ÇATLATMALI AHŞAP KUTU

Yanıtladığımız mimlerin birisinde  yüzeysel olarak anlatmıştık; bizim Çocukla Çocuk”un oluşma hikayesi ahşap boyamaya  dayanır. İkimizde işlerimizden ayrıldığımız dönemde önce bir süre evde oturmanın, gezmenin keyfini yaşadık, bol tatilli bir yaz  dönemi geçirdik.  Sonra, ne yapalım ne yapalım derken, ahşap boyayalım dedik. Yoğun bir şekilde ahşap boyamaya ve webten  bu konuda yapılanları takip etmeye başladık.  Kursa gitmiyorduk ama  öyle bir disipline sokuştuk ki kendimizi, sürekli bir şeyler boyuyorduk. Çevremizde hediye yapacak kimse kalmadığı zaman, ahşap boyamada geldiğimiz tecrübe de hala bizi tatmin etmiyorken , “ne yapalım?” sorusu tekrar çıktı karşımıza. Kendimizi, çocuklarla yaptığımız faaliyetleri yazalım dedik, çünkü boyama esnasında bizimkiler nerdeyse bizden önce masaya geçiyor fırçalarını ellerine alıyorlardı. Onlarla yaptıklarımız sadece ahşap boyamayla da kalmıyordu üstelik.  Böylece  Çocukla Çocuk’ u yazmaya başladık ve çok şey öğrendik.

O dönemde boyadığımız  ahşapları bazen ziyaret için gittiğimiz eş-dostlarımızda gördüğümüzde,   bazılarını yeni görüyormuş gibi incelediğim oluyor. Bu kutu da onlardan birisi. Kızkardeşime yapmıştım şimdi takı kutusu olarak kullanıyor. O acemiliğimizi düşününce fena bir çalışma değil. 

Kutunun yapılışını  ise kısaca şöyle;

Kutu zımparalandıktan sonra bordo renge boyandı. kuruyup zımparalandıktan sonra 2. kat olarak krem rengine boyandı.( Alt ayak kısmı hariç o kısımda 2. katta bordo kullanıldı.)  Krem renginin üzerine bol miktarda çatlatma ürünlerinden kullanıldı ve kurumaya bırakıldı. Çatlatma medyumunu bol sürmek güzel çatlatma efekti için gerekli oluyor.

Diğer bir tarafta polyesterden melek objesi bordo renge boyanıp üzerinden altın parmak boyası ile geçildi ve dekupaj tutkalı ile kutunun üzerine sabitlendi.

ahsap kutu

ahsap kutu

8 thoughts on “ÇATLATMALI AHŞAP KUTU

 1. Merhabalar….Benim gibi miskinlikten uyanmaya çalışan biri için desteğinizi bekliyorum.Sitenize bayılıyorum ve yaptıklarınızı denemek istiyorum.Sabah kalkıp neler yapıyorsunuz programınız nasıl işliyor???bende bir olaya girememe durumu var bunu nasıl aşıcam :)))yani anlayacağınız motivasyona ihtiyacım var :))


  Teşekkürler güzel sözleriniz için. Biraz önce yeni blogunuzda gezindik biraz. Bebeğiniz daha küçük olduğu için kendinize ayırdığınız zaman kısıtlıdır, zamanla geçecek merak etmeyin. Bize gelince biz öncelikle sürekli plan yapıyoruz yazacaklarımıza , yapacağımız projelere dair. Not defterlerimiz yanımızdan eksik olmuyor. Yazmak, planlamak bizi disipline ediyor sanırız.

 2. Ahşap olayı çok sevkli ya hem ucuza hem yapımı keyifli. Ellerinize sağlık yine çok cici olmuş.


  Teşekkürler, ah bir de zımpara derdi olmasa.

 3. hımmm,demek ahşap boyama tüm bu güzel çalışmalaarın temelini oluşturuyor,evet disiplinli çalışmanıza ve sürekli birşeyler üretmenize hayranım….


  Evet Ahşap boyamadan nerelere geldik.

 4. iyiki o ahşap kutuyu yapmışsınız. Nazlı Ege ünüvdeyken arkadaşlarıyla bir kursa gitmiş bana tepsiler tapıp getirmişti. Ama kullanamıyorum. Çay bardağının sıcaklığı bile boyasını bozuyor. Ne yapmam gerek. Öptüm sizi


  Bir kaç kat vernikleseniz Lale Abla, biz kullanıyoruz tepsileri bu şekilde.

 5. yine başarılı bir çalışma, takı kutusu olarak çok şık kullanılabilir, ellerinize sağlık, hayırlı ramazanlar.

 6. Öncelikle herkesin Ramazan-ı Şerif’ini kutluyorum.Sonra ahşap kutuya geliyorum.Çatlatmanız çok başarılı olmuş.Bende ahşap biçok obje boyayıp süsledim ama bu çatlatmalar her zaman böyle iyi olmuyor.Ben benimkileri bazen tutturdum bazen tutturamadım.Oda biraz dikkat ve el alışkanlığıyla ilgili olsa gerek…

 7. çok kullanışlı güzel bir kutu olmuş ellerinize sağlık kızlar…

  Teşekkürler, Esra.

 8. Ahşap üzerine bende çok şeyler yaptım.ancak kendimde kalmadı.hepside hediye verildi sevdiklerime,dostlarıma.Bende kutunun yüzeyini yağlı kağıdı buruşturup,ağaç tutkalı ile kutunun yüzeyine yayıp,kuruduktan sonra boyayıp kabartma havası vermiştim.Üzerine de melek yapıştırmıştım.oda çok güzel oluyor.bu da benim nacizane başka alternatif fikrim.Ayrıca sizinki de güzel olmuş gerçekten ellerinize sağlık.Çatlatmayı ben sehpalarda ve resim çerçevelerinde düşünmüşümdür hep.sevgilerimle.


  O tekniği hiç denemedik ama deneyenlerden gördüğümüz kadarıyla çok güzel oluyor, sizin de elinize sağlık. Bir ara hediye etttiklerinize uğradığınızda fotoğraflarını çekebilirsiniz bizim gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir