Dikkat, Eriyorum!

Proje ödevleri başladı mı sizin çocukların da? Aylar öncesinden verilen projeler bizim evde maalesef son günlere sıkıştı. Proje konuları seçmeli olarak sunuldu bu kez, kızımla birlikte seçtiğimiz konu  “Çevremizi Korumak Hepimizin Görevi” idi. Çevre konusunda zaten var olan hassasiyetimiz sebebi ile çok zor olmadı bu seçim. Hepimizin  çocuklarımıza bırakacağı tek miras olan çevrmizi tehdit eden   küresel ısınma ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Projeyi nasıl yaptığımızı yarın paylaşacağız fakat öncelikle projemizi hazırlarken  çok çok severek kullandığımız kitabı tanıtmak istiyorum. Kitabın adı; Dikkat, Eriyorum. Laurie David ve Cambria Gordon tarafından yazılıp EKOIQ kitaplığı tarafından Türkçe olarak yayınlanmış.

Kitabın en önemli farkı küresel ısınma ve çevre konularını çocukların anlayabileceği bir dile çevirmesi.  Ben kendim için  benzer projeyi anlatacak olsam başka da 8 yaşındaki bir çocuğun diline indirgemezdim herhalde. Bu kitap ise tekdüze anlatmadığı, bol miktarda görseller, benzetmeler kullandığı ve  farklı farklı bölümlerden oluştuğu için çok eğlenceli. Aşağıda karbondioksiti pizzaya benzettiği bölüm bulunmakta. Bu tip benzetmelerle anlattığı konuları okuyan kızım  kolaylıkla öğrendi,  kavradı konuyu.

Benim en çok sevdiğim kısımlardan biri ise arabamızın harcadığı kilometreye göre yapılan dikmemiz gereken ağaç miktarı sayısı oldu. ” Gerçek: Tek bir ağaç, 6437 kilometre yol alan bir otomobilin havaya saldığı karbondioksiti emip yok eder.”  Arabamızın kilometresinden yaklaşık 38 ağaç dikmemiz gerektiğini hesapladık. Tema vakfının da benzer bir  Karbonmetre programı bulunmakta. Ayrıca Tema’nın daha önce  paylaştığımız ülkemizin küresel ısınma etkilerini şiddetle etkileneceğinden bahsettiği yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

Kitap evlerinde rastgelmediğim bir kitap ama idefix stoklarından  temin etmeniz mümkün. Eğitimciler ve 8-15 yaş arası öğrenciler için güzel bir kaynak. Kaynak kitabı geçelim başucu kitabı olmalı çünkü “DÜNYA SAHİP OLDUĞUMUZ TEK EVİMİZ”  ve  O’na iyi bakmayı öğrenmek bizim görevimiz.

3 thoughts on “Dikkat, Eriyorum!

 1. Çevreye duyarlılığınız bu mesleğe 23 yılını vermiş biri olarak beni çok sevindirdi. Bu farkındalığın artması, görsel ve işitsel medyada sık yeralması dahi bilinci artıracak, gelecek kuşaklara miras kalacaktır diye tahmin ediyorum.
  En içten teşekkürlerimle,

 2. bence çocuklarımıza muhakkak çevre bilinci aşımalıyız ki, gelecekleri olsun,
  yoksa bir sürü doğal kaynağımız yok olacak
  ne güzel bir kaynak bu
  ben de şiddetle herkese öneriyorum

 3. Ahh şu proje ödevleri ve performans ödevleri 🙂 eskiden bir taneydi şimdi 2 tane oldular .. Vallahi çok yoruldum bu sene.. Bizde türkçe sözlük oluşturuyoruz 🙂

  Sizin konuda güzelmiş,bir çok şey öğrenmelerini sağlayacaktır eminim..

  Kolay gelsin hepimize 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir