ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN 40 BAHANE- ECE ARAR

2003’de “Hamilelik Günlüğü”nü okuduğum sevgili Ece Arar’ın yakın zamanda tesadüfen bloguyla tanıştık, bu çok geç bir tanışma olmuş aslında, Ece 2006 dan bu yana yazıyormuş blogunu. Bu tanışmanın ardından geçen kısa sürede Ece Arar’ın yeni kitabı “Çocuk Sahibi Olmak için 40 Bahane” yayınlandı ve yazısında görüş istedikleri kişiler arasında kendimizi  görmek çok hoşumuza gitti.

Ece, yalan yok eğer sen söylemeseydin; çocuk sahibi olma fikir aşamasını zaten geçtiğimizden dolayı okumazdım sanırım kitabını. Ve durum böyle olunca bu keyifli kitabı okuma fırsatını da kaçırmış olurdum.

Çocuk Sahibi Olmak için 40 Bahane’yi çok hem de çok beğendim. Kendi halimi hatırlayıp yer yer hüzünlenerek ama çoğunlukla yüzümde gülümsemelerle okudum. çocuk sahibi olmakla ne kadar iyi bir şey yapmış olduğumuza bir kez daha inandım, sağlıklı olduğu için şükrettim.

Hani çocuk düşünüyorsanız; Ece’nin deyimiyle bu konuda olmuş ya da olmak üzereyseniz ama bir yandan da içinizde korkularınız varsa, çocuğumuz olsun tamam da hayatımız ne olacak kaygıları taşıyorsanız bu kitabı mutlaka okuyunuz. 40 birbirinden güzel ve eğlenceli anlatılmış bahane sizi bekliyor olacak. Yüksek ihtimalle kitabı tamamladığınızda tereddütleriniz kalmayacak.

Ben okurken çok istediğimiz bebeğimizin ilk günlerinden bugünlerine kadar olan anıları canlandı gözümde; çok güzel bir o kadar da zor geçen günler… Ve acaba ben de 2. çocuk için oldum mu diye geçirdim aklımdan. Bu 2. çocuk meselesinde tamamen kendi kararınızla yol almak için güzel bir formül bulmuş Ece, yeni doğum ziyaretleri ve dolayısıyla içinize sinen bebek kokusunu kısa kesmek, gerekirse kaçıp elinizi yüzünüzü yıkamak ve tekrar düşünmek…

Ece, Kitabın umarız çok çok kişi tarafından okunur sana dilediğin yolları açar.

Kitap boyunca katılmadığım tek nokta var; monopolde yenilirse, ağlamalarına dayanamadığımızdan yenmeye pek çalışmıyoruz oyunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. evliyim ama hiç düşünmüyorum. hiçbir zaman. eşimde hiç istemiyor. çocuk demek insanın kendini rafa kaldırıp çocuk için yaşamaya başlaması demek.. hayır bencillik falan değil bu. insanın kendi hayatını kendi için yaşamak istemesinden daha doğal ne olabilir. Ayrıca çocuklar eğlenceli değil, mantıklı değil, yorucu, gürültücü, yıpratıcı, tüketici.. Almayım ben, alana da mani olmayım. Yeterince varlar zaten ortalıkta.

 2. teşekkürler şimdi sizin sayenizde 3 yaşında bir oglum var adı burağ

 3. Sanirim benim de bir tane alip esimin basucuna koymam gerekiyor, ben hazir oldugumu hissediyorum ama o daha erken diyor malesef:( Ben de yegenim ile idare etmeye calisiyorum simdilik..Bakalim nasil olacak..ne zaman anne olacagim..

  Bebek için her iki tarafın da kendini hazır hissetsi çok önemli…Hayırlısı olsun:))

 4. Çocuksuz bir hayat düşünemiyorum doğrusu. Ne kadar zor olursa olsun, insanın amaçlarını ve hedeflerini belirliyorlar hayatta. Aileye en güzel rengi ve sesleri katıyorlar. Allah herkesin çocuklarına sağlıklı uzun ömürler versin; isteyen herkese çocuk versin 🙂


  Tüm dileklerine biz de katılıyoruz, tatil bitti mi artık?

 5. Tatile çıkarken 2 adet kitap aldım ve bu kitabı inceledim ileride okumam şart sanırım. Tatil bitti şekerler sonunda geldim 🙂 Özlemişim sizi.


  Hoşgeldin, Craft woman. Uzattın sen tatili. Evet bu kitabı hedeflediğin tarihe doğru oku.

 6. Etrafimda cocuk isteyip de sahip olamayanlar var, o yuzden cocugun isteyenler icin nimet oldugunu simdi dha iyi anliyorum!

  — İsteyip de sahip olamamak en kötüsü, onlara sabır diliyoruz

 7. Allah tüm isteyen kadınlara nasip etsin anneliği
  bir de çok isteyip de sahip olamayanlar var
  onlar için çok üzülüyorum
  şükrediyorum Allah bana 2 oğul verdi diye,
  Harika bir lütuf çocuk sahibi olmak
  sevgiler

  — Biz de şükrediyoruz sağlıklı çocuklarımız için.

 8. Ece Arar’ın yazılarını Anneyiz.biz’de takip ederdim. Eminim yine çok akıcı ve eğlenceli bir kitap yazmıştır. Çocuk sahibi olmak isteyenlere duyurulur. Yazzara’da başarılar, bol baskılar diliyorum.


  Eğlenceli ve akıcı, aynen söylediğin gibi.

 9. şimdi 2. çocuk baskılarına dimdik dururken okursam fikrim değişir korkusundan okuyamam bu kitabı


  Haklısın İlknur, önce kararını ver sonra oku derim.

 10. Annelik kadını tamamlayan bir durum, annelik bir milat bence. Hayata bakış açısı, algılaması, öncelikleri, tüm yaşamı değişiyor insanın. Daha bir olgunlaşıyor. Ece hanım’a başarılar diliyorum.


  Annelik de babalık da insanın hayatında bir dönüm noktası, hiç bir şey eskisi gibi olmuyor.

 11. ne güzel bir yazı, teşekkür ederim.

  ebruli günlerdeyim’in kitabı okumasını da çok isterim, kitap bittikten sonraki düşüncelerini öğrenmeyi de çok isterim…
  sevgilerimle


  Senin diline sağlık, sevgili Ece

 12. Hayatimda hic bir zaman “cocuk yapma” istegim olmadi. Acaba bu kitabi okudugumda olacak mi dersiniz?..


  Kesin bir şey demek çok zor, istersen oku ve sen de paylaş bizimle kitabın etkisini, çocuk sahibi olmayan birisi olarak.

 13. ben onlardan önceki hallerimi hatırlamıyorum bile artık, sanki birlikte doğduk. Çocuk sahibi olmak için değil 40 , 140 bahane bile bulunabilir.

  Evet evet 140 bahane bulunabilir ya da küçücük tek bir bahane bile yeterli olabilir.

 14. Ben de bir yerde tanıtımını okumuştum,ne güzel bir kitap gerçekten…

  Çocuk istemeyenler,çocuğa hayır diyenler okusa bile hemen kararları değişir.

  Sevgiler.


  Biz de öyle düşünüyoruz ama tabi bu konuda çocuğu olmayanların görüşü önemli ne de olsa biz çocuk sever kısmındayız.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com