DEĞERLİ KAYSERİ EL HALILARI

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Çok uzun bir tartışma konusu fakat eğer benim gibi yaşayarak öğrenenlerdensiniz, gezen kişi daha fazla bilir oluyor cevabınız. Tabi bilinecek konuyla da çok ilgili bu. Gezen kişinin okuması ise en iyisi. Çünkü bazı şeyler var ki ancak gördüğün zaman anlıyorsun, tekstilde “işletme körlüğü” denilen olay. Olayın içinde bulunanlara yaşadıkları normal geldiğinden kimse söz konusu etmiyor.

Tıpkı Kayseri’de hırsızların bir evden sadece halı çalması gibi. (Burdan kayseride tek halılar çalılnıyor anlamı çıkmasın ama bir şebeke var ki sadece halı çalıyorlar) Bir Adanalı olarak benim kafamda halılar bir evden ilk ve tek çalınacaklar listesinde hiç olmadı .

Zaten havalar azıcık ısınsa rulo yapılıp dizilirler duvar kenarına, 4-5 ay beklerler. Adana civarında halıların toplanması ve serilmesi de eminim başkaları için gariptir.

Şimdi anladım ama kayseri de halı çalıyorlar çünkü halılar çok kıymetli. Çoğu kayserinin evinde el halıları var. Hırsızlara davetiye gibi bir yazı yazmak değil niyetim , sadece değerli kültürümüzün bir parçası olan kayseri el halılarını biraz daha yakından tanıyalım istiyorum.

Kayseri El halıları Yahyalı ve Bünyan halıları olmak üzere iki kısma ayrılıyor. iki ilçenin de ekonomilerinde önemli unsurlardan biri olan halıcılık, ekonomik krizler, makina halılarının artması ve el halılarından ucuz olması sebebiyle eskiden her evde bulunan halı tezgahlarını azaltmış.

Yahyali halıları; % 100 yün olması , boyamada tabii boyalar ( kök boyası ) kullanılması , ilmik sayısının sıklığı ve modelleri ile tanınmaktadır. Çamur , asma yaprağı , ceviz kabuğu , ceviz yaprağı , cehri ve benzer bir çok tabii malzeme halı ipi boyamasında kullanılmaktadir. Bu boyaları başkaca el halılarında bulmak mümkün degildir.

Yahyalı halıları kullandıkça ve eskidikçe değeri artan ve rengi solmayan bir özelliğe sahiptir. Maddi olarak enflasyona yenilmeyen bir değerdir. Divan , Seccade , Yolluk , Mihraplı , Göbekli , Dabazlı gibi değişik ebat ve ölçülere sahip modeller mevcuttur.

Bünyan Halıları; çözgüsü pamuk dokusu yün ve floştur. Kök boyalar kullanılan Bünyan halılarının karakteristik özelliği birbirine uyumlu açık ton renkleri, kendine özgü desenleridir. Motiflerde kullanılan renklerde kırmızı rengin çok kullanılması dikkat çekmektedir. Türklerin en sevdiği renk olarak bilinen kırmızı rengin zenginlik, asalet sembolü olması bu rengin sık sık kullanılmasına sebep olmuştur. Kırmızı rekten sonra sarı, mavi, yeşil, siyah ve beyaz renklerde ağırlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Minder, yastık, taban, sedir halıları olarak boylarına göre sınıflandırılır.

Halıların detayları ile ilgili bilgiler http://www.yahyali.gov.tr ve http://www.bunyan.gov.tr adreslerinden alınmıştır, dilerseniz daha detaylı bilgilerde mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ödevime çok yardımcı oldu tşk:)

 2. evimizde var çok güzel desenleri çok güzel ve dokunuşu da zevk veriyor

 3. ben size çok katılıyorum.ben kayseriliyim ödevimi yaparken bu sayfayı açtığım iyi oldu herkez bu halıları sevmiyor am bakın 4 5 yıl sonra bu halılar çok önemli olacak antika yerine geçecek o zaman bunun değerini anlayacaksınız şimdilik diyeceğim bu kadar daha sonra görüşürüz

 4. merabalar ben el halısı hocasıyım sizlere gönülden katılıyorum.arkadaslar cevrenizde el halısına herhangi bir resimini ne olursa olsun farketmez dokutmak isteyenler varsa benmle irtibata geçebilir istedigi boyutta ve özellikte yapabilirim ipek halı olarak.tlf:0539 3720964 0543 2510864

 5. bence el halılarının modelı ne olursa olsun önemli değil.sonuçta onları onlarca kişi aylarca el emeği göz nuru ve yorgunlukla dokuyor acaba bunun hiçmi kıymeti yok.yeni yani modern dediğimiz halıların modası her yıl geçiyor ama el halıları öyle değil.lütfen bu işle uğraşanlarıa sygı duyalım gerçektende bizim kıymet bilmediğimiz herşeyin lıymetini hırsızlar biliyor.hoşçakalın.

 6. merhaba siteyi kızımla birlikte neler yapabiliriz derken gördük çok beğendik bizde kayseride yaşıyoruz halıları eskiler için çok değerli evet mal paylaşımında bile ortadan böldüklerini duymuştum.

 7. Sevgili Ozlem ve Fulya, esim buraya gelirken ortagina bir tane cok degerli el halisi getirtmisti, hani kiymetli ve bize ozgu diye ama anladigim kadariyla pek oyle ilgilerini cekmedi :((
  simdi siz evden hali da caliyorlarmis deyince, dedim bu adamlarin degerini bilmedigi seyin degerini hirsizlar nasil da biliyor :)) Herkes anlamiyor iste degerini :))

 8. Doğru söylüyorsun Eda’cım,
  Tezgah sayısının azalmasında desende önemli bir faktör, şu anda halıcıların en fazla önemi biri desen tasarımcılarına vermeleri tesadüf değil.
  ama yahyalı halıları kilim desenli belki o açıdan yine de bizler için kullanılır.

 9. YA DEĞERLİ AMA DESENLERİ SADECE BÜYÜKLERİN EVİNE UYUYOR 🙁 BEN EVİME ALMAM MESELA KEŞKE MODERN DE ÖRSELER. ANNEM KAYSERİ AKREP ÇOK DEĞRLİ DER 3 HALISI VAR AMA EVE VE GÜNÜMÜZE UYMADIĞINDAN ÇATIYA TIKMIŞ. EE YANİ YAZIK KÜFLENECEK SAT BARİ DİMİ 🙂

 10. Kayseri lilerin evlerine düşkünlüğü bir gerçek.Dışarıda bir sosyal hayatları olmadığı için evlere olabildiğince özeniyorlar…
  Hemen hemen her evde böyle halılara rastlamak mümkün…….

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com