ÇOCUK VE FASULYE

Büyük oğlumun,  dört yaşından beri doğaya aşırı ilgisi olduğunu farkettik. Bahçede bitkileri inceler çiçekler büyümüş mü takip eder. Sulanması gerekiyorsa bitkinin, mutlaka dikkatini çeker, sular. Ağaçları da çok sever özellikle meyve ağacıysa, meyveleri büyümesini izler ,kendi toplayıp yemeyi çok sever. Onlarsız seyahatlerimizde sana ne getirelim oğlum diye sorduğumuzda              “tohum getirin” diye cevap verir. Yaz gelip de bağ evimize taşındığımızda doğayla başbaşa kendi kendine oyalanır vakit geçirir. Fakat evde böyle bir ortam olmadığı için oğlum kendi imkanlarımızca bitkiler yetiştirmeye çabalar. Mesela her baharda, daha sonra bahçemize dikmek üzere evde fide yetiştiririz.  Sevdiğimiz domateslerin çekirdeklerini yaz sonundan kurutup hazırlarız. Baharda vakit geldiği zaman plastik bardaklara biraz toprak ve içine ikişer üçer çekirdek koyar kısa zaman içinde  bu tohumların fide haline dönmesini merakla izleriz. Bir de fasulye yetiştiririz evde, en az 10-15 tane fasuyle tanesini pamuk arasına koyarız. İki gün içinde filizlenir ve bir hafta on gün içinde de yaprak çıkarmaya başlar.

Bu sene yaptığımız pamukta fasulye yetiştirme projemiz.

Pamuğa koyduğumuz fasulyelerin üzerini tekrar pamukla kapatıp ıslattık.

Fasulyelerimiz sadece bir kaç günlükken

Bu kadar büyüyüp yaprakları gelişmeye başladıktan sonra saksıya diktik. Şu anda üzerinde minicik çiçekleri açmak üzereler. Minicik bir tohumun bir bitki haline dönüşmesini izlemek çocukların çok keyif aldığı bir olay, eğer hiç denemediyseniz siz de mutlaka deneyin.

29 thoughts on “ÇOCUK VE FASULYE

 1. evetttt
  her yıl yaşanır bu olay bizim evde
  çok da güzel olur
  çocukların eğitimi için güzel bir deneydir
  sevgiler

 2. geçen sene melise de yapıp saksıya dikmiştik.Hatta oluşan fasulyeleri bir yemeğimin içine koymuştum.Unuttuğum bir daldaki fasulye tekrar kuru fasulye haline geldi…

 3. İnanılmaz güzel görünüyor.Çocukken biz de yapardık.Kızımla tekrar böyle birşeyi gerçekleştireceğim.Hatırlattığınız için teşekkür ederim.Oğulcuğununda ellerine sağlık.Ayrıca sizi beğenerek takip etmekteyim.Sizinde ellerinize sağlık.Herşey mükemmel.

 4. Ne güzel bir uğraş,çocukları tv karşısından ve pc karşısından uzaklaştırıp böyle hobiler edinmesini sağlamak lazım.

 5. Bayilirim bende böyle bitkilerin büyüdügünü görmeye, yani yasim ne olursa olsun bundan hep zevk alacagima eminimde! Bende bu aralar cileklerimin, bir cicegimin ve domateslerimin gelisimlerine bakiyorum pür dikkat:)Cocuklara bu deneyimi yasatmak cok güzel!
  Sevgiler

 6. Maşallah… maşallah.. Aynı benim çocukluğum. 🙂 Biraz daha büyüyünce, ben ilkokul 4. sınıftayken babam 6 ciltlik ansiklopedi almıştı. Bu sayede ben bitkiler hakkında ne var ne yoksa okur dururdum. Bu ise benim için bambaşka bir manevi gıda olurdu.
  Ama ne yazık ki çok sorunlar yüzünden botanikçi olamadım. Şimdi balkonda saksılarda bir şeyler yetiştirmeye çalışıyorum. Çocukluğumda en azından evimiz bahçeliydi.
  Hüzünlendim yine. 🙁
  Neyse.. Siz ne yapacağınızın bilincindesiniz. Onun için çocuğun hevesini kırmayın gibi sözler söyleyecek değilim. Zaten bu bir heves değil büyük bir tutku.

 7. ne kadar çok yaptık fasulye çimlendirme işini ilkokuldayken. Fen dersimizin en belli başlı deneyimiydi. Tohumdan fideye ulaşmak ne zevkli bir süreç. Bir çocuğun buna bu kadar ilgi duyması ise harika . Sevgiler size

 8. şimdiiii bütün yorumlardaki ana fikre katılıyorum.ekleyecek birşey yok.e.aliciğimin de nasıl böyle bir yetişkin olduğunun ipuçları yorumunda var.kendisi benim çok takdirle izlerken yakından tanıyıp dostum/kardeşim olmuştur.
  çocuklarınızın hayattaki yerini ilerde hep beraber görüp gururlanacağız inşaallah.
  Ben bağ evine odaklandım.Fulya
  birzamanlar Tekire çıkarken gördüğüm şu muhteşem beyazsaraylardan biri sizin bağ eviyse eğer, birhafta sonu davet et de geleyim
  o evleri görünce etrafımdakilere dönüp,”tanıdığınız Kayserili varsa ve kız arıyorlarsa benim kızları hatırlayın” demiştim.
  bakın kızlarım Fulya ,Özlem;
  kızın biri evlendi ama bir tane daha var.Hem de çeyizinin bir parçasını biliyorsunuz…dün yorum yazdığınız:))

 9. Nalan Ablacım o gördüklerin sanırım Hisarcık taki bağ evleri…bizim bağ evi Talas’ta…bütün bağ evleri gerçekten gösterişli güzel evler…mutlaka beklerim cok sevinirim…sevgilerimle

 10. Çok Güzel Destekliyorum Ama Bence 3 tane Fasulye Koymanız Yeterli 😀 o resimde 15-20 tane koymuşsunuz Çok koku yapar we saksıya koyarken zorluk yaşatır herneyse çok güzel bravo

  3-4 tanesi ancak tuttu zaten…seneye önerini göz önünde bulundururuz…teşekkürler

 11. güzel ama aralar çok sıkı olmasa hepsi çıkardı

  Evet biz de farkettik bir dahakine öyle yaparız

 12. Çocukluğumda Az dikmezdim bitkileri ben fasulye dikerdim annem alıp yemek yapardı.

 13. yha ben bu nu yaptıktan sonra sıcak ortamda mı tutucam yoksa sogukmu bi yardım edersenizz

  oda ısısında tutarsanız sorun olmayacaktır.

 14. çok süper biz de yaptıp ben 4e gidiyorum ve kırık kaleliyim

 15. evet bende denedim 1 kaç kere çok güzel oluyo pumuğu kaldırınca fasulyeden yeşile benzer şeyler çıkıyo benime bundan çok hoşuma gidiyor yemek yapıpda yemekde çok güzel oluyo denemeyenlere tavsiye ederim.

 16. ben oglumnla beraber
  evde önce çim adam yaptık ve ögretmeni cok begendi ve daha sonra evde tekrar oglum oguzhanla beraber fasülyeyi pamugun arasında yaptık şu anda boyu
  7 cm oldu ve benim oglum cokl sevindi herhese tavsiye ederim
  tüm ailelere

 17. ben de böyle birşey yapmak istiyorum.evde biber ve domates yetiştirdim.fasulye için de sizden yardım aldım .sağolun.

 18. bence güzel bir proje gibi birşey. ben bunu denedim.ama daha yeni. bugün denedim.yetenek işi gibi birşey.

  BENCE BUNU HERKES DENEMELİ

 19. BENİM DE PROJE ÖDEVİMİN KONUSU FASULYE YETİŞTİRMEKTİ . BEN ÇOK EĞLENDİM BENCE SİZ DE DENEYİN

 20. benda bugün dikim bişey sorcam kaç günde büyüyo nütfen buna cevap verin

 21. fasulyeyi pamukta yetiştirecekseniz sonbaharda ,ekin işte bu sıralar evde, camın önü veya ışık alan bir yer dışarıda koyabilirsiniz bir şey olamaz ama iyi bakmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.