Deriden Püsküllü Kitap Ayracı

Keyifli bir iş deriyle uğraşmak, kesmek , dikmek..ama yapılabilecek işler kumaşa göre nispeten  kısıtlı. Amerikan servislerimi yaptıktan sonra derilerimi ve dikiş makinamı ortadan kaldırmak içimden gelmemişti. İllaki birşeyeler dikeceğim ama aklıma da gelmedi bir proje. Derken yeni aldığım kitap için ayraç ararken deri kullanarak bir ayraç yapabileceğimi düşündüm. Paulo Coelho’nun Elif’i için yapıldı bu ayraç.  

Derinin üzerine cetvel kullanarak, sabunla iyi kötü belli olacak şekilde uzunca bir dikdörtgen çizmeye çalıştım. Hoş, dikerken görünmedi sabun izleri , yine de oldu sanırım. Ayracın ucunu sivri yaptım. İçine de bir üçgen kestim. Her tarafına dikiş geçtim. İçte kalan üçgenin etrafına dikiş geçerken makinayı motorla değil elimle çevirdim. Motorla dikildiği  zaman iğnenin hızını kontrol etmek zor olduğu için çok ince detaylarda kullanırım artık bunu.

Püskülü için önce deriden ince uzun parçalar kestim, sonra bu kitap ayracını yaptığımızda kullandığımız yöntemi kullandım.

Artık ilgiyle başladığım kitabımı okuyabilirim. Kitapla ilgili görüşlerimi yazarım daha sonra.

2 thoughts on “Deriden Püsküllü Kitap Ayracı

  1. ayraç çook güzel olmuş. Elif’in ilk bölümünün olduğu tanıtım kitapçığını okudum. Ama orjinalini henüz almadım. Bir kişi beğenmediğini yazmıştı. Sizin yorrumlarınızı merak ediyorum şimdi.

    Sevgilerimle

  2. sizin elinizden çıkan herşey çok şık oluyor. Bu da ayrı bir güzel olmuş.
    ellerine sağlık canım
    sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir