Cunda Tatili-2

Sonbahar ekinoksunu yaşadığımız bu yağmurlu, fırtınalı günde yeniden tatili anımsamak çok iyi geldi bana.  Hem önümüzde kısa da olsa bayram tatili var, tatil planı yapanlar için Cunda iyi alternatif olabilir. Cunda  deniziyle, yemekleriyle  ve gezilecek yerleri ile harika bir yer.   Bize çok iyi geldi.  Çarşısıyla , lokantaları ile cıvıl cıvıl bir hayat sürerken , birbirinden güzel evlerin olduğu sokaklarda gezerken sakinliği hissediyorsun.  Bir sabah  çok erkenden çıkıp, çocukları falan bırakıp dolaştım  arnavut taşlı sokaklarında, fotoğraf çekmek için. Son günlerde şöyle düşünüyorum, ülkemizdeki çoğu güzellik bize başka kültürlerin armağanı. Onlar güzelleştirmişler, biz özellikle de son dönemde el birliği ile çirkinleştiriyoruz, çok acı bir şey bu.

cunda8cunda9cunda10

cunda4cunda5

cunda6

Denizi bizim şansımıza sanırım soğumamıştı gittiğimizde. Ayvalıklı bir arkadaşım  bu yıl   hayatındaki en sıcak denize girdiğini söyledi. Sadece rüzgar vardı bir kaç gün. Onda da  çözüm arabalıysan kısmen daha kolay, adanın rüzgar almayan diğer plajına gidiyorsun 🙂 Bizim Cunda’dan sonra denize yoğun gireceğimiz bir programımız olduğundan   geç kahvaltılar yapıp gezmeye vakit ayırdık, Cunda’da.

Birkaç tane büyük yeldeğirmeni var adanın çoğu yerinden görünüyor. Değirmenlerden bir tanesi,  Rahmi Koç tarafından düzenlenmiş,  Sevim Necdet Kent  Kitaplığı ismi verilmiş. “Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.” diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı bu kitaplığa bağışlamıştır. Kitap sevgisi, okuma aşkı başka bir şeye değişilmiyor.

cunda11cunda12cunda15cunda16cunda18cunda19cunda21

“Hayat Caddesi” aşağıda ,  sokak tabelası çok zor okunuyor:(

cunda7

Meşhur balığı papalinayı tattık ve sevdik. Biz sahilin ön kısmındaki restaurantlardan birinde yedik, papalinayı.İlk gün acemiliğini üzerimizden atınca atınca arka kısımları keşfettik.  Size tavsiyem kalabalık   olan ön kısımdaki restaurantlar yerine arka kısımlardaki restaurantları denemeniz, çok daha keyifli. Tatlı niyetine sakızlı dondurmayı da unutmayın. Ayrıca   akşam yürüyüşlerimizde hint inciri satan tezgahtan bolca hint inciri yedim,  zorla bulmuşum bırakır mıyım. Hint inciri babutsa olarak da bilinen bir çeşit kaktüsün meyvesi.  Soyup satıyorlar, yediğimi çekemedim ama ağaç üzerindeki fotoları ekliyorum.

Biz çok sevdik Cunda’yı  gelecek yazı beklemeden bir daha gitmek niyetimiz

cunda23 cunda24

1 thought on “Cunda Tatili-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir