AMİGURUMİ CİVCİVLER

Geçtiğimiz yaz bahçede beslesinler diye çocuklara birer tane civciv almaya niyetlendik. Mahalle pazarında satıldığını öğrenince çocuklarla birlikte pazara gittik. Ne zaman gelicez?, nerde civcivler?, hani civciv alacaktık? gibi olmazsa olmaz sorularını cevaplayarak civcivlerin satıldığı yere vardık. Civcivleri görünce hepimizin kısa bir şok yaşadığını belirtmeliyim çünkü civcivler rengarenkti. Mor, yeşil, pembe,turuncu,.. Bu zavallıları renklendirmek için onlar henüz yumurtadayken şırınga ile boya enjekte edildiğini öğrendik. Daha sonradan duyduğumuza göre zaten çok da yaşamazlarmış. Ama şans eseri yaşayan olursa da büyüdükçe rengini atar zamanla kendi doğal rengine dönermiş. Biz o gün pazardan kutumuzda 3 tane ördek yavrusuyla döndük. Renkli civcivleri almak içimize sinmedi.

Renkli civcivler sadece oyuncaklarda olsun dileyerek son yaptığımız çalışmaya dönelim.

Amigurumi denilen Japon sanatı, tığ veya şişle örülerek yapılan oyuncaklara deniyor. Biz de bu minik civcivleri amugurumi yöntemiyle ördük. Tığ işinde oyuncaklar dairesel şekilde sık iğne ile örülüyor. Daireler bir üst sıraya geçerken birleştirilmeden spiral olarak ilerliyor. Bu şekilde elde edilen parçalar daha sonra dikilerek veya tığ birleştiriliyor.

Civcivler birer baş ve gövdeden oluşuyor. Daha sonra kanatlarını kuyruklarını ve gagalarını üzerine tekrar tığ batarak yaptık.

Civcivler sarı, mavi, mor, pembe ve sarı olmak üzere toplam beş tane oldu. Bunlarla ne mi yapacağız. Yarını bekleyin:))

————————————————————-

.

8 thoughts on “AMİGURUMİ CİVCİVLER

 1. Kızlar, bunlar cidden güzel ama beni aşar maalesef; tığ işi zordur sanıyorum.. ellerinize sağlık.. öpüyorum

 2. devamını bekliyorum:)elinize sağlık cocuklacocuk harika

 3. Ben de renkli civcivleri gördüğümde çok şaşırmıştım bir o kadar da üzülmüştüm. Almamakla çok iyi yapmışsınız. Sizin civcivler ise çok tatlı olmuş.

 4. Ben de renkli civcivleri görünce hayrete düşmüştüm ama doğduktan sonra renklendirildiklerini düşünüyordum şimdi sizden aslını öğrenince daha da hayrete düştüm .çok üzücü…
  ama sizin civcivlere süper olmuş.bayıldım .ellerinize sağlık….

 5. Civcivler cok tatli olmuslar, elinize saglik. Bende bu teknikle bir civciv denemesi yapicam insallah, cok severim civcivleri:)
  Sevgiyle

 6. Ana bizim japonlar diyecektim ki yazmışsınız kızlar bu civcivlere kurdela takıp lamba,kapı kolu, yatak başı gibi herye takarsınız. Ellerinize sağlık canikolarım.

 7. Çok şirin olmuşlar 🙂 İzniniz olursa eğer gördüğüm bir şeyi belirtmek isterim. Şimdi örgünün ilk başlangıç halkası bitiş halkasına göre daha kusursuz durur. Civcilerin gagalarını örgünün bitiş kısmına yaparsanız orayı bir nebze rötüşlamış oluruz 😉
  Ama çok tatlılar 🙂 Ben çok sevdim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir