Dişçiden Böyle Korkulur!

Aklıma geldikçe hala moralim bozuluyor; bu hafta içi kendini kontrol edemeyen bir dişhekimi yüzünden epey sinirlerim bozuldu. Oğuz Kaan’ ı Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği cerrahi bölümüne götürmüştüm. Oğlumun problemi alt azı dişiydi, hem çürüktü hem de yerine yenisi çıkmaya çalıştığı için çekilmesi gerekiyordu. Sabah erkenden gittik. Bir hekim abisi dişini kontrol etti, uyuşturucu sprey sıktı ve ağzında iki farklı yere iğne vurdu. Bizimkinden gık çıkmadı. Uyuşup uyuşmadığını kontrol ettiler ve zaten hafifçe sallanan dişi kolayca çekiverdi doktor. Oğuz Kaan’ın diş çektirmek gibi büyük bir meseleyi sıkıntısız atlatmaktan duyduğu o mutluluk, gurur ve rahatlama gözlerinden okunuyordu.

Çektirdiği dişe bakınca biraz kırık gibi olduğunu farkettim. Süt dişlerinin kökleri eriyebiliyor dedi diş hekimi, yine de ince bir metal aletle tekrar gelip kontrol etti. Daha sonra kendisinden daha yetkili olduğunu tahmin ettiğim genç bir bayan hekimi çağırdı O’nun da teyit etmesi için. İşte herşey bu anda başladı.

Sonradan gelen bayan diş hekimi elindeki metal aletle tam muayene edecekti ki, Oğuz kaan arkasını dönerek “anne artık başka birşey yaptırmak istemiyorum” dedi masumca…

-“ÇABUK AÇ AĞZINI” diye bağırmasın mı bayan hekim.

Şaşırdım kaldım,  dişini çektirmiş sakin bir çocuğa durup dururken bağırıyor

-” Noluyor , sen benim çocuğuma ne hakla bağırıyorsun”, dedim.

– “Ama şımarıklık yapan çocuklara bağırma hakkımız var bizim”, demez mi?

-“İyi de bu çocuk şımarıklık mı yaptı”, dedim. Dişi sorunsuz çekilmiş, her iş bitmiş. Sen de şimdi geldin zaten ne bu tahammülsüzlük.

-“Ama arkasını dönüyor”, dedi

– Sen güzellikle söyledin de dönmedi mi sana sanki.

O anda baktım eldivenlerini çıkarıp gitmeye niyetlendi.

Ben,

-“Muayeneyi tamamlamak zorundasınız, bu sizin işiniz” deyince kontrol etti oğlumun dişini. İnanın gün boyunca öfkemi yenemedim.

Sana sesleniyorum diş hekimi arkadaşım:

Ya bu çocuk dişçilerden ve hatta belki de tüm doktorlardan korkarsa bundan sonraki hayatında sırf sen bağırdığın için, işte sırf bu yüzden çocuk psikoloisi öğrenmen lazım senin, kimbilir belki de kişisel problemlerin vardı , zor bir hasta bile değildi benim oğlum, ha evet zor hasta da olabilirdi üstelik, neticede çocuk bunlar, dövecek miydin o takdirde?

Biliyorum senin gibi bir istisna büyük ve kaliteli bir kurumun ve orada sabırla çalışan hepsi birbirinden değerli pırıl pırıl, aydınlık bir Türkiye’ye yakışır genç hekimlere leke sürmez süremez.

 

7 thoughts on “Dişçiden Böyle Korkulur!

 1. Keşke adıyla soyadıyla yazsaydın buraya.
  Ayrıca da şikayet etseydin. Hasta eder böyle tavırlar beni. Birinden dersini alması gerekiyor o dişçinin:((

 2. ne yazık ki bu doktorlardan ülkemizde çok var.
  geçmiş olsun diyorum çocuğunuza ve de kınıyorum şiddetle…

 3. tosbagalarr, umarım olmaz korkusu,

  nedret hanım haklısınız hatta keşke bu yazıyı okuyabilseler de eşe dosta karşı da rezil olsalar

  emeltuna: ne yazık ki, hatta bazı hastanelerde doğum yapan kadınlara çok kötü davranıldığını duyarım çok üzülürüm, keşke bir şekilde engel olabilsek.

  Pratik anne: umarım olumsuz etki bırakmaz teşekkürler..

 4. Yazınızı okuyunca ben de sinir oldum , ama gerçekten var öyle anlayışsız insanlar. bazen büyüklere bile öyle davranıyorlar. iyi ki tepkinizi göstermişsiniz. Allah kimseyi duygudan eksik insanlarla karşılaştırmasın.. !

 5. Meryem: bugun yine aynı yerdeydik bu sefer çok sevecen ilgili bir bayan doktora rastgeldik, umuyorum daha önceki kötü tecrübeyi unuttu bu şekilde…ama bu gibi doktorların tahminimden daha fazla olduguna da eminim…Allah kolaylık versin bunların eline düşen hastalara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir