ÇİZGİLİ TEPSİ

cizgilitepsi

Bir hevesle yapmaya başladığım bu çizgili tepsi elimde ne kadar süründü, bir bilseniz.
Ama suç ben de, hiç bir işi hafife almayacaksın; ?dümdüz boya değil mi canım çizgileri belirler boyarım kolayca? lafımın bir şekilde bana geri dönmesi gerekiyordu. Ve döndü.


Aldığım derslerle birlikte yapılışı;
Boya hazırlık için tepsinin tamamı zımparaladım
Tüm tepsiyi beyaza boyadım. Ve beyaz renk kapatmadığı için birkaç kat uyguladım. İşte hata ; beyaza boyayıp tamamını zımparalayıp, çizgili katları tek kat boya ile kapatacağımı sanmıştım ama sonraki aşamalarda göreceğiniz üzere böyle olmadı.
Sınırları yapmak için haşıl bandı (maskeleme bandı) kullandım. Mutlaka cetvelle işaretleyip ondan sonra bantlamak gerekiyor. Beyazın üzerine mavi, yeşil, mor renkleri uygulamaya başlayınca tek kat boyanın yetmeyeceğini anladım. Ve ara zımparalama işlemleri ile birlikte 2 kat boya uyguladım.
Ve en baştan yapılması gerekenin sınırları ve renkleri belirleyip direk boyamak olduğunu anladım.
Boyaların taşmaması, karışmaması için tepsinin bir tarafından başlayıp sırasıyla devam etmek gerekiyor. Bu durumda da boyanan yerlerin bantları sökülüp, boyanacak yerler bantlanıyor. Zaten bence en yorucu ve sıkıcı olan yanı bu bantlama işi oldu.
Tamamlanan tepsinin taşan kısımlarını kamufle etmek için boyutlu boya ile birleşim yerlerinin üzerinden geçtim.
Sprey vernikle son aşamayı da tamamladım.

Şimdi bu zahmetli tepsinin keyfini; balkonda çay keyfi ile çıkarıyorum.

5 thoughts on “ÇİZGİLİ TEPSİ

  1. Bende çizgiyi, dama desenini çokseviyorum ne kadar yakışıyor değil mi renkler de ayr bir uyum göstermiş ellerinize sağlık.

  2. tepsin güzel olmuş. alışılmışın dışında bir desen. genelde çiçek melek resimleri uygulanıyo.onlardan da sıkıldık artık.ben bu işe peçetelik kutu yapmaktan başladım.tepsiye sıra gelmedi .kolay gelsin hepinize.

  3. ben pçet tutkalını ıstanbul’da nerde bulabılırım ban lutfan yardımcı olu.Bir türlü bulamıyorum

  4. Sema, ahşap boyama malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz,peçete tutkalını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir