ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ

Bir çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesi özgüven demektir. Başka bir deyişle kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle barışık olması demektir.

Biz ebeveynler çocuklarımızın özgüven duygusuyla yetişmesini isteriz. Peki çocuklarımızın kendilerini değerli hissetmelerini nasıl sağlayacağız?

Çocuğun kendisini değerli hissetmesinde rol oynayan etkenler

Daha ilk yaşlardan, çocukların kendilerine yönelik iyi duygular geliştirmeleri, hayatlarındaki önemli insanlar (anne-baba, öğretmen ve diğer büyükleri, ilerleyen yaşlarda arkadaşları) tarafından nasıl değerlendirildiklerine bağlıdır.

Büyükleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan, fikirlerine değer verilen ve önemsenen, göven duyulan ve sorumluluklar verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, yaptıklarında hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuğun kendisine özgüveni olur.

Buna karşılık sevildiğini, önemsendiğini hissetmeyen, beklediği yakınlık ve ilgiyi göremeyen, sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk kendisini değerli hissetmez ve özgüveni olmaz. Kendisini değerli görmeyen (özgüveni olmayan) çocuk yaşadığı aile, çevre, okul ve toplum içinde problemlere sebep olur.

Çocukların özgüvenlerini sağlamak için :

1 . Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin.

2 . Kendilerine olan özgüvenlerinde sarsıntı gördüğünüz an harekete geçin.

3 . Çocuğunuzun gerçek özgüveni sağlamasında yardımcı olun.

4 . Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olun Çocuklar birbirlerinden farklıdır.

5 . Yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösterin.

6 . Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturun.

7 . Çocuğunuza kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmayın.

8 . Beklentileriniz çocuğunuzun seviyesinde olsun, onu aşacak beklentilerden kaçının.

9 . Çocuklarınıza sorumluluklar verin Kendisine güvenilip sorumluluk verilen çocuklar kendilerini yararlı ve önemli hissederler.

10. Sadece çok özel yetenek ya da başarılarına değil herşeyine değer verdiğinizi ve taktir ettiğinizi belirtin.

11 .Ne yaparlarsa yapsınlar onları bağışlayın ve sevgi ile emniyette olduklarını hissettirin.

12 . Birlikte vakit geçirin. Ortak yapacağınız faaliyetler bulup birlikte zaman geçirin.

13 . Onların özgüvenlerini sağlayacak sözlerde bulunun

14 . Çocuğunuzla ilgili problemeleri onu suçlamadan ya da onun karekterini eleştirmeden tartışın.


Değerli eğitimci Nuran Kansu’nun izniyle Önce Çocuklar sitesinden alıntı yaparak yayınladık. Siteyi ziyaret ederseniz özellikle Duygusal zeka ve çoklu zeka ile ilgili eğitici bir çok yazıya ulaşacaksınız.

11 thoughts on “ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ

 1. Ben de oğluşum için bütün bu sayılan faktörleri yapmaya çalışıyorum.Umarım başarılı bir anne olabilirim:)

 2. bende çocuk istiyorum.ona özgüven aşılamak için herşeyi yapmak istiyorum…:(

 3. Ben sizi her okuyusumda kendime geliyorum yeniden. Zaman zaman yapilmamasi gerekenleri ne cok yapiyoruz gercekten. Her daim teorigi okumali bu yuzden, pratik de zor olsa bile, okuya okuya daha az hata yapacagiz, tesekkurler bu guzel yazi icin.

 4. Filiz, Perili köşk,
  bizlerde uğraşıyoruz çocuklarımıza güven aşılamak için ama gün geliyor herşeyi unutuyoruz, o yüzden Yıldiz’in dediği gibi teorileri tekrar tekrar okumalıyız gibi geliyor.
  Fatoş’cum, sen de umaraım en yakın zamanda kavuşursun istediğin bebeğe, ama daha 1 yıl olmuş evleneni bence acele etme, bu afacan melekler hayatın tüm düzenini değiştiriyor, özellikle ilk 2 yıl.

 5. benimde henüz çocuğum yok sanırım 1 sene daha olmayacak eşimin askerliğini bekliyoruz gidip gelsin ondan sonra inşallah.Neyse ben kaynımın kızı poleni açmaya çalışıyorum,dün gittim AL ve ELA’yı yazıyordu(yeni başladı okula)polencim ne yazıyorsun dedim ses vermedi konuşmuyor anladım ki yanlış söylerim korkusu var ve bunu yenmesi gerek ve bu siteye göz atarak ipuçları da alabilirim tşklr hepinize arkadaşlar.

 6. ben de yazının sonuna kadar ya ben bu yazıyı okudum ama daha önce diyip diyip okudum:)
  bu arada kitap ayraçlarınız nefis, sayfanız keyifli geldi, sevgiler

 7. ben büyüğünce anasınıfı öğretmeni olucam bu yüzden bunları okumaktan zevk alıyorum ayrıca siteniz çok güzel.

 8. ben ilk çocuğumda büyük hatalar yaptım sanırım.özgüven sorunu var.suçlusuda benim.nasıl düzeltebilirim neler yapabilirim beni aydınlatırsanız sevinirim .kimlerle ğörüşmeliyim lütfen bana yol gösterin şu an oğlum 13 yaşında teşekkürler

 9. Merhabalar, biz bu konuda uzman değiliz, çocuk gelişimi ile ilgili uzmanlardan yardım almanız iyi olur. Yazının sahibi sayın Nuran Kansu’ya “Önce Çocuklar Okul ve aile Eğitim Danışmanlığından” (yazıda link mevcut) ulaşmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir