anne biz de yapalım, korku bayramında biz de şeker toplayacakmıyız gibi. O zaman bunları nasıl izah ettim hatırlamıyorum ama kocam en sonun da Noel Baba olup hediye koymuştu bacanın küllüğüne, bak bacadan düştü demiştik. sEVGİLER SİZE


  Lale Abla, demek istediğim de bu zaten. Winnie the Pooh’un şükran gününü anlatan cd sini seyredince ki çocuklar aynı cd yi üst üste 2 hafta seyredebiliyorlar, şükran gününü ne zaman kutlayacağız, diye sorular geliyor. Cevabı vermek zor oluyor.

 8. evet biz de Tübitak kitaplarını çooookkkk seviyoruz.ben de yararlı buluyorum.Ada da okumasını çok seviyor,tabi daha okumayı bilmiyoruz kendince okuyor,okuduğu günleri de görürüm inşallah…


  İnşallah Büşra.

 9. biz de bayılıyoruz Tubita kitaplarına, hatta merak ettiği için zeynep, bir de 7 yaş grubu için atlar, kediler, ayılar gibi bir serisi vr. onlara da bayılıyor 🙂


  Aa bizimkiler eminim atlar, kediler,… grubuna da bauılır, bakalım bir bir sonraki Kitapçı ziyaretimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir