Cumhuriyeti Anlamak

Cumhuriyet Bayramımızın 86. yılını kutlarken, Atatürk’ten bir anı paylaşmak istedik sizlerle.

Onuncu yıl Cumhuriyet Balosunda, bir aralık, danseden çifte dikkatlice baktı. Danstan sonra yanına çağırttı. İkisi de pek genç yaştaydılar. Önce kıza, hangi mektepte okuduğunu sordu. Genç kız yabancı bir okulun adını söyledi. Delikanlı da ona benzer başka bir mektepte öğrenciydi.

Atatürk, meşhur suallerine başladı:

-Sakarya harbi ne zaman oldu? Milli Mücadele kaç safha sürmüştür. Türk İnkilapçılarının esası nedir?

Eğer çocuklar kem-küm ederek;

-Pek iyi hatırlamıyoruz, falan deselerdi, belki de mesele çıkmıyacaktı.

Fakat kız:

-Efendim, bize mektepte yalnız fransız inkilaplarını okuttular. Türk İnkilaplarını hiç duymadık…

der demez, Ata’nın güler yüzü birdenbire değişti. Fakat o an hiçbir şey söylemedi. Etraftakiler, büyük bir fırtına bekliyorlardı. Atatürk, bilakis sakin kaldı. Sonra bir vesile ile kızla delikanlıyı tekrar çağırttı. Fakat bu defa mülakat büfede oldu. Uzaktan bakanlar, Atatürk’ün güler yüzle bu çifte iltifat ettiğini sanıyorlardı. Halbuki, O delikanlı ile kıza şunları söylüyordu:

Bütün bu şenlik ve bayram, Milli Mücadele ve Türk İnkilaplarını yapanların, yahut bunlar da bir miktar gayret ve fedakarlık payı bulunanların hakkıdır. Siz o hareketlere iştirak etmemiş olabilirsiniz; yaşınız buna müsait değildir. Fakat, o işi yapmış olanların arasına girebilmeniz, onlar gibi eğlenebilmeniz için en az, o işlerin nasıl yapıldığını mutlaka ve behemahal bilmelisiniz….  ”

Yaverine döndü: Bayanla bayı evlerine götürsünler,  Derslerine çalışacaklarmış…dedi.  Emir derhal ve kimseye sezdirilmeden yerine getirildi…   Rıza Ruşen Yücer (Atatürk?ten Anılar- Kemal Arıburnu )

Biraz buruk kafalarımızın karışık  bir bayram yaşıyoruz. Hepimiz derslerimize çalışıp,  Miili Mücadele ve  Türk İnkilaplarının önemini anlarız inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. atatürküm seniçok seviyorum bu sana armağan

 2. Cok dogru yazmissin. Sadece sekil oldu artik bu kutlamalar. Neyi niye yapiyor anlamadan, sindirmeden, Eyooo Cummuriyet sak sak sak olayina dondu.
  — şekilde lazım bazen ama sindirmeden olmuyor işte, haklısın.

 3. BURUK…çok doğru… inşallah bir dahaki bayramda burukluğumuz geçmiş olur..

  — İnşallah daha coşkulu daha güzel bayramlar olsun hep

 4. Kızlar bugün bildiğiniz gibi annemin de doğum günüydü, hem de 9u 5 geçe doğmuş ne büyük şans, bayramımınız kutlu olsun nice 866666666. senelere.
  Of süperdi ya, ama son kısım bence buruk olmayalım, bak bu gece muhteşemdi ve 1milyonun üzerinde katılım vardı, bu da demek oluyor ki, bizler ÇOK ÇOKUZ! Yeter ki, haksızlık+düzenbazlık yapılmasın, kardeşce başka konulara saptırılmadan el ele büyüyelim.

  —moral verdin Edi cim, katılımının coşkunun büyük olması süper demeyeceğim zaten olması gereken bir şey değil mi, EN Büyük Bayramımız bizim 29 ekim.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com