DEKORATİF TOPRAK OBJELER

yildiz şeklinde obje

Kapadokya’ya her gidişimizde, yoğun olarak Avanos’ta satılan toprak objelerden almadan gelmiyoruz artık. Hem ahşap boyamada kullanılan akrilik boyalarla çok güzel boyanabiliyorlar, hem de fiyat olarak uygunlar.

Bu iç içe geçebilen yıldız şeklindeki objeleri de da en son Kapadokya gezimizde almıştık. Evin antresindeki zigon sehpanın üzerine koyar anahtarlık, fatura gibi ıvır zıvırları toparlarız diye düşündük. Bu şekilde de kullanmaya başladık.

Nasıl boyadığımıza gelince;

Toprak objeler ahşap kadar olmasa da yine de zımparalanmak istiyor, zımparalamakla başladık işleme.

yıldız şeklinde toprak kap

2 kat siyah akrilik boya ile boyadık devamında.

yıldız şeklinde toprak obje

Sonra sünger yardımıyla (en altta fotoğrafını görebileceğiniz şu geniş ve aralıkları delikli olan süngerlerden kullanmak daha iyi) akrilik boyayı 2 kat tamponlayarak boyamayı tamamladık. Akrilik boyayı süngere sürdüğümüz zaman fazlalıklarını alarak tamamının boyanıp, zemindeki siyah rengin kaybolmasını engelledik. 1. katta altın renkli akrilik boya ikinci katta ise gümüş renkli akrilik boya kullandık.

En son mat sprey vernik ile vernikledik.

Avanos’tan aldığımız diğer toprak objlerle yaptığımız boyamalara da bir göz atın. Özellikle hayvan figürlü olanları çocuklara kendileri boyamak istiyorlar.

Sevimli Kurbağa ve Ayı

Deniz Kabuklu Vazo

Dantel Desenli Kalemlik

6 thoughts on “DEKORATİF TOPRAK OBJELER

 1. siyahın üstüne gümüş yaldız çok yakışıyor….
  objeyi çok beğendim.en kısa zamanda kapadokya ya gidip alınsın…

 2. Cok sik ve kullanisli oluyor bu tur objeler bence, dediginiz gibi anahtarlari koymak cok uygun, hep evde nereye koydum diye aramaya da gerek kalmiyor… Rengi cok guzel olmus ellerinize saglik :))

 3. Perili Köşk, avanosta ustalarla yapabileceğin atölyeler var. ama çok zor geldi o , deneyenleri seyrederken. bahane belki bu ama denemedik.

 4. doğal rengi bile çok hoş….
  avanosta bazı atölyelerde ustalarla beraber yapma imkanı da vardı değil mi…
  hiç denediniz mi….

 5. ben denedim, ben denedim , ama beceremedim.))Kapodokya seyahatimizde bi sürü toprak kapla dönmüştük. yetmezmiş gibi rehberimiz bizi uğurlamaya geldi o da hediye etti iki toprak kap. Acaba fazla paramı aldı bizden diye düşündük)))). Hep kapı önlerinde vardır değil mi, bu tür objeler, sonra bi bakarsınız ele geçen ne varsa atılmış içine, bazen öylece çöpe boca etsem derim içimden. Sevgiler bıraktım size

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir