CUMHURİYET PRENSİPLERİNİ SEVDİRİNİZ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Ve Spor Bayramı’mızı kutladığımız bu günlerde; Atamızı, O’nun sözleriyle anmak istedik.

(20 Aralık 1930’ta Hakimiyeti Milliye’de yayınlanan yazı; Atatürk’ün seyahat sonrasında beğendiği faaliyetlerinin ardından yaptığı bir konuşma.)

“”Siz milliyetçi zümre, halk ile konuştuğunuz zaman yüksek sesle söylemeyi unutmayınız. Yüksek ses imanın ifadesi olduğu vakit tesir yapmaktan hali kalmaz.

Yolunda çalıştığımız büyük ideali halkın kalbinde bir fikir halinden bir his haline geçirmelisiniz.

Demokrasinin ne olduğunu halka anlatmak bilhassa sizin vazifenizdir. Birtakım kelimeler vardır ki sık sık söylendiği halde, hatta münevverlerimiz arasında, onu tamamiyle anlayan çok değildir. Halkçılığımızın ne olduğunu, esaslarının neden ibaret bulunduğunu, halkçıların halka karşı ne gibi vazifeler yüklenmek mecburiyetinde kalacaklarını madde madde izah etmek lazımdır.

Cumhuriyeti,onun icaplarını yüksek sesle anlatınız. Cumhuriyet prensiplerini sevdiriniz. Bunu kalplere yerleştirmek için hiçbir fırsatı ihmal etmeyiniz.””

Kaynak: Her Yönüyle Atatürk- Avni Altıner

5 thoughts on “CUMHURİYET PRENSİPLERİNİ SEVDİRİNİZ

 1. Çok büyük ileri görüşlülük ve etkili sözler.Asırlar geçsede etkisi hiç dinmez…

 2. Evet çözüm getirmeyen kavgalar değil, lafı döndürüp dolaştırıp davaları bulandırmak değil, Cumhuriyetimizin üzerine oturtulmuş olduğu temellerin halka tanıtılması sevdirilmesi gerekiyor. Bayramımız hepimize kutlu olsun.

 3. Atatürk’ü sadece anmak değil, anlamak ve anlatmak lazım. Cumhuriyet rejimlerini sevmek ve de sevdirmek. Gerçekten buna ihitiyacımız var. Çok güzel bir yazı olmuş. Sevgiler 🙂

 4. Tebaadan birey yaratma, cumhuriyeti kurma, kadın hakları ve daha bir çok şey…
  KArşı devrimcilerin arkasını ab’ye abd’ye veya dine, cemaatlere dayamaları boşuna değil. Önce bireyi müride, halkı tebaaya dönüştürmeliler ki Atatürk’ün devrimlerini yokedebilsinler… Ve maalesef bu yolda epey mesafe katettiler…
  Rüzgar doğru söylemiş, anmak yetmez, anlamak ve anlatmak gerekli…
  Sanırım şu an içinde olduğumuz durumu en iyi özetleyecek söz bir Türk klasiğinin de adı:))
  TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir