ÇOCUK ve RESİM SEVGİSİ

Yıllar önce bilgisayar kullanmayı oyun oynama ve benzeri sebeplerle kendi kendime öğrenmiştim ama üniversiteyi bitirdikten sonra sertifika almak için İstanbul’da bir bilgisayar kursuna yazıldım. Ben oldukça alışık olduğum halde kursiyerlerden bazıları ilk defa bilgisayar kullanıyorlardı. İşte o arkadaşlara hocamızın tavsiyelerinden biri mouse a alışmak için bol bol paintbrush da çalışmaları gerektiği idi. Oysa ben mouse’a ve bilgisayar kullanmaya çok hakim olduğum halde paintbrush da resim yapmak konusunda çok kötü olduğumu söyleyebilirim. Belki de bu yüzden çok hoşuma gitti O.Kaan ve K.Mert’in birlikte paintbrush programında  çizdiği bu resimler.

Resim yapmaya küçüklüklerinden beri bayılır ikisi de. Bilgisayar ellerine geçtiğinde de Kral oyun da oyun oynamak yerine resimler çizmelerine bu yüzden çok şaşırmadım ama her resimi ikiye bölüp yarısını birinin  yarısını diğerinin doldurması çok hoşuma gitti.

Resimlerinin her birinin kendilerine özgü isimleri var. Her bir resmi, desktop ın üzerine kendi isimleriyle açtıkları klasörlerin içinde “süper resimler” dosyası içine kaydetmişler. Üstelik klasörlerin icon larını da ilk defa gördüğüm değişik iconlardan seçerek değiştirmişler.

Renkler ve kişilerin kıyafetleri genellikle sarı kırmızı. Bulutların üzerindeki insanlar, halı saha ve futbol topu, hayal güçlerinin genişliğinin göstergesi.

Bu resimde de ikisi de kendi hayallerindeki taşıtlarıı resmetmişler. Sağdaki motorsikletin egzosundan çıkan dumana dikkat. Taşıtlar gibi sağ üstteki sandalye ve adamın kasketi de sarı kırmızı:)

Bu resimler ve benzer diğerleri genellikle benim masaüstü resmim olarak sık sık güncelleniyor. Umarım içlerindeki resim sevgisi hep devam eder.

9 thoughts on “ÇOCUK ve RESİM SEVGİSİ

 1. çocuklar daha yetenekli, benim kızım da babasının yaptığı illustrasyonlara bakıp beğenip beğenmediğini söylüyor.Birde oturup aynısını yapıyor…
  yarının sanatçıları..
  tebrikler, ben asla yapamam 🙂

  sevgiler

  Kesinlikle inşallah yarının sanatçıları ya da bilimadamları olurlar, ne meslek seçerlerse seçsinler sanata ilgileri hep boyle devam eder inşallah..kızının babasının çalışmalarını yapması ne guzel, bir de yorum yapıyor demek şimdiden fikirleri oluşuyor ne hoş:)

 2. Çocuklar için harika bir oyun. Hem teknoloji, hem yaratıcılık. Diğer taraftan insan biraz da hüzünleniyor. Eskiden suluboya, gazlı, pastel veya kalem boyalarla resim defterlerine yapılan resimler yerlerini paintbruch’a bıraktı. Aynen mektupların yerlerini e-posta ya bırakması gibi …

  Sevgili İpke biz de her ikisi de devam ediyor, paintbrush a resim yapmak gözüyle bakmıyorlar boyalar kalemler kağıtlar her an heryerde bizim evde. Eski mektuplaşma konusunda gelince ne desen haklısın 🙂
  sevgiyle kalın

 3. çok güzel çocukların resimle ilgilenmesi onların hayal dünyasını geliştirmek açısından çok harika.
  bende dilerim resim sevgisi hep artarak devam etsin:))

  İnşallah sevgili Kübra sanatın en az bir dalıyla uğraşsınlar istiyoruz biz de

 4. Fulya bayıldım çocukların çizdiklerine.Yeteneklerini annelerinden aldıkları belli oldu şimdi.. (baba duymasın ) 🙂
  Yardımlaşmaları da çok hoşuma gitti.Darısı benimkilerin başına 🙂

  Güzel bir pazar diliyorum…

  Sevgiler.

  Çok teşekkrüler Pelin:) Seninkiler de küçük biraz daha büyüyünce böyle olacaklardır 🙂 sevgiyle kalın…

 5. selamlarrrr fulya hanım pardon ben sizi özlem hanım zannettim :):) ilk defa geldiğim için ama hayırlı bir vesileyle geldim sevgili Kerem bebeğin gelişini kutlamak için:) artık uğrarım sık sık sevgili O.Kaan ve K.Mert’in resimlerine bayılldım maaşallah umarım ilerde hayal etttikleri mesleği yaparlar.şansları bol olsun.sevgilerimle

  Sanem Hanım hoşgeldiniz sitemize:( çocukların resimlerini begendiğinize memnun oldum ben de çok etkilendim gorunce sanatın bir dalıyla mutlaka ilgilensinler istiyorum

 6. Çok başarılı gerçekten.Kutluyorum ikisini de.Çocukların eli paintbrush da da yatkın sanıyorum.çünkü gerçekten zor iş.Bende çok denedim beceremedim.Benim kızımın da Benim çizimlerim diye bir klasörü var.İnanılmaz resimler çizmiş.Hatta çizimlerinin yanına acaba bir yerlerden kopyalama mı yapmış diye de bayağı bir düşünmüştüm.çizimler çok muntazamdı çünkü.Sonra kendisinden öğrendim ki hepsini kendi çiziyormuş.İnşaallah bende ileri de çocuklarımızın resim sevgisinin devam etmesini diliyorum.sevgiler.

  Ne güzel demek senin kızın da meraklı resim çizmeye..Paintbrush da çizmek gerçekten zo iş çocuklar nasıl beceriyorlar vallahi bravo:))

 7. NE GÜZEL RESİMLER .AMA DAHA DA ÖNEMLİSİ PAYLAŞIMCI YÖNLERİ .BU AİLDEN ALDIĞI GÜZEL EĞİTİMİN GÖSTERGESİ İŞTE TEBRİKLER

  çok teşekkürler 🙂

 8. Çok yetenekliler, maşallah. Paintbrush’da çiziyorlar üstelik, harika!

  Evet Bilun’cum anne olarak bana mı güzel görünüyor dedim ama ben hakkaten paintbrush da bu kadar başarılı çizemiyorum.. teşekkürler:)

 9. ay ben bunları görmemişim ben tabletle bile bu kadar güzel çizemiyorum yaa maşallah

  İyi beceriyorlar değil mi ben de şaşırıyorum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir