DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

nasreddin hocaNasreddin Hoca Şenlikleri’nin devam ettiği bu günlerde biz de “Değerlerimizi Sahip Çıkalım” başlığıyla yaptığımız çalışmayı yeniden gündeme getirdik.

Eskileri karıştırırken kitapların arasında Nasreddin Hoca ile ilgili bir resim buldum.

Çocuklarımı yanıma çağırarak; “Bilin bakalım bu kim ? ” diye sordum.

Büyük oğlum Nasreddin Baba dedi, Küçükse Noel Baba.

Bu çocuklar spidermeni, supermeni, hulk’ i hatta noel babayı vs. çok iyi biliyorlar ama bizim kültürümüze, geçmişimize ait her fıkrası ayrı bir ders olabilecek defalarca dinlemiş olduğumuz halde hala güldüğümüz Nasreddin Hoca’yı tanımıyorlar diye üzüldüm. Bu konuda bir şeyler yapıp çocuklara kendi değerlerimize sahip çıkmayı öğretmeliyiz diye düşündüm.

Önce elime çeşitli renklerde keçeleri alıp bir “hoca ve eşeğinin” bezden bebeklerini yaptım. Şimdi babalarıyla birlikte onları oynatıp konuşturarak bazı fıkralarını canlandırıyoruz.

Laf aramızda benim en çok güldüğüm fıkrasına gelince;

Nasreddin Hoca zamanında görücü usuluyle evlenmiş ve hanımını ilk kez evlendiği günün ertesi sabahı görmüş ve bakmış ki çok çirkin birisi. Hanımı demiş ki hocaya “Hoca Efendi sizlerden kime görüneyim, kime görünmeyeyim?”

Hoca şöyle bir düşünmüş ve ” Valla hatun bana görünme de kime görünürsen görün”

Not: İlgilelenler için hocanın ve eşeğin yapılışı ile ilgili detaylı fotoğraflar aşağıdadır.


nasreddin hoca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş…

 2. muhteşem

 3. arkadaşlar eşim ile beraber çocuk tiyatrosu sergiliyoruz oyunlarımızın senar yolarını tamamen biz yazıyoruz çünkü amacımız kel oğlan ve nasrettin hoca gibi milli kültürümüzü çocuklara sevdirmek .lakin ortada bukonuda çalışmalar okul öncesi çocuklar için bir senaryo bulunmuyor biz yaptık yapmayada devam edicez bize sahip çıkan antalyadaki tüm eğitim kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.bize sahip çıkmayan defaatlerce aramamıza ramen akşehir nasrettinhoca derneği ankara nasrettin hoca derneği antalya nasrettin hoca derneğini kınıyoruz böyle işte arkadaşlar eğitimci öğretmenlerimiz sayesinde yaşatmaya çalışıyoruz

 4. muhtesem valla cooooooook beyendim ellerinize sağlık

 5. Ellerine saglik ugrasmissiniz, en azindan yabancilarin yaptiklarini taklit etmemissiniz, ama kahramaninizi ben Noel Baba ile kiyaslamak istemiyorum,cunku… Noel baba verici, paylasici bir insanken, Nasrettin Hoca da tam tersine, “uyanik, bencil, firsatci bir adamin teki” yalan mi? Bu adamin neden bu ulkede kahraman olmus oldugunu hala anlayamadim.

  —-
  Selda, öncelikle hoşgeldin blogumuza.
  Noel baba ile Nasreddin hocayı bu şekilde karşılaştırman bizi çok şaşırttı. Biz Nasreddin Hocanın “uyanik, bencil, fisatci bir adamin teki” olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz. Bilakis uyuyan halkın gözünü açan birisi olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden de kahramanlığı hakettiği düşüncesindeyiz.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com