Einstein Ödevi

Geçtiğimiz günlerde Oğuz Kaan’ın bir proje ödevi vardı. Tarihten bir ünlünün hayatı hakkında bir yazı hazırlayıp sunum yapacaktı. Konu ilgisini çekti aslında ama bizimki pek sevmez uzun uzun yazı yazdığı ödevleri. O yüzden bu projeyi de powerpoint te slayt olarak hazırladı. Bilgisayar başında olmaktan ve ödeviyle tek tek ilgilenmekten büyük keyif alarak yaptı projesini..

Projesi için iki konu seçeneği vardı, biri Mimar Sinan diğeri Einstein. Biraz düşündükten sonra Einstein i seçti Oğuz Kaan. “Einstein ile ilgili bilinmeyen gerçekler” başlığıyla hazırladı slaytını. Bana da çok ilginç gelen Einstein’in bazı özelliklerini sizinle de paylaşmak isterim.

*Einstein doğduğunda çok koca kafalı bir bebekmiş, öyleki  annesiyle birlikte birkaç gün hastanede tutulduktan sonra normal olduğu tanısıyla hastaneden çıkarılmış.

*Einstein çocukluğunda konuşma problemleri yaşamış.Konuşmaya başladığında da çok yavaş konuşuyormuş .Bu dokuz yaşına kadar sürmüş.İlk sözcükleri ise çok ilginç Bir gece yemek yerken sessizliğin içinden sesi duyulmuş.

-“‘Bu çorba çok sıcak”
Ailesi daha önce niye hiç konuşmadığını sorunca şöyle yanıt vermiş :

“Çünkü şimdiye kadar her şey düzenliydi.”

*17 yaşında girdiği üniversite sınavında başarılı olamamış Einstein.

*Einstein öldükten sonra beyni çıkarılıp daha sonra incelenmek üzere özel bir jel içinde saklanmış. Beyninin normal bir insandan daha büyük olduğu biliniyor. Zaten kendisi de ölümünden evvel

“bu beyni kutsal bir emanet olarak yıllarca korudum.Artık ona sahip olmaktan çok yoruldum”

diye söylemiş.

5 thoughts on “Einstein Ödevi

 1. ne kadar güzel ve ilginç bilgiler bunlar
  teşekkür ediyorum
  100 alacağına eminim Oğuz Kaan’ın
  Başarılar

 2. çok geç konuştuğunu biliyodum yani okumuştum bi yerlerde ama sebebi sorulduğunda böyle bir cevap verdiğini bilmiyodum. iilginç. demek ki gerek duymamış o yaşa konuşmaya 🙂 zaten dikkat ederseniz çok mühim işlere imzalarını atan insanlar normal olamıyorlar.

 3. ilginç biriymiş gerçekten, cevapları sözleri hoşuma gitti 🙂

  oğuz kaan’ı da tebrik ediyorum başarılı ödevinden dolayı.
  bu bilgileri paylaştığınız için de size 🙂

 4. merhaba… Einstein asperger sendromu.. doğduğunda başı büyükmüş çünkü otizm spectrumundaki çocuklarda baş büyüklüğü oluyor.. aspergerli bireyler zeka seviyeleri oldukça yüksek fakat sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşıyorlar.. yaşıtlarından daha farklı daha içe dönük.. benim oğlumda asperger.. bana göre mükemmel bir çocuk… Nisan ayı otizm farkındalık ayı.. lütfen bu çocukları anlayalım… hayat , sosyal uyum onlar için gerçekten zor..

  sevgilerimle..

 5. teşekkür ediyorum bende bundan yüz alacagım çok teşekkür ederim 😀 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir