Durham -Toplantı Arası Şehri Keşfetmek

Durham, turist olarak İngiltere’ye gitsek uğrayacağımız ilk duraklardan birisi   olmayacaktır sanırım. İş için yaptığımız ziyaret bizim için fırsat oldu. Gün boyu süren toplantılardan şehri keşif için 1 gecemiz kaldı geriye,  Allahtan  kuzeyde olması sebebi ile havanın gece  22:00 den sonra kararması  iyi oldu.

Durham deyince aklıma o müthiş yeşili /doğası gelecek. İngiltere’nin geneli gibi yağmurlu bir havası vardı ama bizim gidimişizin hatrına güneş yüzünü de gösterdi. Güneş ve yeşil birbirine çok yakışıyor:)

Durham2

Durham3

Eski bir şatoda kaldık, ziyaret süresince. Yaşlı ingilizlerin sıklıkla ziyaret ettikleri spa sından faydalandıkları bir otelmiş. Bir de  kır düğünlerine ev sahipliği yapıyor. Böyle bir bahçede kim evlenmek istemez ki…  Ziyaret ettiğimiz firmadan birisi oteldeki yaşlılardan dolayı bir çok hayaletin otelde olduğunu  söyleyip durdu:)  Eskiden bir madencinin av köşküymüş.

Durham1

Durham4

 

Durham5 Durham6

Redworth Hall Otelinin  bahçesi tavşanlara ev sahipliği yapacak kadar doğal ve geniş. Bizim bu büyüklükte yeşil alanımız  kaldı mı acaba?  Ağaçlar öyle yeni ekilmiş falan değil, yüzyıllık olduklarını düşünüyorum, büyüklüklerinden. Böylesine güzel bir bahçeyi görünce hayıflanıyor insan doğal olarak.

Durham7 Durham8 Durham9 Durham10

Durham şehir merkezinde nehrin üzerinden geçerek  katedrale gittik. Akşam olduğundan sadece restoranlar açık idi.

Durham11 Durham12

Durham aynı zamanda bir üniversite şehri, öğrendiğim kadarı ile de iktisat bölümü sayılı  iyiler arasındaymış.  Ve tesadüf bu ya  Katedral bahçesinde üniversitenin mezuniyet yemeği vardı.  Araç trafiğine kapalı  yolda yürüyen öğrenciler, topuklu ayakkabı elde yalınayak… Öylesine doğallar ki… Bu   soylu ülkenin bayanlar ve bayları bizden bir adım önde başlıyorlar hayata dedim. Kendilerine güvenli duruşlarına, doğallıklarına, sadeliklerine (saçlarını kıfayetlerini görmeliydiniz, spreyle yapılmış abartılık yok hiçbirinde,  kıyafetler şık  cafcaflı değil), gençliklerine,  heyecanlarına hayran kaldık.

Durham14 Durham15 Durham16 Durham17 Durham18.

Katedral o kadar büyük ki , bahçesinden geriden çekmeyi engelleyen mezuniyet çadırı da olunca kadraja sığmadı, bir türlü.   Bahçesi sakin ve huzurlu idi. İnsanı dinlendiren bir şehir olduğunu hissettim. Bizi şehir /iş hayatı ne kadar yoruyor oysa. Bunu birlikte toplantı yaptığımız insanların mutlu ifadelerinden de gördük. En ufak bir işi bile küçümsemeden dikkat ve özenle yapıyorlar. Biz toplantı için fabrikanın girişinde sekreterlikte beklerken bir bayan kapının camlarını siliyordu mesela. Siliyor sonra geriye çekilip tekrar kontrol ediyor iyi mi diye,  ne bir gocunma  ne bir eziklik var o işin patronu O çünkü bunun bilincinde, tek hedefi  işini iyi yapmak. Bizim ülke olarak çok yolumuz var katedecek maalesef.

Katedralin biraz ilerisinde bulunan  ve gezdiğimiz saat itibari ile  dükkanların kapalı olduğu alışveriş bölgesinde  bulunan Neptün- Deniz Tanrısı heykeli  de son foto olsun. Kısıtlı zamanda çok foto çektim Durham’ da.  İş gezisi falan demeden fotoğraf makinasını taşımama değdi:) Yeşiline, doğasına, eskiyi korumalarına  aşık oldum resmen.

Durham19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com