Çocukların Akvaryum Hobisi

Yeniyıl hediyesi olarak babaannemiz çocuklara akvaryum aldı. Bizimkiler epeydir meraklı balık beslemeye, ama bu kez doğuracak, çoğalacak balıklar istiyorlardı.

Akvaryum satan dükkana gittiğimizde aklımızda sadece lepistes almak vardı. Ben lepisteslerin de japon balıkları gibi kolay bakılan balıklar olduğunu zannediyordum ama değilmiş;  yaşamaları için geniş bir akvaryum ve içine filtre, ayrıca termostatlı bir ısıtıcı gerektiğini öğrendik ve  hepsini aldık. Balıkları almayı bir sonraki güne bırakıp evde akvaryumu kurduk önce, su ile doldurup kumunu koyduk. Suyun ısısını 26 dereceye göre ayarladık. Bizimkiler ertesi günü zor ettiler dolayısıyla okul çıkışı yine kendimizi akvaryumcuda bulduk. . Lepistes tropikal bir balık olduğu için aynı tür balıklarla birlikte yaşayabilirmiş. Buna uygun olarak birkaç pilati balığı, birkaç çöpçü ve bir de vatoz aldık. Babamız küçükken çok uğraşmış balıklarla oysa ben hiçbirini tanımıyorum bile, akvaryumcuda her camekanın önünde balıklara bakıp bu bizimkilere olur mu?, bu uyar mı? diye tek tek sorduk.

Eve gelip balıkları akvaryuma koydu çocuklar, herbirimiz tv izler gibi camekanın önüne dizilip dakikalarca balıkları izledik. Bu arada pilatilerden birinin hamile olduğunu anladık. Ertesi gün yine akvaryumcuda bulduk kendimizi ve doğum esnasında anneyi ve bebek balıkları ayırabilmek için  tülden kafes şeklinde bir yavruluk aldık. Ayrıca orada tombik tombik yüzüyorken gördüğüm balon balıklarından da bir çift aldım.

Balon balığının fotoğrafta görüleni çok uyumlu çok şirin. Diğer balon balığımız ise çocukların deyimiyle seri katil çıktı. Çoğunlukla hareketsiz durduğu için önce vatozu ısırmaya başladı, sonra tek tek diğer balıkları rahatsız etmeye. Kadir Mert yanıma gelip “anne ben bu balıktan korktum biraz çünkü akvaryumun huzurunu bozdu” deyince balon balığına ilk hapis cezası geldi. Kendisini bir gece akvaryumdan ayırıp yavruluğa koymak zorunda kaldık. Ertesi gün karnını doyurup akvaryuma geri koyduk, balık akıllanmışa benziyor.. şimdilik!

Vatozun hep aynı yeri temizlediğini farkedip hasta olduğunu düşünmeye başlamıştım, yeğenim balığın gece gezdiğini söyledikten sonra takibe aldım ve haklı olduğunu anladım. Gündüz hep aynı yerde duruyor ama gece hareketleniyor ve bütün akvaryumu turluyor, midyelerin içine giriyor, her bir köşeyi geziyor, temizliyor.

Hamile pilatinin dört gün içinde karnı hızla büyüdü, bu doğurur artık diyerek onu yavruluğa ayırdık , ama balık strese girdi ve hiç kımıldamaz oldu, diğerlerinin yanına koymak zorunda kaldık ve  yine akvaryumcuya gidip bu kez yavruları saklansın da diğer balıklar tarafından yenmesin diye bir bitki aldık . Şimdi gelip gidip bakıyoruz, o doğurmadan biz dokuz doğuracağa benziyoruz..

Çöpçü balıklarımızı önce iki tane almıştık sonra dörtledik, gün boyunca hertarafı temizleyip duruyorlar.

Bizim gibi akvaryum hobisi olanlarınız varsa önerilerinizi dinlemekten memnuniyet duyarız.

25 thoughts on “Çocukların Akvaryum Hobisi

 1. Çok zevkli ama bir o kadar da zordur akvaryum. Hele de doğurmak üzere olan bir balık. Her balık aynı değildir ama benim lepistes balıklarım doğurup yerdi yavrusunu. Başlarından ayrılmazdım. Ama arada kaçardı birkaç tane çok üzülürdüm. Süzgeçle doğan yavruyu alır minik kavanoza koyardım. Sanmıyorum doğada kendi yavrusunu yiyen başka bir canlı var mıdır? Yoktur değil mi? Bu lepistes balıkları beni akvaryum zevkimden soğutmuştur.

 2. aa ne güzel, benim evimin duvarında gömülü yarım ton suyla duran bir akvaryumumum vardı. işten eve geldiğimde halılarımın o suda yüzdüğü görünce söktük. ama hala çok üzülürüm. 150 yavru balıgım öldüler. yeni yavru almıştık. meger iğne ucu kadar bi yerden delinmiş akvaryum. renkli ışıklar takmıştık, normal lamba kullanıyorudm bile. tv de çok az. herseye ragmen tekrar isterim.
  suyunu değiştirirken dinlenmiş su koyun. akvaryumdaki tüm suyu boşaltmak yok. yarısını falan boşaltıp dinlenmiş su ve ılık ilave ediyorduk biz. çöpçülere benden selam. : )) ağzı çok hoşuma gidiyor onların vakumluyorlar heryeri. : ))
  benim için de seyredin doya doya

 3. evet ya bizim ofisimizde de bir akvaryum lepistes’imiz bir akvaryumda çiklet balığımız var.. 🙂
  lepistes hakikatle kolay görünen ama zor beslenen bir balık..
  ilk serüvenimiz akvaryumu ofisimize geldiğinde başladı.. ve bir kaç çift lepistes alınıp içine kondu.. sonra izlemeye aldık.. akvaryumu düzenlemeye.. ama ilgilenlerin alıkanlıkları karışınca bir facia oldu.. biri ısıtıcı açalım su soğuk, diğeri çok sıcak bu su pişecek balıklar kapatalım deyince, su içersinde bir gel git yaşandı.. bir sürü de yavrumuz oldu bu arada.. :))
  sonrasında içine yıkanıp konan kaya taşlar ve sonuç facia işte o anda oldu.. bir sabah geldik ve bütün balıkları ölü bulduk.. öyle heveslenmiştik ki o günden sonra fişi çekip bıraktık.. hiç bakmadık temizlemedik bile.. bir süre sonra artık tahliye edelim bunu derken bir kıpırtı gördü patronum ve burda bişi var dedi.. koştum baktım baktım o bulanık suyun içinde yüzen bir minik yavru gördük nerdeyse toplu iğne başı kadar bişi.. aldık hemen kavanoza temziledik yemini verdik.. hergün suyunu değiştirdik.. sonra bir faunusu oldu.. sonra bir eş aldık ona :)) ve yavrular geldi bir süre sonra ve büyük akvaryuma yerleştiler.. sonra benim eve aldığım bir tane lepistesim de gelirken yavrularla gelmiş birkaç hafta sonra doğurunca çok şaşırdım onları da aldım geldim ofise.. ve aileyi kurduk.. yavrulardan daha sonra evlatlık verdik.. sonra bir hastalık oldu kuyrukları kopmaya başladı.. ilaç v.s. derken kurtardık.. şimdi rutin bir ilaçlama yapıyoruz.. ama hakikaten çok ilgilenmek lazım.. sanki bana küsüyorlar gibi geliyor bazen..
  cikletlerimiz ise daha büyük bir akvaryumdalar.. onlar işte sizin çocukların dediği gibi; seri katil gibiler.. :)) kendi aralarından birilerinide yiyorlar dışardan gelenleri de .. doymuyorlar.. psikolojileride çok duyarlı.. bir tanesi intihar etti bir gün ve ben ağladım.. en tatlısıydı en alımlısı.. ama şimdi ufaklardan biri büyüdü ve kocaadam oldu.. ben ona öyle diyorum.. günde üç kere yem versemde doymuyorlar.. :)) kocaadam hemen atılıyor zaten önce önce.. daha yeni üç yavrumuz oldu.. yıl oldu ama ancak üç yavru.. halbuki yüzlerce olması lazımmış! doğurunca da yiyorlar işte.. 🙂
  benden şimdilik bu kadar..

 4. Ah birde temizlik derdi olmasa, sanırım her çocuk seviyor kızlar bende küçükken babama aldırmıştım o da kıyamamış devasa bir akvaryum almıştı ama baş edemedik sürekli çiftleştiler ciddi sayıda iyi ve çok güzel balıklar oldu. Pet Shop’a satıp akvaryumu ve masrafları çıkardık pislik derdinden de kurtulduk 🙂 Sonunuz bize benzemesin mucx

 5. Malesef sıfır bilgiye sahibim bu konuda ama büyük akvaryum gördümmü hoşuma gider balıkları seyretmek.
  Hayırlı olsun akvaryumunuz, bakımı zor olur düşüncesiyle hiç almadık şimdiye kadar. Seri KAtil Balığınıza çok güldüm. Umarım akıllanmıştır.
  Balıklarla olan maceralarınızı merakla bekleyeceğim.

  2010 yılı sizlere sağlık,mutluluk ve huzur getirsin
  Sevgiler

 6. ne güzel ben korkuyorum balıklardan,akvaryumda olsalar bile. ama çocuklarınıza bu sevgiyi aşılamanız çok güzel..

 7. ben küçükken çöpçü balıklarına çok üzülürdüm hep etrafı temizliyorlar diye 🙂

  kızlar çook teşekkür ederim. Hediyem demin kapıdan içeri girdi. Ellerinize sağlık bayıldım.
  çok öpüyorum sizi

 8. Çok hoş , akvaryumun huzurunu bozana verilen ceza çok hoşuma gitti 🙂

 9. akvaryum süper zevkli ama bir süre sonra temizlemesi açısından sıkıntı veren bir güzellik..heves geçince herkes birbirine atar görevi sonuçta evin hanımına kalır 🙂
  aman o balon balığına dikkat edin..vatos balığını öldürebilir gerçekten.Küçükse bi de vatos..ilk başlarda bizimde çok vatos balığımız öyle oldu..sonra hacimce biraz büyük aldı vatozu da öyle kurtardık durumu..
  çok keyifli ama..hayırlı olsun..sevgiler..

 10. Nuran; balıkların hafızalarının çok kısa olduğundan olsa gerek, doğuruyor ve anında unutuyor:)şaka bir yana bence de çok kötü

  Nurcan; anlattığına göre muhteşemmiş akvaryumun, telef olan balıklar için ben de üzüldüm, önerilerin için teşekkür ederim.

  Çelebi74; balıkların yavrularını anlattıkça heveslendim iyice, şu anda üç hamile balığımız var inşallah biz de yavruları yaşatmayı becerebiliriz.

  Eda yavruları annelerine yedirmeden çoğaltabilmişsin balıklarını umarım biz de becerebiliriz. bizimkiler de ben de çok hevesliyiz şimdilik, bıkar mıyız dersin:)

  Yelda’cım katil balık çok durgundu bugün, hasta olursa yaramaz, üzülürüm

  Yetenek-sizin, neden korkuyorsun çok masum ve sevimli yaratıklar balıklar, ben de öldükleri zaman çok üzülüyorum

 11. Enerji , Zehra ; çok teşekkür ederim

  Yasamladans; aman tüylerim ürperdi yine ben bu katili tekrar bir hapse atayım, ön ceza olsun bu kez:)

 12. Benim çocukluğumda bizim akvaryumumuz vardı. Kocaman bişey. İçinde bin çeşit balık. Dipte gezenleri ayrı, üstte egzenleri ayrı. Bir gün bir kılıç balığı , teleskop balığının gözünü patlattı kuyruğuyla. Bir daha yanaşamadım. Tüm akvaryum macaralarım dramatiktir. Eskiden böyle modern filitreler falanda yoktu tabii. Temizliği eziyet olurdu.

  Ama sizinki acaip keyifli görünüyor.

  Not. Çokk teşekkür derim bu gün bizim ev misler gibi koktu. Nasıl zarifsiniz, nasıl memnun ettiniz beni anlatamam…

 13. Lale Ablacım, biz de işi büyüteceğiz gibi görünüyor, çocukların bu kadar merakla bakacaklarını hiç tahmin etmezdim, kılıçbalığı teleskop balığı olayınız tam bir trajedi, benim eşim de küçükken kılıçbalığı besler, arkadaşlarınınkilerle de dövüştürürlermiş.

  Minik hediyemizi beğenmenize çok sevindik, güle güle kullanın

 14. Zeya’cım, hediyemizi beğenmen bizi çok mutlu etti, güle güle kullan

 15. ne güzel bir hediye olmuş…ben hayvan ve bitki besleyemeyenlerdenim.eve aldığım kaktüsü bile öldürmüş biriyim…bir kere komşumuz tatile çıkarken balığını bize bırakmıştı,küçücük cam kavanozda balık bana sanki nefes alamıyormuş gibi geldi,vicdan azabı çektim.biz de bu aralar Ada için kaplumbağalar mı alsak diyorduk…

 16. Kesin bakarsınız bebek valla yemediler akvaryum içinde ayrı bebek akvaryum vardı o şekilde baktı babamda zaten

 17. Akvaryumun suyununun %20sini haftalık veya 2 haftada bir değiştirmeyi unutmayın. Ayrıca çöpçü balıklarını, düzenli yemlemeyi unutmayın, çöp yiyen akvaryumu temizleyen bir balık değildir.

  Keyifli hobiler…

 18. benim de bir dönem lepisteslerim oldu. bi daha akvaryum alacak olsam kesinlikle lepistes almam. çok zahmetli bir balık. bi kere habire doğuruyolar. bi kerede 20-30 tane yavru veriyor. hadi sayısını boşver doğururken derdi ayrı. ben yavruluğa koymuştum doğurmaya başlayınca ama zavallı öyle panikledi ki kendini ordan oraya vurmaya başladı. mecburen aldım tekrar akvaryuma ama o zaman da her yeni doğan yavrunun peşine başka balık takılıyor. elimde balık süzgeciyle akvaryumun tepesinde tek tek yavru toplardım mecburen. bi de nokta kadar oluyor o yavrular çok zordur koca akvaryumda yakalayıp yavruluğa almmak onları. yani yavrulukta doğum hikaye malesef. ancak yakaladığım bebekleri büyütebildim orda.
  bi de hamile lepistesler için akvaryuma bitki almak lazımmış. geniş yapraklılardan olacak ama. çünkü doğururken karnını sürtermiş o yapraklara kolay doğururmuş.
  bana çok zahmetli gelmişti lepistesler. bi zaman sonra melek balığı aldım. onları çok sevmiştim. ama öldüklerinde çok üzüldüm bi daha da almadım balık falan.. size kolay gelsin diyorum.

 19. akvaryumkeyfi : çok teşekkürler önerilerin için, dikkate alacağım

  Gülcan, ilk zaferimize elde ettik, dört yavru doğurdu bizim platilerden biri, ikisini yaşatabildik

 20. Ben akvaryum hikayelerinizi kaçırmışım, burayı okudum, şimdi yeni yazıyı okumaya gidiyorum, orada görüşürüz ;))

 21. merhabalar benım cocukken bı kopegım olmusdu babam eve getırdıgınde cok korkmusdum aslında hayvan pek sevmem sadece uzakdan bakarım okadar lakın 2 ay kadar evel stresden mıde ulserı olunca hayvan bakmamı onerdıler kedı veya kopek evde olmuyo kardesım gıdıp 2 tane japon balıgı almış 4 tanede hedıye geldı bırı hasta ama bu 2 ay ıcınde hayatım degısdı onlara bakmak farklı bı duyguymus herkese tavsıye ederım bakımıda okadar zor deyıl bıde yavruları olursa cok harıka olacak emınım buna.

 22. ay çok geç kalmışım ama bilgisayarımda bozukluk vardı bloggerler açılmıyordu.yorumumu geçte olsa yazayım benimde var akvaryumum anaları ölen 19 yaru lepistesim var şimdide 4 tanesini kurtarabildigim plati yavrularım. neyse şimdiye dogurmuştur hamileler :))) hergün yem verirken bakarak bulursun yavruları :))

 23. Çok iyi yapmışsın arkadaşım lepistesleride çok severim ben…Diğerleri gibi fanusa koymak yerine büyük bir akvaryuma koymak bence en iyi iş herkes sizin gibi olsa dünyada fanus kalmazdı herhalde…Bendede lepistesler için 110 lt. ve japonlar çin 50 lt.lik akvaryumlarım var seninki kaç litre? Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.