DOĞUM YAKLAŞIRKEN

İçimdeki melek,  kıpır kıpır hiç durmuyor bu aralar; dönüyor, tekmeliyor… Kızımda bu kadar  hareket yoktu diye hatırlıyorum, erkek çocukları daha mı hareketli oluyorlar acaba? Bizimle iletişime geçme yolu bu sanırım,   yaşadığımız  en komik olayı anlatayım.  Biz uykucu bir aile olarak sabahları 4 tane saati birden kurup 10 dakikalık tekrarlara ayarlıyoruz ama yine de   tek tek kapatıp bir 15-20 dakika daha uyumayı başarıyoruz.  Geçen hafta bir gün normalden çok daha erken bir saatte kalkmamız gerektiğinden, saat 5’e ayarlamıştık,  o erken saatte çalan saatlere  daha fazla dayanamadı, isyan etti, çok güçlü bir şekilde tekmelemeye başladı. Tekmelelerin etkisi ile kalktım.

Bebeğimle kavuşmama yaklaşık 1,5 aya yakın az bir süre kaldı.  Bir seçim çocuğu olma ihtimali yüksek görünüyor.   Seçim işi olmasaydı annem erkenden yanımda olacaktı, şimdi doğuma yetişir inşallah diyorum. Upuzun bir yapılacaklar ve yapmak istediklerim listem var.

Doğumdan önce yapmak istediklerimin başında Adana’ya  gelebilmek vardı ki, eşimin Mersin’deki eğitimi fırsat oldu  ve  pazar günü çıktık yollara.   Annemler ve akrabalar merak ediyorlardı,  yeni görüntümü.  “” aa çok kilo almamışsın” oldu, yorumları. ilk hamileliğimde 25 kilo alıp toparlak bir hal aldığımdan daha dikkatliyim sanırım.  33. hafta da -3 +10 kilo almış durumdayım.  Son ay abartmazsam  normal bir kilo ile bitireceğim inşallah.

Adana’ya gelmek istememde ailem dışında bir sebep daha vardı, ilk doğumumu yaptıran  doktoruma da muayene olabilmek.    Doktorlar konusunda biraz takıntılıyım sanırım, şu an  gittiğim doktordan da memnunum ama  ilk doktorum bambaşkaydı.   Doğum öncesi kontrole gitmek beni çok rahatlattı, şimdilik  sadece takip edilecek bir sorunumuz var, bu konuda kafamızı bayağı rahatlattı.

Adana dönüşü yoğun bir şekilde zaman ayıracağım yapılacaklar listem   için ise biraz geç mi kaldım paniğine girdim. İşte bazıları;

*  Bebeğimizin ismini artık netleştirmemiz gerekiyor.

* Doktorum hastaneye bağlı çalışmadığından doğum için hastane ayarlamam  gerekiyor.   Hastanelerin, doğum fiyatları arasında  3 katına varan farklar var.  Bazılarını sigorta limitim karşılamıyor.  İstanbul Anadolu Yakasında tavsiye edeceğiniz hastaneler varsa memnun olurum.

* Kızımın odasına çeki düzen verip, fazlalıklardan kurtulmam gerekiyor. Özellikle dolaplarda miniğin eşyalarına yer açmalıyım.

* Kızkardeşimle özenle  sakladığımız kızımın ve aynı yaşlardaki erkek yeğenimin bebeklik kıyafetlerini gözden geçirip oğluşa uygun olanları çıkarmam lazım. Mis gibi sabun tozu ile yıkanıp ütülenmeli hepsi sonrasında.

* Başlangıçta kullanacağım,  biraz yıpranmış olan beşiği biraz süsleyeceğim. Annem erken gelseydi  O yapacaktı ama şimdi  O’nun anlattıkları ile kenarına yeni bir kumaşla kaplayacağım.

* Kendim için  bir doğum çantası hazırlamam lazım.  Hatta Adana’ya gelirken  yanımda hiç hazırlığım olmadığı aklıma geldi, ani bir şey olmasından korktum açıkcası.

33 thoughts on “DOĞUM YAKLAŞIRKEN

 1. Şimdi bu hazırlıklar geldi aklıma da; çok keyifli bir telaş.. son aylar geçmek bilmez ama yine de keyfini çıkarmak lazım. Kolay gelsin diyorum ve sağlık diliyorum. sevgilerimle

  bu ay benim için çok hızlı geçecek sanırım listedekileri tamamlamakla. Keyifli günler bekliyor.

 2. Ne güzel heyecanlar bunlar. Ben hiç yaşayamamıştım (çooook çalışmaktan). belki bu sebepten bir kez daha hamile olmak istiyorum 🙂
  Sana kolaylıklar

  Teşekkürler, ben ilk hamileliğimde son 1 ayda izne ayrılıp tamamlamıştım hazırlıkları. İnşallah gönlünce 2. hamilelik yaşarsın Neslihan.

 3. Özlemcim ne güzel yazmışsın ben bile okurken heyecanlandım.Bu kadar az zaman kalması ayrı bir koşuşturma sanırım…Eksiklerin hepsini çok güzel yazmışsın,en zor kısmı isim bulma sanırım:) Kız isim kolay da erkek çok zor(daha doğrusu ben çok zorlanmıştım)

  Doğum içinde bir çok hastane var haklısın.Kadıköy Şifa çok iyi diyorlar,ama ücretlerini ayrıntılı bilmiyorum.
  Ben her iki doğumumu da İsviçre Hastanesinde yaptım.Doktorum da İnci Suna Narin…

  Hayırlı bir doğum diliyorum.

  İsim kısmı zor gerçekten, bir de uyumlu olsun diye uğraşıyoruz, artık karar vermek lazım ama. Pelin’cim, doktorum dışardan gelecek hastaneye İsviçre hastanesini de araştırayım. Kadiköy Şifa düşündüklerim arasında. Çok sağol tavsiyeler için.

 4. İkinci bebek olduğu için daha az telaş var anladığım kadarıyla. Yoksa doğum çantan çoktan hazırlanmış olurdu 🙂 Çok az zaman kalmış. İsim belirlenmeli, listedekiler yapılmalı ama çok da fazla yorulmadan. Sonra tekmeler yine oğluş 🙂 Doğuma çok az bir zaman kalmış ve aldığın kilo doğumla birlikte gidecek kadar az bence. Kolay gelsin sana, iyi eğlenceler canım.

  Çok haklısın , 2. bebek de telaş yok pek sadece Adanaya gelirken yolda telaşlandım. şimdi dönüşte yaparım listemdekileri.

 5. çok güldüm.demekkki bi çalar saatiniz var en canlısından:)
  uykucu aile cümlesine de imrendim yani.biz ciddi uyku sorunları yaşıyoruz oğlişle.
  Allah sağlıcakla kolaylıkla kavuşmayı nasip etsin inş. bebişinize….

  ay inşallah doğacak olan bebeğimizde bizim uykuculuğumuz ile uyum sağlar. Çalar saatimiz gürültüden rahatsız oldu sanırım.

 6. ay ne büyük bir heyecan.Ben doğum yaptığımda Avrupa yakasında oturuyorduk ama Anadolu Yakasındaki Şifa Hastanesi Türkiyenin en eski özel hasatanelerinden biridir. Orada doğum yapan arkadaşlarım fiatlarınında diğer yerlere göre daha uygun olduğunu söylemişlerdi. Araştır istersen.Kolaylıklar diliyorum

  ÖZEL KADIKÖY ŞİFA HASTANESİ
  Adres: Caferağa 34710 Kadıköy – İstanbul
  Tel: 0 216 449 22 22 ( pbx )
  Fax: 0 216 449 33 33
  Web Sitesi:
  E-Posta: info@kadikoysifa.com

  Lale abla, Kadiköy şifa fiyat olarak uygun görünüyor , ciddi olarak düşünüyorum. Tavsiyeniz çok iyi oldu. Sevgiler,

 7. Heyecanlı koşuşturmalar başladı artık:)hazırlıklar çok zevkli tabi ama heyecandan dolayı bana pek zevkli gelmemişti şimdi düşündüğümde ise daha farklı düşünüyorum ama bütün hazırlıklar bittiğinde insan çok rahatlıyor,inşallah sağlık ve mutlulukla bebişini kucağına alırsın!bu yazını da bebişe anı olarak saklarsın hazırlık telaşını ilerde oda okur:)sevgiler.

  bu çok güzel bir telaş gerçekten, kızımın kıyafetlerini ütülediğim dolabına yerleştiğim günün mutluluğu hala aklımda bu da öyle keyifli olacak

 8. Gerçekten az kalmış. Allah ahyırlısıyla kurtarsın canım.
  Seçim çocuğu olacaksa sakın adını recep-tayyip falan koymayın:)) Durum-vaziyet yine onu gösteriyor da:))))

  — Alemsin Sesiber’cim, o isimler yok listemizde

 9. ne güzel, ne tatlı telaşlar değil mi ? ben de her gebelik de ortalama 25 kg. almıştım 🙂 allah sağlıkla, kolaylıkla bebeğine kavuşmanı nasip etsin canım, sevgilerimle.

  Ben de ilkinde 25 aldım ve çok zor geri verdim Betül’cüm. Şimdi bakalım ne olacak?

 10. Özlemciğim, benim kızlarımın ikisi de çok hareketliydiler.Muhtemelen doğduklarında da hareketli olacakları sinyalini veriyorlar.Lakin kızlarımın ikiside çok hareketliler. o nedenle kız-erkek farketmiyor.Doğum çantanı da biran önce hazırlaman iyi olur.Çünkü ne olur, ne olmaz.Bebeğin sabırsızlık gösterip biran önce size kavuşmak isteyebilir.Evde ise yeni bir bebeğe yapılan hazırlıklar ise çok keyifli ve heyecan verici doğrusu.biz ve annemler keyifle hazırlıkları yapmıştık.Sağlıkla,hayırlısı ile Allah kucağına almayı nasip etsin.sevgiler.

  Amin Mehtap’cım. çanta konusunda çok haklısın ilk ondan başlayacağım. İkinci çocukta çoğu eşya hazır olduğu için böyle bir gevşeklik oluyor sanırım. Hareketli bir bebek gelecek anlaşılan.

 11. Kolay saglikli dogum dilerim canim sana simdiden

  sevgiler

  — Çok teşekkürler Serrose.

 12. Mutlu koşuşturmalar bunlar .
  bende çok heyecanlı geçirmiştim son aylarımı tadını çıkar güzel günlerin. bebeğinide sağlıkla al kucağına,inşallah bende ikinci çocuğa karar verirsem daha anlaşılır yaşamak isterim hamileliğimi.

  — İnşallah siz de yeniden gönlünüzce yaşarsınız bu heyecanı, sevgiler

 13. Özlem’cim ;herşey umarım gönlünce dilediğin gibi olu.Aama böyle güzel bir yürekten başka bir sonuç çıkacağını da sanmıyorum….Gerçekten az kalmış,rastgele…kolaylıklar diliyorum

  — Dijle’cim ne güzel sözler bunlar, senin yüreğinin güzelliği yansıyan. Çok teşekkürler, sevgiler.

 14. ay ne güzel haberler saate tepki vermesine hem şaşırdım hem hoşuma gitti aferin ona, heyecanını ne güzel yansıtmışsın yapılacak işler yavaş yavaş olur az kilo alman ise ne güzel ya darısı başıma diyeyim hemen


  bu sefer ki kilomdan ben de memnunum, son ay abartmam inşallah. Saate tepki vermesi bizi hem şaşırttı hem güldürdü.

 15. GÜZEL TELAŞLAR BUNLAR.TABİ BENİM DAHA ÇOK VAR…tabi beklerse.Ada bey gününü beklemişti.umarım bu da bekler.isim konusu bizim de gündemimizde.bizim cinsiyetimiz daha tam kesinleşmediği için çok üzerinde de durmuyorum açıkçası.Bir kaç isim ortada dolanıyor.Ama Ada bey herkese erkek kardeşim olacak adı da toprak olacak diyor.Bir kere Toprak olsun mu diye konuşmuştuk da.Çocuktan al haberi.Ben hem soyismiyle hem de Ada ile uyumlu olsun istiyorum açıkçası.Çok eski isim pek sevmiyorum.Ama doğadan gelen isimleri de seviyorum.İsim önerilerine de açığım.Size kolaylıklar diliyorum…

  Doğa isimleri Ada ile uyumlu olur, cinsiyeti belli olunca Ada bey karar verecek sanırım. Çok zaman var derken birden bitiveriyor aslında Büşra’cım. Sevgiler sana

 16. arkadaşım inşallah herşey yolunda gider.sanırım arkadaşım sanalkadraj-duyuşenle aynı zamanda doğum yapacaksınız.
  defne erken geldiği için ben her bebeği böyle yaramazlık yapıp erken gelecek sanıyorum.
  ismini çok merak ediyorum.karar verince açıklarsın dimi??:))

  Fatoş’cum erken gelen örnekler gelince aklıma ben de geç kaldım paniğine girdim birden, yoksa rahattım. İsmini açıklarım tabi ki, bir karar verebilseydik.

 17. tecrubelı annelerden bu tarz yazılar okumak kesınlıkle cok sey jkazandırıyor bana gercı bız daha cokkk yolun basındayız ama ınsan heyecanını bastıramıyor ıste:)

  — Hiç meraklanma Seyma’cım, bebeğini kucağınaaldığında her şeyi içgüdüsel olarak öğreniyorsun.

 18. inşallah herşey yolunda gider..bebiş sağlıkla gelir..dileklerini de gerçekleştirirsin… 🙂

  — Çok teşekkürler, Karmançorman

 19. Allah sağlıkla tamamına erdirsin Özlem’cim 🙂 Güzel telaşlar bunlar, isim bulma, çanta hazırlıkları, vs. Mutlaka seveceğin bir isim bulacaksındır bebişine. Çok sevgiler.

  Rüzgar’cım, bir kaç isim var aklımızdan geçen, soyadı uyumu ablasının ismiyle uyumuna bakıyoruz.

 20. NE heyecanlısındır şimdi.Ben hatılıryoumda son zamanlar hiç geçmek bilmemişti.
  Doğum içi hastane konsunda sunu söyleyebilirim,ben tüm arkadalşlarım medipolde doğurdukları ve çok memnun oldukları için medipolde doğurdum çok da memnun kaldım.Fiyatı da çok makul.Koşuyolunda hastane ,istersen orayada bakabilirsin…

  Çok heyecanlıyım Esin. Hastane tavsiyesi için çok sağol, araştıracağım.

 21. Ne güzel heyecanlar. Ben hamileliğimi sabahlara kadar çalışmak nedeniyle albümin olarak geçirmiştim.6. aydan sonrası ise iğneler ve erken doğum riski nedeniyle haplarla geçmişti.Doğum sonrasıda maalesef ayrıbir şanssızlıklar olayları yaşamıştım.O kadar gözüm korkuttuki cesaret edip ikinciyi yapamadım.Sanırım artık yapmamda 🙁
  içimde ukte kalanlarla böyle iççekerek giderim.
  keyifle hazırlan cnm. Dünyaya bir melek daha geliyor işte ne güzel :)))
  sevgiler.

  çok şanssızlıklar olmuş Zehra’cım. O kadar zorluk yaşayınca cesaret etmek zor tabi ki. Yeni gelen meleklerle dünyamız da daha güzelleşir inşallah.

 22. Canım güzel haberlerin ve tatlı heyecanını bize çok güzel yansıtmışsın.
  Sana tek sözüm doğuma giderken eğer aklına gelirsem benim anne olmam için de dua etmen.
  Darısı başıma diyerek,sağlıklı doğumlar diliyorum.
  Sevgiler.Canan

  – Canan, darısı başına şimdiden, dua edeceğim anne olman için

 23. Merhaba,

  Yazdıklarınızı okurken o kadar heyecanlandım ki anlatmam. Bir anda kendi hamileliğime döndüm, özellikle son 1,5 ayına. Bayağı zor geçmişti doğrusu. Ben de yeğenim Eda’nın bebek eşyalarını elden geçirmiştim. Bebek beşiğini hazırlamış, hastanemizi ayarlamıştım. Ben doğumumu Avrupa tarafında yaptığım için bir tavsiye veremeyeceğim.

  Şimdi kendi geçmişimi yazmanın da alemi yok. Dilerim hamileliğinizin son haftaları çok güzel geçer ve oğlunuza bir isim hemen bulabilirsiniz. Mutlu haberlerinizi de yine buradan okur, biz de sizinle mutlu oluruz.

  Heyecanımı paylaştığın için çok teşekkürler, bu son ay çok yoğun geçecek

  Sevgilerimizle,

  İpek & Yaprak

 24. Özlem hazirliklarinda kolayliklar diliyorum 🙂
  Isim konusunda insan birkac isim arasinda kaliyor önceden olmadiysa belirli bir isim, güzel manali bir isim olur insallah 🙂
  Bu arada kilo alimin ayni benim gibi olmus, ilk baslar bende 3 kilo verdim sonra +13-15 falandim doguma girerken, dogumdan sonra insan cabucak eski haline dönüyor cok almayinca, özelliklede emzirmek cok faydali bu asamada, emziren kisiler daha cabuk toparlaniyor her yönden.
  Hadi bakalim hayirlisiyla gelsin minik melek dünyaya bizde bekliyoruz 🙂

  İsme çekime çok inandığımızdan, güzel anlamlı ve olumlu bir isim olsun derdimiz. İlk hamileliğimde eski kiloma dönmem epey zaman almıştı, şimdi göreceğiz bakalım. Emzirmenin her açıdan faydası var, anne sütü gibisi var mı?

 25. Sizi uzun zamandır takip ediyorum.Çok güzel fikirler edindim sayenizde.İnanın yazıyı okuyunca çok duygulandım.Allah bu heyecanı herkese tattırsın.Bende 2 kez yaşadım bu heyecanı.Benimki erken doğum riski olduğu için daha heyecanlıydık.Ve 2 ay önce tüm hazırlığı yapmıştım.1.meleğim gerçekten 34. haftada geldi.2. si bekledi sonuna kadar.Allah sizede sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin.Hayırlı evlat olsun inşallah.

  Sevgili Dolunay, sessiz izleyicilerimizdensiniz yani. heyecanımı ve duygularını paylaştığın için çok teşekkür ederiz.

 26. Canım doğuma az kalmış, yeni güzel tatlı bir heyecandır şimdi bu yaşadıklarınız. Bakalım ismi ne olacak? Merak ettim doğrusu.

  — Embir’cim çok sağol, ah isim konusu yok mu, bakalım neye karar vereceğiz?

 27. merhabalar,
  bloğunuzu yeni keşfettim. bundan sonra da mutlaka yazılarınızı takip ederim.
  bebeğiniz şimdiden hayırlı olsun. birkaç aradaşınız yazmış, bence de ilk hazırlığınız hastane çantanız olmalı…Hastane için kadıköy şifa hastanesi olabilir. benim kuzenimin eşi orada doğum yaptı ve memnun kaldı.ama hastane seçerken, bebek odasını,bebek yoğun bakım hizmetleri nasıl mutlaka bunlarıda incele.ayrıca hastaneni seçtikten sonra, muhtemel doğum tarihini doktorunla konuş, hastane odan için rezervasyon yaptır.hastaneler de bazı odalar daha aydınlık, daha büyük vb. olabiliyor.doğum olayı güzel bir olay.seni ziyaret etmek için seni sevenler hastaneye geleceği için, rahat bir oda seni daha da rahatlatır.
  bebeğin şimdiden hayırlı olsun!!


  Sevgili Esra, hoşgeldin, hep bekleriz blogumuza. Hastane konusunda tavsiyelerin için çok teşekkürler, bu hafta sonu gidip göreceğiz, kadiköy şifa olacak büyük ihtimal ile. yeni doğan servislerini netten inceledik, gidip göreceğiz. Oda rezervasyonunu da ekledim listeme sayenizde, sağolun

 28. Ayyyy ne güzel telaşlar bunlar dimi.. bebek bebek ne güzel kokar o şimdi.. valla ben o kokuyu çok özledim 🙂
  İsim için acele etme, sonra pişman olmamak için.. Allah kolaylık versin canım sana 🙂
  Sevgiler

  Bebek kokusu dünyanın en güzel kokularından. İsim için listeyi sürekli revize ediyoruz, biraz biraz şekilleniyor.

 29. ozlemcim ya seni dogum yapmadan gormeyi cok istiyorum; gercekten 1.5 ay mı kaldı; zaman ne cabuk geciyor.
  okuyunca yazını içim kıpır kıpır oldu, ne güzel şu annelik duygusu
  fotografını atsana bana; ya da bak bu cumartesi değil gelecek cumartesi bulusalım bir yerlerde ya da seboyu kandırayım izmit e gelelim biz en iyisi
  öpüyorum seni çoook

  Tuba’cım, çok az kaldı. doğumdan önce görüşmeyi aynı şekilde çok istiyorum biliyorsun, hafta içi konuşuruz arkadaşım.

 30. ALLAH analı babalı büyütsün inşallah sağlıkla doğar bebeğiniz bende doğum yapalı4.5 ay oldu çok güzel bir duygu hazırlıklar özellikle çok zevkli oluyor heyecanlanıyor insan…kolay gelsin size diyorum:))

  — Hoşgeldin Canset. Güzel dileklerin için çok teşekkürler

 31. Merhaba defne ülkemizin hatay antakya ilçesinde yeti?en faydal? bir a?aç türüdür yapraklar?ndan ve ya??ndan çok faydal? ürünler elde ediliyor özellikle defne sabunu saç problemleri için çok etkili bir sabundur. defne a?ac? ölümsüzlüün simgesi olarak kabul edilmektedir. faydal? sitenizde ba?ar?lar dilerim. sa?l?kl? ve mutlu günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir