DENİZ KABUKLU VAZO

Romantik Deniz Kabukları nı yaptığımızdan beri aklımızın bir ucunda olan, deniz kabuklarıyla saksı yapma projesini gerçekleştirdik.

Özellikle yazlık evlerde çok şık duracağından eminiz. Hem öyle başına geçemediğimiz kadar da zor değilmiş yapması. Detaylı anlatmaya çalıştığımız yapılış aşamalarını incelediğinizde bize hak vereceksiniz.

Bizim sıkıntımız deniz kabuklarını yüzeye yapıştırmak yerine gömmek istiyorduk, önce polimer kil düşündük ama böyle bir yöntem çok pahalı olacaktı. Derz dolguyu öğrenip, koçtaştan aldığımız küçük (2 kg.lık) ambalajla işi çözdük. Derz dolgu bir inşaat malzemesi olduğu için küçük ambalajlarda bulmak zor oluyor.

Yapılışına gelince;

Kapadokya bölgesinde çokça bulabildiğimiz toprak vazonun ilk hali;

Deniz kabuklarımız , çok farklı boyutlarda deniz kabukları kullandık, özellikle boşluklar için minikler çok işe yaradı.

Derz dolguyu önce üzerinde yazan talimata göre sulandırdık, tarifte paketin tamamı için su miktarı yazıyordu biz göz kararı yumuşak hamur kıvamına gelecek kadar su ekledik ve 5 dk. dinlendirdik. Yine paketin üzerinde yazdığına göre çalışma süresi 2 saat donma süresi 30 dk., yani bu şu demek elimizi çabuk tutmamız gerekiyor deniz kabuklarını yerleştirirken.

Deniz kabuklarını yerleştirdikten sonra kurumaya bıraktık, yarım saat diyor ama siz elle kontrol edip kuruduğundan emin olun.

Kuruduktan sonra nemli bir süngerle derz artıklarını temizledik.

Son aşamada da biraz parlaklık için sprey vernik kullandık.

Vazomuzu bu şekilde tamamladık, bir tek çiçeğimiz eksik kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bence iyi bir proje olmus elinge saglık

 2. kızlar yaa üstünden aylar geçti size bu çalışmanızdan esinlenerek yaşadığım tecrübeyi aktarmayı unutmuşum.. eşim kızımız için eline geçen bozuk paraları bürosunda bir kalemliğe atmaya başlayınca iyi bir para biriktirdiğini farkedip bu işe devam etti..ben de ona bir kumbara alayım dedim ama 40 yaşına merdiven dayamış bir adama göre anlamlı bişi bulamadım. ben de kızımın mama kutusuna bu derz dolguyu sürüp üstüne eski yeni bozuk paralar gömeyim dedim. derz dolguyu yapı markette buldum, beyaz aldım, hazırlaması kolaymış. manikürden geldiğim için elime eldiven giydim. ama eldivenle rahat edemediğim için kırmızı ojeli parmakalrı kocam için feda ettim.. sürdüm derzi, bir süre sonra da paraları gömmeye başladım.. ama paralar aşağı doğru kaymaya başlamasın mı.. naptıysam olmadı, derz tutmadı. sonra esime söyledim. derz bazı şeylere tutmaz dedi. toprak, seramik objelere olur dedi..yapmış kadar oldun dedi..ben de başka çalışma yaptım?başardım ona bir kumbara vermeyi:))))işte bööle..

 3. aa aşkım çok güzel olmuş valla bu 🙂 obje farketmiyor evet doğru dedin canım ellerinize sağlık benim yazdığım ip fikri de süper hoşuma gitti deneyelim bebek

 4. sevgili banu,
  biz derzi çok kalın tuttuk, deniz kabuklarını derzin içine gömmek böylece kolay oldu, para kullanmak cok orjinal bir fikir. ayrıca objenin plastik veya seramik olmasının farkedecegini sanmıyorum. sana kolay gelsin:))

 5. bu ortalık kirleten bir çalışma değil sanırım, ben de alacağım ve yüzeye bozuk para gömeceğim. İnce sürmem gerekecek sanırım. Elinizde eldiven görmedim, kolay yıkanıp çıkan bişi sanırım. Ben gene de eldivenle yaparım ama sorayım dedim. Başka ileteceğiniz detay varsa ekleyin nolur. Bir de benim obje mama kutusu, yoğurt kabı:))farketmez sanırım, öpüldünüz…sevgiler

 6. öyle çok deniz kabuğum varki,, değerlendirmek için özellikle derz dolgu harika bir öneri..teşekkürler

 7. küçükken Dalyan’da bu kabuklardan toplarken ayağıma batan deniz kestaneleri geldi aklıma:))
  maalesef artık bulunmuyo eskisi kadar… canlı türleri bile azaldı. carettalar eski sayıda değil, mavi yengeçler maalesef yokolmak üzere …
  içinizi kararttığım için üzgünüm ama, böyle maalesef.
  saygılar…

 8. yine herzmanki gibi süper;) benim de elimde okadar çok deniz kabuğu var ki ii bi fikir oldu teşekkürler ellerinzie sğlık

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com