Doğumgünü Kutlaması ve Velilere Performans Ödevi

Dün  kızımın iki sınıf  arkadaşının ortak doğumgünü vardı.    Daha önce iki arkadaşının doğumgününe hastalıklar sebebiyle gidemeyince bu sefer herşeyi bırakıp gittik.  Zira haftaya inşallah taşınıyoruz ve evde hala toparlanacak pek çok şey var.   Sınıf arkadaşlarının doğumgünleri biz velileri de bir araya getiriyor.  Okul, öğretmenler, çocuklar hakkında bol bol  sohbet imkanı oluyor. Kızımın sınıf içindeki hallerini  diğer arkadaşlarının annesinden dinleme fırsatı ve   aynı zamanda doğumgününde oynarlarken izleme fırsatı oluyor.   Şu anda hafta içi çok bir araya gelemediğimizden benim için durum  kim kimin annesi tanımaya başlamakla geçiyor fakat ilerleyen  zamanlarda   daha güzel paylaşımlar olacağına eminim.

Doğumgünündeki en önemli konumuz bugüne teslim edilecek hayat bilgisi performans ödevimizdi 🙂 Performans ödevleri aile ile ortak bir çalışma gerektirdiğinden aile katılımı da ödevin içinde yazılı bir şekilde bulunmakta. Durum böyle olunca çocuklar ödevin çoğu kısmını  annelere paslamış,  bizde de olduğu gibi:) Ve  anne veliler olarak nasıl yaptığımızı tamamlayıp tamamlamadığımızı konuştu doğumgününde.Çocuklar değil bizler not alacağız diye gülüştük. Kimi çoğunu kendi üstlenmiş yazı kısmını çocuğa bırakmış, kimi ortak etmiş  yapılanlara.  Biz projeye birlikte karar verdik   ben uğraştığım sürece İrem de hep yanımdaydı kendi de yaptı yardım da etti. Bu ödevlerin bir amacı da çocukların neler öğrendiğini evde hep birlikte tekrarlamak oluyor sanırım.

Ödev konusu bir vücut maketi oluşturmak ve makette iç organlar ve duyu organlarını yerleştirmekti. Ve görevlerini ödev tesliminde sunmak.  İrem ödevi aldığı ilk gün;” anne ben nasıl yapacağımızı biliyorum” dedi. “Kilden heykel yapacağız, üzerine kürdanla iç organları tutturacağız,  bana kil alın” diye tutturdu. Güzel bir fikirdi hakketen ama kilden insan  vücudu  zor olacakı,  İrem i ikna etmek  için aldığımız kille küçük bir deneme yapması gerekti.  Sonra daha güzel basit bir yol bulduk elimizde bulunan sakladığımız malzemelerle.  Eski mus çorap ve bir oyunmcak bebekten geriye kalan kafa, el ve ayaklarla oluşturduk biz vücud maketimizi, yarın detaylarla paylaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir